Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Tommy James & the Shondells


 Data notowania: 1968-07-31  (Record Retailer) 
Numer 1: Tommy James & the Shondells - ''Mony Mony''(Major Minor) MM 567

 

   'Rec. Ret.' chart: 5 VI-2 X '68 (18 tyg.), no. 1 31 VII-7 VIII ' 68, 21 VIII '68 (3 tyg.); 'Billb.' chart: 3. m.;
inne wersje: Billy Idol (7. m. '87), Amazulu (38. m. '87), Status Quo (48. m. '00)

   [Bo Gentry, Ritchie Cordell, Tommy James, Bobby Bloom] Myliłby się każdy kto sądziłby, że tytuł tego wielkiego, niesłychanie rytmicznego szlagieru amerykańskiego zespołu z Ohio Tommy'ego Jamesa & the Shondells to skrócony wyraz 'money'; inspiracją był tu ogromny neon na budynku towarzystwa ubezpieczeniowego the Mutual of New York: MONY. Pisząc kolejną piosenkę, James i Richard Cordell zobaczyli przez okno apartamentu Tommy'ego taki właśnie napis. Choć to rock'n'roll w starym stylu, uważa się Mony Mony za pierwszy utwór na 1. miejscu list przebojów, nawiązujący do brzmienia zespołów garażowych. W USA najpopularniejsza była wersja 'live' tego utworu w wykonaniu Billy'ego Idola, która 21 XI 1987 przez tydzień znajdowała się na 1. miejscu listy 'Billboardu'. W USA duży sukces odniosły też dwa inne utwory Tommy'ego Jamesa & the Shondells, prawie w ogóle nie zauważone w UK: Hanky Panky i Crimson & Clover.

   Swą najwyższą pozycję na liście - miejsce 16., osiąga utwór Universe zespołu the Small Faces. Oznacza to, iż w 1968 każda pozycja w Top 40 listy brytyjskiej była pozycją najwyższą dla któregoś z utworów.


  


 Data notowania: 1968-08-07  (Record Retailer) 
Numer 1: Tommy James & the Shondells - ''Mony Mony''(Major Minor) MM 567

   Po raz ostatni na liście brytyjskiej znajdują się dwa wielkie przeboje, które jeszcze niedawno na niej prowadziły: na 33. miejscu Young Girl w wersji the Union Gap featuring Gary Puckett, a na 39. - Jumping Jack Flash Rolling Stonesów. Trzeba przy tym pamiętać, że Young Girl pojawi się jeszcze na liście 15 VI 1974, ale sygnowany jako Gary Puckett & the Union Gap.
W sierpniu swe bliskie rozwiązanie ogłaszają dwa wybitne brytyjskie zespoły rhythm'n'bluesowe - the Cream (pożegnalny koncert odbył się 26 XI 1968 w londyńskim Royal Albert Hall) i the Yardbirds, swe odejście od zespołu the Hollies zapowiada jego wokalista i gitarzysta Graham Nash, Janis Joplin żegna się z Big Brother & the Holding Co., a Dennis Edwards zmienia Davida Ruffina w the Temptations. Powoli rozpada się też grupa the Byrds: wcześniej odeszli Mike Clarke i David Crosby, a po tournée po RPA swe odejście zapowiedział Gram Parsons; założy wkrótce jeden z najważniejszych zespołów country-rocka - Flying Burrito Brothers.


  


 Data notowania: 1968-08-21  (Record Retailer) 
Numer 1: Tommy James & the Shondells - ''Mony Mony''(Major Minor) MM 567

   Mony Mony powraca triumfalnie na szczyt listy brytyjskiej! To pierwszy taki przypadek od przełomu czerwca i lipca 1965, gdy 1 VII śpiewany przez Presley'a utwór Crying in the Chapel powrócił na 1. miejsce, zrzucając z niego I'm Alive Holliesów, aby tydzień później ta właśnie piosenka również powróciła na prowadzenie.