Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Vera Lynn


 Data notowania: 1952-07  (Sheet Music Chart) 
Numer 1: Vera Lynn - ''Auf wiederseh'n Sweetheart''(Decca) 

   "Sympatii brytyjskich sił zbrojnych" akompaniowało w tej melodyjnej piosence siedemdziesięciu żołnierzy i lotników - brzmiało to tak, jakby napisano ją podczas wojny (naprawdę skomponowana została w Niemczech w 1949 przez Eberharda Storcha). Auf wiederseh'n Sweetheart (na SP wersji brytyjskiej - Auf wiedersehen) była nie tylko najpopularniejszym w tym czasie utworem w UK, spędzając 10 tygodni na 1. miejscu brytyjskiej Sheet Music Chart, lecz także przez dziewięć tygodni prowadziła na liście "Billboardu". Był to pierwszy brytyjski SP, który znalazł się na czele listy amerykańskiej i jedyny, który osiągnął taki wynik w latach 50.! Vera Lynn (właśc. Vera Walsh) za wybitny wkład do twórczości piosenkarskiej otrzymała w 1975 trofeum MIDEM (Marché Internationale du Disque et de l'Edition Musicale).


  


 Data notowania: 1952-08  (Sheet Music Chart) 
Numer 1: Vera Lynn - ''Homing Waltz''(Decca) 

   Po Auf wiedersehen następnym utworem na 1. miejscu Sheet Music Chart był kolejny przebój Very Lynn - Homing Waltz. Na czele utrzymał się przez następne dziewięć tygodni.


  


 Data notowania: 1954-11-05  (New Musical Express) 
Numer 1: Vera Lynn - ''My Son, My Son''(Decca) F 10372

 

   "NME" chart: 15 X '54-14 I '55 (14 tyg.), no. 1 5-12 XI '54 (2 tyg.)

   [Eddie Calvert, Melville Farley, Bob Howard] Label: Vera Lynn with Frank Weir, his Saxophone, his Orchestra & Chorus. Vera Lynn to jedna z niewielu wykonawczyń, którą z całą pewnością można nazwać "legendą swoich czasów" w UK (karierę rozpoczęła w latach 30.), cieszy się ogromnym uznaniem nawet u tych, którzy są zbyt młodzi, aby pamiętać II wojnę światową (śpiewała wówczas dla żołnierzy brytyjskich, zyskując przydomek "Forces Sweetheart"). To o niej śpiewał zespół the Kinks w swej rock-operze - LP z 1969 Arthur (Or the Decline & Fall of the British Empire) i 10 lat później Pink Floyd w utworze Vera na arcydziele rockowym - albumie The Wall. My Son, My Son to ostatni utwór Lynn w pierwszej dziesiątce listy brytyjskiej, kompozycja Eddiego Calverta, pierwszego wykonawcy tego utworu, jest jakby naturalną kontynuacją Oh, Mein Papa. Vera Lynn w 1975 edyktem królowej Elżbiety II otrzymała tytuł "Dame".


  


 Data notowania: 1954-11-12  (New Musical Express) 
Numer 1: Vera Lynn - ''My Son, Son My Son''(Decca) F 10372

   Początek pobytu na liście szóstego utworu Davida Whitfielda z pierwszej dziesiątki - Santo Natale (Merry Christmas) znanych amerykańskich twórców Dicka Manninga i Ala Hoffmana (piosenka od 3 do 24 grudnia znajdzie się na bardzo wysokim 2. miejscu). Whitfield wykonuje go z towarzyszeniem orkiestry Stanley'a Blacka. W USA ten bożonarodzeniowy utwór wszedł zaledwie do pierwszej czterdziestki.