Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Przykładowo, tak wygląda notka do jednego z najsłynniejszych nagrań w historii naszej listy:


 Data notowania: 1955-11-25  (New Musical Express)
Numer 1: 
Bill Haley & his Comets - ''Rock around the Clock''(Brunswick) 05317

 

   "NME" chart: 7-14 I '55, 14 X '55-3 II '56, 21 IX-30 XI '56, 14-21 XII '56, 4-11 VI '57, 25 I-1 II '57 (36 tyg.), "Rec. Ret." chart: (MCA MU 1013) 3 IV-12 VI '68 (11 tyg.), "M. W." chart: (MCA 128) 16 III-18 V '74 (10 tyg.), no. 1 25 XI- 9 XII '55, 6 -13 I '56 (5 tyg.), no. 4. listy brytyjskiej wszech czasów, UK Golden Disc, "Billb." chart: 1. m.,

inne wersje: Telex (34 m. '79), Ten Pole Tudor (21 m. '79)

   Recepta na przebój w żadnym wypadku nie odnosi się do Rock around the Clock i oszałamiającej kariery, jaką przeszedł ten utwór. Przepis na sukces musiałby brzmieć mniej więcej tak: weź piosenkę, napisaną przez osobę starej daty, wydaną wcześniej przez innego artystę, sprzedaną w niewielkiej liczbie egzemplarzy i pamiętaj, żeby jej tytuł został niezbyt szczęśliwie użyty przy kilku innych okazjach, dołącz solo gitarowe, przeniesione z jednej z wcześniejszych wpadek głównego wykonawcy, spędź maksymalnie mało czasu na nagraniu i wydaj to najpierw na stronie "B". Te składniki przyniosły w efekcie SP, sprzedany w liczbie 25 mln egzemplarzy, który zdecydował o dalszych losach muzyki w II połowie XX w. Utwór "zaistniał" na liście amerykańskiej w maju, a na liście "NME" już w styczniu 1955, jednak wówczas przebywał na niej tylko dwa tygodnie, dochodząc zaledwie do 17. pozycji. Dopiero znalezienie się w czołówce głośnego filmu Richarda Brooksa The Blackboard Jungle o problemach z tzw. trudną młodzieżą w jednym z collegów nowojorskich, z Glennem Fordem w roli głównej, przyniósł mu nadspodziewanie wielki sukces. Bill Haley zmarł 9 II 1981 w Harlingen w Teksasie w wieku 56 lat. Od tego też roku warszawski klub studencki "Stodoła" organizuje w karnawałowe Ostatki Światowy Konkurs Rock'n'Rolla im. Billa Haley'a.
P. też: 1952-03 (Blacksmith...).

   W tym tygodniu miało miejsce jeszcze jedno ważne "rock'n'rollowe" wydarzenie: 22 listopada Tom "Colonel" Parker podpisał z Samem Philipsem i wytwórnią Sun umowę, dzięki której za sumę $ 25 tys. wszedł w posiadanie wszystkich wydanych i nie wydanych nagrań Elvisa Presley'a oraz przeniósł piosenkarza do wytwórni RCA. Wtedy Elvis był bliższy muzyce country i u siebie, w Memphis, znany był jako "the Hillbilly Cat", przydomek dziś już zupełnie zapomniany nawet wśród fanów.

Pod koniec listopada dwoje artystów, bardzo popularnych w UK, Angielka z Irlandii Płn. Ruby Murray i Amerykanin Johnnie Ray, dostąpiło zaszczytu występu przed królową Elżbietą II i księciem Filipem podczas the British Royal Command Performance. Murray przeprowadziła się wówczas do Londynu, gdzie wynajęła luksusowy apartament z widokiem na Regents Park w cenie 15 funtów ($ 45) tygodniowo.


  

Podobnie, jak utwory z pierwszych miejsc, potraktowane są wyjątkowo, nieliczne utwory o bardzo dużej popularności. Notka i komentarz poprzedzone są wówczas adnotacją:

"UWAGA: notka do 2. utworu 1954 r."

i/lub

"UWAGA: komentarz do 2. utworu 1954 r."

     Całość poprzedza nader krótki wstęp o historii list przebojów w ogóle i spis (oczywiście odpowiednio skomentowany) najpopularniejszych nagrań w Zjednoczonym Królestwie na wcześniejszej, nieoficjalnej liście przebojów, począwszy od stycznia 1950 na paŸdzierniku 1952 kończąc. I wreszcie..., każdy ostatni tydzień roku kończy się podsumowaniem, bilansem wszystkich notowań z następującymi wyszczególnieniami: utwór roku, wykonawca roku, najpopularniejsze utwory, najpopularniejsi wykonawcy, single z pierwszej setki wszech czasów, złote i platynowe single oraz wszystkie single wykonawcy roku i najpopularniejszego wykonawcy.

W przyszłości będą też fotografie, liczne, dotyczące wykonawców z pierwszych miejsc oraz skorowidz alfabetyczny nazwisk tychże wykonawców.

  Szukaj notowań:
Od dnia: do dnia: 
   ile na stronie: