Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Union Gap (the) featuring Gary Puckett


 Data notowania: 1968-05-22  (Record Retailer) 
Numer 1: Union Gap (the) featuring Gary Puckett - ''Young Girl''(CBS) 3365

 

   'Rec. Ret.' chart: 17 IV-7 VIII '68 (17 tyg.), no. 1 22 V-12 VI '68 (4 tyg.), no. 42. listy brytyjskiej wszechczasów; 'Billb.' chart: 2. m.;
inne wersje: Gary Puckett & the Union Gap (6. m. '74), Joe Longthorne (61. m. '94), Darren Day (42. m. '94)

   [Jerry Fuller] Young Girl to jeden z największych i najbardziej niespodziewanych sukcesów w historii listy brytyjskiej. Niespodziewanych dlatego, iż wydawało się, że 'złote lata' dla takich dramatycznych ballad już minęły; ponadto sukces przeszedł najśmielsze oczekiwania zarówno wykonawców, jak też autora i producenta tego utworu - Jerry'ego Fullera: w USA od 6 IV przez trzy tygodnie ten SP zajmował 2. miejsce na liście 'Billboardu', a jeszcze lepiej było w UK. Tu nie tylko znajdował się na szczycie listy przez 4 tygodnie, ale powrócił na nią w 1974 i doszedł wówczas do 6. miejsca. Ciekawy był image zespołu: mundury z okresu Wojny Secesyjnej i stopnie wojskowe, poprzedzające nazwiska muzyków; najwyżsi rangą byli Gary "General" Puckett (voc), Dwight "Sergeant" Benett (ts) i Kerry "Corporal" Chater (b). Ale nie tylko utwory o takiej tematyce zespół wykonywał. Piosenki o przygodach seksualnych nastolatków sprawiły, że w USA w 1968 sprzedał on ich więcej niż the Beatles!


  


 Data notowania: 1968-05-29  (Record Retailer) 
Numer 1: Union Gap (the) featuring Gary Puckett - ''Young Girl''(CBS) 3365

   Równie duży i równie niespodziewany sukces, jak Young Girl: Honey, śpiewany przez amerykańskiego piosenkarza Bobby'ego Goldsboro. W tym tygodniu ta nad wyraz sentymentalna, opiewająca śmierć ukochanej ballada osiąga 2. pozycję w UK. Co ciekawe, siedem lat później reedycja tego SP, dokonana również przez United Artists, powtórzyła wcześniejszy sukces: 2. miejsce 26 IV 1975. Wówczas na przeszkodzie w objęciu prowadzenia stanęli - będący u szczytu powodzenia - panowie z Bay City Rollers. W całej swej długiej karierze Bobby Goldsboro w UK miał jeden naprawdę wielki przebój: właśnie Honey, choć dwa letnie hity - Summer (the First Time) z 1973 i Hello Summertime z 1974 zasługują na uwagę. Natomiast w USA utworów na liście 'Billboardu' w jego wykonaniu było kilkanaście. Większość z nich była jego autorstwa, jednak nie należy do nich Honey, napisany przez Bobby'ego Russella, a do tego nagrany wcześniej przez ex-członka the Kingston Trio - Boba Shane'a. W sierpniu czasopismo "Billboard" ogłosi sprzedanie w USA ponad miliona egzemplarzy tego SP. Swoistą odpowiedzią na ten utwór była piosenka Margaret Lewis - Honey (I Miss You Too).
Po półrocznej rozłące do zespołu Steve'a Winwooda - Traffic, powrócił gitarzysta i "drugi" wokalista Dave Mason. Jednak za pięć miesięcy znów opuści tę grupę, aby poświęcić się produkcji nagrań.


  


 Data notowania: 1968-06-05  (Record Retailer) 
Numer 1: Union Gap (the) featuring Gary Puckett - ''Young Girl''(CBS) 3365

   2. miejsce dla bezapelacyjnego ubiegłorocznego triumfatora Engelberta Humperdincka: A Man without Love to jego największy tegoroczny przebój. Ta patetyczna, jak zwykle, ballada znalazła się na identycznie zatytułowanym albumie artysty. Ostatni tydzień na liście znajduje się piosenka Holliesów Jennifer Eccles. Tytuł odnosi się do żon dwóch członków zespołu: Allana Clarke'a i Grahama Nasha; małżonka tego pierwszego nosiła imię Jennifer, a nazwisko panieńskie pani Nash brzmiało Eccles. Właściwie to tak nie do końca ten utwór jest po raz ostatni na liście brytyjskiej, gdyż pojawi się 6 XI tego roku jako fragment jednej zwrotki piosenki the Scaffold - Lily the Pink, piosenki, która będzie ostatnim prowadzącym na liście przebojem tego roku.
Magazyn "Billboard" przedstawił w czerwcu ciekawą klasyfikację: notowania liczby słuchanych w 1967 płyt w 480 tys. szaf grających w całych USA. Najczęściej słuchanym wykonawcą był Engelbert Humperdinck, 2. - Nancy Sinatra, a 3. zespół the Monkees; najczęściej słuchanym utworem była piosenka Release Me Humperdincka.


  


 Data notowania: 1968-06-12  (Record Retailer) 
Numer 1: Union Gap (the) featuring Gary Puckett - ''Young Girl''(CBS) 3365

   Po raz ostatni w tej dekadzie prezentuje się najsłynniejszy w dziejach męski duet wokalny the Everly Brothers. Piosenka It's My Time to w ogóle przedostatni ich utwór na liście brytyjskiej; ostatnim będzie On the Wings of a Nightingale, który w zestawieniach 'Music Week' znajdzie się dopiero we wrześniu 1984 (dojdzie zresztą zaledwie do 41. miejsca).