Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Weavers (the)


 Data notowania: 1950-07  (Sheet Music Chart) 
Numer 1: Gordon Jenkins + Weavers (the) - ''Tzena, Tzena, Tzena''(Decca) 

 

   Inne wersje: Vic Damone (VIII '50), Mitch Miller & his Orchestra & Chorus (VIII '50)

   Label: Gordon Jenkins & his Orchestra & the Weavers. Zdumiewające, że obie strony pierwszego SP znakomitej folkowej grupy the Weavers dotarły do pierwszej trójki listy amerykańskiej i to równocześnie (Tzena, Tzena, Tzena - do 2. miejsca). Lider orkiestry i ceniony kompozytor Gordon Jenkins dokonał aranżacji znanej piosenki żydowskiej, skomponowanej w 1941 przez Issachara Mirona na kanwie melodii ludowej. W USA właśnie to wykonanie tego utworu było najpopularniejsze: 2. miejsce na liście przebojów.


  


 Data notowania: 1950-07  (Sheet Music Chart) 
Numer 1: Gordon Jenkins + Weavers (the) - ''Goodnight Irene''(Decca) 

   Label: Gordon Jenkins & his Orchestra & the Weavers. Jeśli nawet niewiele osób w wytwórni Decca wierzyło w możliwości the Weavers, to Jenkins podpisał z nimi umowę zanim Mitch Miller z Columbii zdążył go uprzedzić. Połączenie typowego kwartetu folkowego z klasycznym big-bandem tanecznym przyniosło 2 mln sprzedanych egzemplarzy tego SP (wiele tygodni na czele listy "Billboardu") i dało początek popularności muzyki folkowej. W pewnym momencie wydawało się, że każdy piosenkarz chce powiedzieć Irenie "dobranoc", stąd też ten wspaniały blues Leadbelly'ego z czasów I wojny światowej stał się jedną z najczęściej nagrywanych piosenek w latach 50. Przykre jedynie, że sam kompozytor zmarł bez grosza na miesiąc przed ukazaniem się tego SP.


  


 Data notowania: 1951-04  (Sheet Music Chart) 
Numer 1: Weavers (the) - ''On Top of Old Smoky''(Decca) 

 

   Inne wersje: Vaughn Monroe & his Orchestra (VI '51)

   Pete Seeger i Lee Hayes (wcześniej z Woodym Guthriem wchodzili w skład the Almanac Singers) dali początek temu najważniejszemu i mającemu tak wielki wpływ na rozwój muzyki folk kwartetowi. The Weavers powstali dzięki Terry'emu Gilkysonowi, piosenkarzowi i kompozytorowi, który zainteresował ich seegerowskimi adaptacjami piosenek folkowych. On Top of Old Smoky dotarł do 2. miejsca listy amerykańskiej. W 1952 Weaversi z powodów politycznych znaleźli się na "czarnej liście" cenzury i musieli przerwać karierę na trzy lata.