Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Thunderclap Newman


 Data notowania: 1969-07-02  (Record Retailer) 
Numer 1: Thunderclap Newman - ''Something in the Air''(Track) 604-031

 

   

'Rec. Ret.' chart: 11 VI-30 VIII (12 tyg.), no. 1 2-16 VII '69 (3 tyg.); 'Billb.' chart: 37. m.;
inne wersje: Fish (51. m. '92), Tom Petty (53. m. '93)   [Speedy Keen] Wspaniały utwór In the Ghetto w wykonaniu Elvisa Presley'a dochodzi do 2. miejsca i będzie przebywał na nim przez trzy tygodnie. Nie uda mu się wejść na sam szczyt: przez te trzy tygodnie skutecznie uniemożliwi mu to niezwykły zespół brytyjski Thunderclap Newman, kierowany przez lidera the Who - Pete'a Townshenda (właśc. Peter Dennis Blandford). Dzięki temu znalazł się on wreszcie na 1. miejscu w UK, choć jego macierzysta grupa the Who, o wiele przecież słynniejsza, nigdy tak wysoko nie zaszła! Townshend, po pierwsze - stworzył ten efemeryczny zespół, po drugie - był producentem tego SP, po trzecie wreszcie grał w Something in the Air na gitarze basowej, instrumencie wiodącym w tym utworze. Aktualne do czasów słowa tej piosenki napisał wokalista i perkusista grupy - John "Speedy" Keen. W USA była ona znacznie mniej popularna. Utwór znalazł się też na ścieżce dźwiękowej filmu z Ringo Starrem - The Magic Christian. Rok później firma Track wypuściła następny SP Thunderclap Newman - Accidents; dotarł on do 46. miejsca i przebywał na liście przez jeden tydzień. Townshend słusznie uznał to za porażkę zespołu i... rozwiązał go. Wracając do In the Ghetto, to pierwszy utwór Presley'a w pierwszej dziesiątce od niemal trzech lat (poprzednio Love Letters w sierpniu 1966).


  


 Data notowania: 1969-07-09  (Record Retailer) 
Numer 1: Thunderclap Newman - ''Something in the Air''(Track) 604-031

   Pierwszy utwór Johna Lennona jako solisty na liście brytyjskiej: pacyfistyczny Give Peace a Chance. Co prawda występuje on tu na czele specyficznej grupy, której nadał nazwę the Plastic Ono Band; w jej skład wchodzili całkiem przypadkowe albo specjalnie zaproszone do tego happeningu osoby, m. in. Petula Clark, Timothy Leary, Allen Ginsberg i Tommy Smothers. SP nagrano na żywo podczas sesji "bed-in" Johna i Yoko w hotelu "La Reine Elizabeth" w Montrealu. Na przełomie lipca i sierpnia Give Peace a Chance przez trzy tygodnie znajdował się na 2. miejscu (podobnie, jak poprzedzający ten utwór In the Ghetto); drogę na szczyt zagrodził mu wielki przebój Rolling Stonesów - Honky Tonk Women. Po latach Give Peace a Chance stał się niespodziewanie hymnem kibiców piłki nożnej w USA, którzy śpiewali "All we are saying is give us a goal".
Tymczasem zespół the Rolling Stones 5 VII daje koncert w Hyde Parku przed ćwierćmilionową widownią. Niespodziewanie musiał on zostać poświęcony zmarłemu kilka dni wcześniej gitarzyście Stonesów - Brianowi Jonesowi, który utonął w basenie na własnej Cotchford Farm w Hartfield (Sussex). W tym samym czasie odbywają się w Anglii dwa festiwale: na wyspie Wight z Bobem Dylanem i z the Band w roli głównej oraz The National Jazz & Blues Festival, na którym wystąpili m. in. the Who, Yes i King Crimson.


  


 Data notowania: 1969-07-16  (Record Retailer) 
Numer 1: Thunderclap Newman - ''Something in the Air''(Track) 604-031

   W ubiegłym tygodniu po raz ostatni w zestawieniu "Record Retailer" słyszana była piosenka w wykonaniu Steviego Wondera - I Don't Know Why I Love You. W tym tygodniu na listę wchodzi kolejny jego przebój - My Cherie Amour. To lansowany utwór z drugiej strony tego samego SP; zdobędzie znacznie większą popularność - dojdzie do 4. miejsca na liście.