Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Wham!


 Data notowania: 1984-06-02  (Music Week) 
Numer 1: Wham! - ''Wake Me up before You Go-Go''(Epic) A 4440

 

   'M. W.' chart: 26 V-8 IX 84' (16 w.), no. 1 2-9 VI '84 (2 w.); 'Billb.' chart: 1. m.;


no. 183 wśród wykonawców na liście brytyjskiej   [George Michael] Wham! to jeden z największych rynkowych sukcesów angielskiej muzyki pop lat 80. Ten duet tworzyli równolatkowie – gitarzysta Andrew Ridgeley (ur. w styczniu 1963 w hrabstwie Surrey) i wokalista George Michael (ur. w czerwcu 1963 w Londynie). Cztery pierwsze SPs zespołu stały się wielkimi hitami: Young Guns (Go for It) (3. miejsce na jesieni '82), Wham Rap! (8. miejsce na początku '83), Bad Boys (2. miejsce w czerwcu '83) i Club Tropicana (4. miejsce latem '83). Byli jedynymi brytyjskimi wykonawcami, którzy w latach 80. mieli trzy utwory na szczycie zarówno na liście brytyjskiej, jak i na amerykańskiej, a Michael jedynym brytyjskim wykonawcą, który w tym czasie osiągał szczyt listy nie tylko jako solista, ale i członek duetów, które bardzo starannie sobie dobierał. Piosenka Wake Me up before You Go-Go nagrana została po wygraniu procesu sądowego z wytwórnią Innervision i odzyskaniu samodzielności po podpisaniu kontraktu z Epic. Błyskawicznie stała się wielkim przebojem wszystkich klubów londyńskich, a następnie światowym hitem. Tytuł pochodzi z karteczek, które Michael zostawiał na stole dla swojej wcześnie wychodzącej do pracy mamy, z prośbą o obudzenie go.

   Największy przebój Ozzy'ego Osbourne'a w UK – So Tired, osiąga 20. pozycję na liście. Osbourne kontynuuje solową karierę, dając koncert za koncertem. W 1992 znów połączy się z Black Sabbath, aby trzy lata później rozpocząć wielkie światowe tournée.


  


 Data notowania: 1984-06-09  (Music Week) 
Numer 1: Wham! - ''Wake Me up before You Go-Go''(Epic) A 4440

   Podczas gdy Relax już 30. tydzień gości na liście, od dłuższego czasu znajduje się tu inny „długotrwały” przebój – White Lines (Don't Don't Do It), wykonywany przez Josepha Saddlera i Melvina Glovera, czyli przez nowojorski duet Grandmaster Flash & Melle Mel. Grandmaster Flash należy do pionierów rapu. Pochodzi z Barbadosu, ale wychował się w Bronxie. Wspólnie z Melle Melem, członkiem grupy the Furious Five, Grandmaster Flash na listę brytyjską wprowadził w ciągu niespełna roku jeszcze cztery utwory. Ten SP to jeden z nawiększych przebojów raperskich wszech czasów. Na listę brytyjską wszedł na trzy tygodnie 19 XI '83. Następnie 11 II tego roku znów pojawił się w zestawieniach i przebywał na nich aż przez 38 tygodni, dochodząc do 7. pozycji. Potem jeszcze trzykrotnie dostawał się na listę: 24 XI '84 i 5 I '85 (po jednym tygodniu) oraz na trzy tygodnie 8 I '94. Na samym początku 1994 pojawił się jeszcze remix tego utworu pod nieco skróconym tytułem: White Lines (Don't Do It). To wszystko dało temu utworowi 33. miejsce na liście brytyjskiej wszech czasów!


  


 Data notowania: 1984-10-20  (Music Week) 
Numer 1: Wham! - ''Freedom''(Epic) A 4743

 

   'M. W.' chart: 13 X '84-12 I '85 (14 w.), no. 1 20 X-3 XI '84 (3 w.); 'Billb.' chart: 3. m.;


no. 183 wśród wykonawców na liście brytyjskiej   [George Michael] Freedom pochodzi z kompilacyjnego albumu Make It Big; znalazły się na nim inne wielkie przeboje zarówno Wham!, jak i samego George'a Michaela: Wake Me up before You Go-Go, Everything She Wants i Careless Whisper. Od strony muzycznej utwór ma typowy „whamowski” charakter: pulsujący rytm, typowy dyskotekowy wokal Michaela i przyjemnie wypełniającą tło gitarę basową.

   Tylko ciekawostki! Medicine Song amerykanki Stephanie Mills już trzeci tydzień na 29. pozycji. Po raz drugi w tym roku dostrzegamy znaczący skok konkretnego utworu: All Cried out, drugi przebój Alison Moyet, przechodzi z 35. na 12. pozycję; poprzednio amerykański duet wokalny Ollie & Jerry (czyli Ollie Brown i Jerry Knight) z piosenką Breakin'... There's No Stopping Us 30 VI z dołu listy wskoczył na 8. miejsce.


  


 Data notowania: 1984-10-27  (Music Week) 
Numer 1: Wham! - ''Freedom''(Epic) A 4743

   W październiku ukazała się wersja wideo wielkiego przeboju Frankie Goes To Hollywood Two Tribes. Sukces tego utworu przeszedł wszelkie oczekiwania nawet członków zespołu. Uznano go za najlepszy – trochę na wyrost – teledysk lat 80.


  


 Data notowania: 1984-11-03  (Music Week) 
Numer 1: Wham! - ''Freedom''(Epic) A 4743

   Byli członkowie różnych zespołów okupują listę solowymi nagraniami: Chaka Khan z Rufusa (I Feel for You 2. miejsce), Paul McCartney z the Beatles i Wings [No More Lonely Nights (Ballad) 3. m.], Philip Oakey z Human League (Together in Electric Dreams 4. m. z Giorgio Moroderem), Alison Moyet z Yazoo (All Cried out 8. m.), John Waite z Babys (Missing You 10. m.), Lionel Richie z Commodoresów (Penny Lover 18. m.), Ray Parker Jr z Raydio (Ghostbusters 19. m.), Limahl z Kajagoogoo (Never Ending Story 20. m.), Feargal Sharkey z Undertonesów (Listen to Your Father 23. m.), George Michael z Wham! (Careless Whisper 34. m.) i Jim Diamond z PhD (I Should Have Known Better 40. m.). Z filmów pochodzą No More Lonely Nights (Ballad) Paula McCartney'a (z Give My Regards to Broad Street) i Together in Electric Dreams Giorgio Morodera i Philipa Oakey'a (z Electric Dreams).