Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Three Degrees


 Data notowania: 1974-08-17  (Music Week) 
Numer 1: Three Degrees - ''When Will I See You Again''(Philadelphia International) PIR 2155

 

   'M. W.' chart: 13 VII-26 X '74 (16 tyg.), no. 1 17-24 VIII '74 (2 tyg.); 'Billb.' chart: 2. m.;
inne wersje: Brother Beyond (43. m. '89), Sheila Ferguson (60. m. '94);
no. 251. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Kenny Gamble, Leon Huff] Trzy czarne piękności z Filadelfii - Fayette Pinkney, Sheila Ferguson i Valerie Holiday zadebiutowały na liście brytyjskiej w kwietniu tego roku piosenką Year of Decision wysoką 13. pozycją. Rozgłos przyniósł im jednak, nagrany wspólnie z grupą MFSB, utwór TSOP (the Sound of Philadelphia), pochodzący z popularnego telewizyjnego programu 'Soul Train'. Three Degrees często odwiedzały GB, gdzie podbijały publiczność urodą i atrakcyjną oprawą swych występów; wprowadziły też zdecydowanie więcej przebojów na listę brytyjską, niż na amerykańską. When Will I See You Again to melodyjny przebój dyskotekowy zbliżony do muzyki soulowej; największa popularnością cieszył się w GB, podobnie jak i 11 następnych utworów tria. Od czasu innego tria - the Supremes, była to pierwsza żeńska grupa wokalna, która dotarła na szczyt listy brytyjskiej. W latach 80. zespół na stałe przeniósł się do Anglii; jego wielkim fanem był m. in. następca tronu - książę Karol.

   Po raz pierwszy Bob Marley, choć na razie jako kompozytor, wchodzi do Top 10 listy brytyjskiej. Jego utwór I Shot the Sheriff wykonuje na 9. pozycji Eric Clapton.


  


 Data notowania: 1974-08-24  (Music Week) 
Numer 1: Three Degrees - ''When Will I See You Again''(Philadelphia International) PIR 2155

   Na pozycji wicelidera wylądowała dość mdława piosenka kwintetu the Stylistics - You Make Me Feel Brand You. Może i mdława, ale zaśpiewana (Airrion Love i Russell Thompkins Jr. na pierwszym planie) świetnie, wielogłosowo, w stylu smooth-soulu. Natomiast jedno miejsce niżej mamy Bay City Rollers w pierwszym utworze w pierwszej piątce - Summerlove Sensation. Ta melodyjna, ale przesłodzona piosenka była skierowana przede wszystkim do początkujących licealistów.
Tytuły trzech kolejnych utworów na liście sugerują ich rockowy charakter, ale to tylko pozory. Rock Your Baby George'a McCrae (6. miejsce) to 'początkujące' disco, a Rock the Boat zespołu Hues Corporation (7. miejsce) można by uznać za mariaż muzyki disco z delikatnym rhythm'n'bluesem, za coś, co nazywano 'philly soul'. Jedynie 8. pozycja - Rocket zespołu Mud to piosenka z gatunku glam-rocka.