Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Tight Feet


 Data notowania: 1982-03-06  (Music Week) 
Numer 1: Tight Feet - ''The Lion Sleeps Tonight''(Jive) JIVE 9

 

   'M. W.' chart: 23 I-1 V '82 (15 tyg.), no. 1 2-20 III '82 (3 tyg.);
inne wersje: the Tokens - The Lion Sleeps Tonight (Wimoweh) (11. m. '61), Karl Denver - Wimoweh (4. m. '62), Dave Newman - The Lion Sleeps Tonight (Wimoweh) (34. m. '72)

   [Hugo Peretti, Luigi Creatore, George David Weiss, Solomon Linda, Paul Campbell] Żaden z utworów, który kiedykolwiek osiągnął 1. pozycję na liście brytyjskiej, nie miał tylu autorów: oficjalnie pięciu, ale faktycznie aż dziewięciu, gdyż 'Paul Campbell' to ukrywająca się pod tym pseudonimem piątka słynnego zespołu folkowego the Weavers! Ten utwór jest bardzo stary, o wiele starszy od pierwszej popularnej wersji Tokensów z 1961: w oryginale wykonywali go w 1939 Solomon Linda & Evening Birds pod innym tytułem - Mbube. To utwór stworzony i śpiewany przez Zulusów płd.-afrykańskich. Teraz wykonał go mieszany zespół angielski, specjalizujący się w wykonywaniu wiązanek utworów. Tym razem nie była to wiązanka, natomiast dla Tight Feet ten nietypowy dla niego utwór dotarł na sam szczyt notowania. Niezwykłe jest to, że zespół wykonywał go w innym składzie podczas promocji telewizyjnej, a w innym go nagrał.

   Zespół Queen musiał przełożyć terminy swego tournée na Wyspach: stadiony, na których miały odbyć się koncerty zostały już wcześniej zajęte na spotkania z papieżem Janem Pawłem II.


  


 Data notowania: 1982-03-13  (Music Week) 
Numer 1: Tight Feet - ''The Lion Sleeps Tonight''(Jive) JIVE 9

   W pierwszej czwórce znajdują się utwory, które zajmują swe najwyższe pozycje. Rownocześnie są to największe przeboje każdego z tych wykonawców: 1. The Lion Sleeps Tonight, 2. Mickey - Toni Basil, 3. Love Plus One - Haircut 100, 4. It Ain't What You Do It's the Way That You Do It - Fun Boy Three & Bananarama. Słowo o Toni Basil, a właściwie o Antonii Basilotto. To wówczas 32-letnia już amerykańska wokalistka i tancerka, autorka legendarnych musicali jeszcze z lat 60.: Hullabaloo i Shindig.; uczestniczyła też w realizacji 'kultowych' filmów - Head z 1969 zespołu the Monkees i American Graffity z 1974. W tym samym czasie David Bowie zatrudnił ją jako choreografa podczas swej trasy koncertowej, promującej album Diamond Dogs; trasy - dodam - wyjątkowo wyrafinowanej. Nieco później współpracowała m. in. z Talking Heads. Piosenka Chinna i Chapmana Mickey była całkowicie niespodziewanym, ale i jedynym, sukcesem tej artystki (na liście 'Billboardu' doszedł nawet do 1. miejsca). Co prawda jeszcze w maju tego roku na liście znalazł się jej kolejny SP - Nobody, ale dotarł zaledwie do 52. pozycji.
Do 4. pozycji dochodzi piosenka It Ain't What You Do It's the Way That You Do It w wykonaniu 'zespołowego duetu' Fun Boy Three & Bananarama. Fun Boy Three (o niezwykłym wypadku jednego z członków zespołu - p. notowanie z 9 I 1982) powstali ze słynnego zespołu the Specials w 1981, wkrótce po wydaniu przez niego wielkiego przeboju Ghost Town. Początkowo nagrywali wspólnie właśnie z Bananaramą. Były to trzy dziewczyny z Londynu - Sarah Dallin, Keren Woodward i Siobhan Fahey. Ta ostatnia wyszła za mąż za Dave'a Stewarta z Eurythmic, a w 1988 opuściła koleżanki, aby utworzyć Shakespear's Sister (zastąpiła ją Jacqui O'Sullivan). Krytycy i słuchacze prorokowali zespołowi wielkie sukcesy i nie pomylili się: żadna żeńska grupa brytyjska nie odniosła w historii przemysłu rozrywkowego tak dużego sukcesu w UK i w USA. Największym sukcesem na Wyspach była piosenka Love in the First Degree z września 1987, natomiast w USA triumfy święciła Venus, prowadząca na liście 'Billboardu' we wrześniu 1986. W It Ain't What You Do It's the Way That You Do It, utworze z repertuaru Jimmiego Lunceforda, dziewczyny w zasadzie tylko towarzyszyły Fun Boy Three jako chórek. Ci zrewanżowali się Bananaramie przy jej następnym SP - Really Saying Something (też cover - grupy Velvelettes), wykonując wspólnie partie wokalne.


  


 Data notowania: 1982-03-20  (Music Week) 
Numer 1: Tight Feet - ''The Lion Sleeps Tonight''(Jive) JIVE 9

   W pierwszej dwudziestce duże zróżnicowane wytwórni płytowych, wydających SPs, które znalazły się w pierwszej czterdziestce listy. Pierwszą wytwórnią, idąc od 1. miejsca, która powtórzyła się na niej, jest CBC. Na 12. miejscu wylądował Julio Iglesias z piosenką Quiereme mucho (Yours), a na 17. - Starsound w utworze Stars on Stevie.
Na liście LPs pojawia się album grupy the Jam - The Gift, jedyny no. 1 zespołu w UK.