Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Christie


 Data notowania: 1970-06-06  (Record Retailer) 
Numer 1: Christie - ''Yellow River''(CBS) 4911

 

   "Rec. Ret." chart: 2 V-26 IX '70 (22 tyg.), no. 1 6 VI '70 (1 tydz.); 'Billb.' chart: 23. m.

   [Jeff Christie] Angielskie trio, prowadzone przez wokalistę i basistę Jeffa Christiego, trafiło na 1. miejsce listy brytyjskiej całkowicie niespodziewanie, gdyż dynamiczny utwór jego autorstwa - Yellow River, przeznaczony był dla zespołu the Tremeloes. Słynny kwartet wahał się jednak z jego nagraniem, zrobił to zbyt późno i zespół Christie wykorzystał moment, wszedł do studia i nagranie było gotowe. W jego dokonaniach były jeszcze dwa przeboje, ale żaden nie dorównał sukcesowi Yellow River. W 1972 zespół zakończył działalność. W czasie największej popularności - w 1970, Christie wystąpili jako gwiazda podczas festiwalu sopockiego.

   Na 36. miejsce listy brytyjskiej wchodzi utwór, który w różnych edycjach i w różnych latach jeszcze czterokrotnie na niej się pojawi, w tym trzykrotnie w pierwszej dwudziestce: All Right Now londyńskiej grupy Free (Paul Rodgers - voc, Paul Kosoff - g, Andy Fraser - b, Simon Kirke - dr). Ten sam SP, który właśnie ukazał się w sprzedaży, zaznaczy swą popularność, dochodząc do 15. miejsca w sierpniu 1973. Cztery i pół roku później All Right Now dojdzie do 11. pozycji, ale na... trzyutworowej EP-ce Free; ta sama płyta kolejne cztery i pół roku później na bardzo krótko wejdzie do naszych zestawień. Nie koniec na tym - w marcu 1991 do 8. miejsca dojdzie zrealizowany przez Boba Clearmountaina remix tego wielkiego przeboju grupy Free jako reklama telewizyjna Wrigley's Chewing Gum. Zespół już wówczas od dawna nie istniał: w 1973 Rodgers i Kirke założyli Bad Company.
Dziwne ruchy na liście wyczynia Up the Ladder to the Roof, utwór śpiewany przez trio the Supremes: na liście zjawił się 2 V, przez cztery tygodnie nie wyszedł poza 30. miejsce, aby w ubiegłym tygodniu przebiec 24 szczeble do góry - z 30. na 6. pozycję; w tym tygodniu spadł jednak na 10. miejsce. Do tego czasu był to najwyższy w historii skok do góry, poprzedzający bezpośrednio ruch utworu w dół. Uprzedzając, za dwa tygodnie Up the Ladder to the Roof znów przeniesie się o dwa szczeble do góry (na 8. miejsce).