Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Tornados (the)


 Data notowania: 1962-10-04  (Record Retailer) 
Numer 1: Tornados (the) - ''Telstar''(Decca) F 11494

 

   "Rec. Ret." chart: 30 VIII '62-14 II '63(25 tyg.), no. 1 4 X-1 XI '62 (5 tyg.), no. 44 listy brytyjskiej wszech czasów; "Billb." chart: 1. m.

   [Joe Meek] The Tornados to pierwsza brytyjska grupa instrumentalna, która zajęła 1. miejsce na liście "Billboardu". Zespół początkowo towarzyszył Billy'emu Fury'emu podczas jego tras koncertowych. Telstar został napisany (przy współpracy Geoffa Goddarda) i perfekcyjnie zrealizowany przez Joego Meeka (istne cacko producenckie), który zresztą stworzył Tornadosów. Instrumentem prowadzącym w tym utworze były organy (Roger Lavern), ilustrujące poruszanie się wystrzelonego w 10 VII 1962 przez USA satelity komunikacyjnego - "Telstara", który transmitował na żywo programy TV przez Atlantyk. To właśnie w tym utworze zastosowano po raz pierwszy nowoczesne brzmienia elektroniczne. Rozpoczynające i kończące utwór dźwięki, imitujące pracę satelity, były w istocie przetworzonym odgłosem przejeżdżającego pociągu. Telstar był pierwszym z czterech kolejnych utworów zespołu w Top 20. Ponowne nagranie tego utworu w 1980 przez zespół w nieco zmienionym już składzie zakończyło się całkowitym fiaskiem komercyjnym. A' propos Joego Meeka: wcześniej odrzucił on propozycję współpracy z... grupą the Beatles.

   Jedyna poważniejsza zmiana w tym tygodniu na liście dotyczyła 1. miejsca; niżej zmiany jedynie kosmetyczne do tego stopnia, że w pierwszej czterdziestce mamy tylko jedną nowość, i to na 40. miejscu: Devil Woman - Marty Robbins. Ten utwór doszedł do 5. pozycji, dzięki czemu był to jedyny utwór tego amerykańskiego piosenkarza w pierwszej dziesiątce brytyjskiej listy przebojów. Warto wobec tego dodać, że to nie kto inny, jak właśnie on jako pierwszy nagrał piosenki, które później stały się wielkimi przebojami angielskich wokalistów: Singing the Blues (Tommy Steele & the Steelmen), The Story of My Life i Stairway of Love (Michael Holliday) i A White Sport Coat (the King Brothers).


  


 Data notowania: 1962-10-11  (Record Retailer) 
Numer 1: Tornados (the) - ''Telstar''(Decca) F 11494

   Historyczny tydzień: po raz pierwszy na brytyjskiej liście przebojów - grupa the Beatles. Utwór Love Me Do w pierwotnej wersji został nagrany latem tego roku z Petem Bestem (dr). Po gwałtownym sprzeciwie George'a Martina Best został zastąpiony przez Ringo Starra i w takim, już stałym składzie, 4 IX siedemnaście podejść w studiu dało ostateczna wersję, wydaną na płycie przez Parlophone. W tym roku nagranie to dojdzie do 17. pozycji, lecz dokładnie (co do tygodnia) za 20 lat znajdzie się na 4. miejscu. Jeszcze lepiej powiedzie się na liście "Billboardu": w 1964 będzie to no. 1, ale uwaga - w nagraniu wydanym w USA przez wytwórnię Tollie zamiast Starra grał muzyk sesyjny Andy White.


  


 Data notowania: 1962-10-18  (Record Retailer) 
Numer 1: Tornados (the) - ''Telstar''(Decca) F 11494

   Na 3. miejscu - Carole King (It Might As Well Rain until September), a tuż przed nią, na 2. - jej "babysitter" Little Eva (Loco-Motion). Oprócz Telstar na liście znajduje się jeszcze jeden "kosmiczny" przebój: instrumentalny utwór szwedzkiej też "kosmicznej" grupy the Spotnicks - Rocket Man; po siedmiu tygodniach pobytu na liście doszedł do swej najwyższej, 38. pozycji. Na koniec smutna wiadomość: w tym tygodniu po raz ostatni na liście znajduje się jeden z najbardziej zasłużonych ludzi dla rozwoju muzyki rockowej na Wyspach - Lonnie Donegan; po raz ostatni zaśpiewał wtedy Pick a Bale of Cotton.


  


 Data notowania: 1962-10-25  (Record Retailer) 
Numer 1: Tornados (the) - ''Telstar''(Decca) F 11494

   The Beatles w utworze Love Me Do wciąż błąkają się gdzieś na samym dole zestawienia; po trzech latach nieobecności pojawia się natomiast Little Richard (jego piosenka He Got What He Wanted z trudem dotrze w tym tygodniu do 38. miejsca). W tym mniej więcej czasie ten wspaniały amerykański rock'n'rollowiec dał swe pierwsze koncerty w UK. Przed nim na scenie wystąpili właśnie Beatlesi, o co sam zabiegał ("oni brzmią jak prawdziwi czarni Amerykamie" - mówił).


  


 Data notowania: 1962-11-01  (Record Retailer) 
Numer 1: Tornados (the) - ''Telstar''(Decca) F 11494

   Tylko trzy utwory w Top 20 w tym tygodniu nie pochodzą z USA: dwa instrumentalne - prowadzący Telstar i Lonely, grany przez Ackera Bilka, sygnowanego na SP jako Acker Bilk, his Clarinet & Strings oraz francuska piosenka Gilberta Becauda Et Maintenant, której angielską wersję What Now My Love wprowadziła na listę "Rec. Ret." Shirley Bassey. Dziennikarze zauważyli zabawny sekwens na liście - trzy kolejne utwory (miejsca 9., 10. i 11.) zaczynają się od zgłoski "she": Sheila (Tommy Roe), She's Not You (Elvis Presley) i Sherry (the Four Seasons). Ciekawa jest historia piosenki Sheila. Pochodzący z Georgii Roe napisał ją w 1956 (miał wtedy 14 lat), nagrał ją ze swoją grupą the Satins cztery lata później i dopiero po przeróbkach realizatorskich Feltona Jarvisa latem 1962 uczynił z niej międzynarodowy przebój (1. miejsce we wrześniu w USA i 3. miejsce w październiku tegoż roku w UK).
Zespół the Miracles zapowiada wydanie w listopadzie nowego SP - kompozycję swego lidera Smokey'a Robinsona You Really Got a Hold on Me. Płyta przejdzie nie zauważona w UK. Większy rozgłos przyniesie jej wersja Beatlesów z drugiego albumu - With the Beatles.