Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Wizzard


 Data notowania: 1973-05-19  (Music Week) 
Numer 1: Wizzard - ''See My Baby Jive''(Harvest) HAR 5070

 

   

'M. W.' chart: 21 IV-11 VIII '73 (17 tyg.), no. 1 19 V-9 VI '73 (4 tyg.);
no. 454. wśród wykonawców na liście brytyjskiej   [Roy Wood] Label: Wizzard vocal backing - the Suedettes. Ośmioosobową grupę Wizzard założył w 1972 członek zespołów the Move i Electric Light Orchestra - Roy Wood (urodzony 8 XI 1946 w Birmingham), który równocześnie odnosił sukcesy jako solista. Wooda interesowały zwłaszcza studyjne poszukiwania dźwiękowe, stąd też oba pierwsze utwory Wizzard nawiązywały do jego poszukiwań. Ten drugi to właśnie See My Baby Jive, utwór całkowicie wpisany w dźwiękowy i teatralny koloryt glam-rocka (Wood występował w tym okresie w indiańskich barwach wojennych, z tęczową grzywa włosów i wymalowaną gwiazdą na czole). Tło wokalne w tym utworze wypełnia grupa the Suedettes. Wizzard to najpopularniejszy zespół w UK w 1973.


  


 Data notowania: 1973-05-26  (Music Week) 
Numer 1: Wizzard - ''See My Baby Jive''(Harvest) HAR 5070

   Znany amerykański multi-instrumentalista Deodato, nagrał utwór Also sprach Zarathustra (2001); jego kompozytorem był Richard Strauss. Dochodząc do 7. pozycji, SP ten stał się jednym z najwyżej notowanych na brytyjskiej liście przebojów utworów muzyki klasycznej. Zwyciężczyni tegorocznego konkursu piosenki Eurowizji - Anne-Marie David ze swą nową piosenką Wonderful Dream już trzeci tydzień tkwi na 13. miejscu i nie będzie jej dane przenieść się choćby o oczko wyżej. I jak tu nie mówić, że '13' nie przynosi pecha.


  


 Data notowania: 1973-06-02  (Music Week) 
Numer 1: Wizzard - ''See My Baby Jive''(Harvest) HAR 5070

   Już drugi tydzień na 3. miejscu znajduje się piosenka And I Love You So, śpiewana przez Perry'ego Como. Ten wybitny piosenkarz swój pierwszy przebój w brytyjskiej Top 10 miał przeszło 20 lat temu, przez co stał się pierwszym wykonawcą, który swą karierę w pierwszej dziesiątce listy brytyjskiej rozciągnął na 20-letni okres. Jesienią tego roku Como wprowadzi do Top 10 jeszcze jeden utwór (już ostatni) - For the Good Times.


  


 Data notowania: 1973-06-09  (Music Week) 
Numer 1: Wizzard - ''See My Baby Jive''(Harvest) HAR 5070

   Na 23.miejscu listy zatrzymuje się wersja Elvisa Presley'a piosenki Tony'ego Joe'go White'a - Polk Salad Annie. Na koncertach Elvisa w tamtych latach była ona wielką atrakcją i żelaznym punktem programu. Wersja oryginalna, samego kompozytora, doszła w sierpniu 1969 do 8. miejsca listy 'Billboardu'. Pochodzący z Luizjany Tony Joe White, był pierwszym, obok słynnego zespołu Creedence Clearwater Revival, przedstawicielem swamp-rocka (rocka bagiennego). Więcej o tym stylu w notowaniu z 28 V 1969.
Do najwyższej pozycji - 9., dochodzi piosenka grupy Wings - Live & Let Die z 'bondowskiego' filmu Guy'a Hamiltona z 1973 pod tym samym tytułem (w wersji polskiej - Żyj i pozwól umrzeć). Ten jedyny w latach 70. efekt współpracy Paula McCartney'a z Georgem Martinem dał w efekcie wspaniałą wielowątkową kompozycję, zaaranżowaną z 'martinowskim' symfonicznym rozmachem.


  


 Data notowania: 1973-09-22  (Music Week) 
Numer 1: Wizzard - ''Angel Fingers (a Teen Ballad)''(Harvest) HAR 5076

 

   'M. W.' chart: 1 IX-3 XI '73 (10 tyg.), no. 1 22 IX '73 (1 tydz.);
no. 454. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Roy Wood] Label: Wizzard vocal backing - the Suedettes & the Bleach Boys. Kolejny glam-rockowy eksperyment Roy'a Wooda dochodzi do 1. miejsca w UK. 'Młodzieżowa ballada' Angel Fingers (a Teen Ballad) to świetnie wykonany od strony wokalnej i interesująco zinstrumentalizowany utwór (poza klasycznym rockowym zestawem instrumentów do głosu dochodzą wiolonczele, saksofony, inne dęte drewniane i instrumenty perkusyjne). Pewną niespodzianką był duży sukces tegorocznej świątecznej piosenki zespołu - I Wish It Could Be Christmas Everyday, którą sygnował 'wykonawca' prawdopodobnie o najdłuższej nazwie: Wizzard featuring vocal backing by the Suedettes plus the Stockland Green Bilateral School First Year Choir with additional noises by Miss Snob & Class 3C. Popularność zespołu Wizzard trwała jeszcze dokładnie przez rok, po czym ukazał się znakomity album Introducing Eddy & the Falcons, nawiązujący do słynnego rock'n'rollowego pastiszu Franka Zappy Cruising with Ruben & the Jets, a będący ukłonem w stronę dawnych gwiazd - Gene'a Vincenta, Duane'a Eddy'ego i Dela Shannona.

   Po raz pierwszy od 19 lat dwaj wielcy wykonawcy lat 50. - Al Martino i Perry Como są znów jednocześnie w pierwszej dziesiątce: Martino na 9. miejscu w piosence Spanish Eyes, a Como oczko niżej w For the Good Times. Poprzednio obaj w pierwszej dziesiątce znajdowali się 17 IX 1954, pierwszy śpiewał wówczas sentymentalną balladę Jacka Fultona - Wanted, nb. wylansowaną wcześniej przez Como, ten natomiast wykonywał wtedy Iddle Gossip, piosenkę, która na SP ukazała się tylko w UK.