Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Terry Jacks


 Data notowania: 1974-04-06  (Music Week) 
Numer 1: Terry Jacks - ''Seasons in the Sun''(Bell) 1334

 

   'M. W.' chart: 23 III-8 VI '74 (12 tyg.), no. 1 6-27 IV '74 (4 tyg.); 'Billb.' chart: 1. m.;
inne wersje: Westlife (1. m. '99/'00)

   [Jaques (!) Brel, Rod McKuen] W pierwowzorze utwór Seasons in the Sun był piosenką Jacquesa Brela - La Moribond. W 1964 the Kingston Trio zinterpretowało ją po swojemu, w tłumaczeniu całkowicie odległym od oryginału i nadając jej, zupełnie niepotrzebnie, całkowicie innego charakteru muzycznego. I taką wersję przyjął kanadyjski wokalista z Winnipeg Terry Jacks, pierwszy Kanadyjczyk na szczycie listy brytyjskiej od czasów Paula Anki. Na całym świecie ten protest-song o wymowie wybitnie pacyfistycznej został sprzedany w liczbie ponad 11 mln. SPs i jest do dziś bodaj największym sukcesem komercyjnym któregokolwiek wykonawcy kanadyjskiego. Piosenkarz niewątpliwie musiał wysoko cenić Brela, bo jego następny przebój - If You Go away, który zresztą w lipcu tego roku doszedł aż do 8. miejsca na liście 'Music Week', to też kompozycja wspaniałego Flamandczyka - Ne me quitte pas. Pierwszym dużym sukcesem Jacksa była piosenka Which Way You Goin' Billy, którą nagrał pod koniec 1969 w założonym przez siebie i swoją pierwszą żonę, Susan Pesklevits, zespole the Poppy Family (ponadto grali w nim jeszcze gitarzysta Craig McCow i Satwant Singh na tabli). Później życie Terry'ego Jacksa nie układało się dobrze: rozszedł się z żoną w 1973, a w 2001 postawiono mu zarzuty bezprawnego posiadania broni i nadużyć seksualnych wobec drugiej żony.

   Hot Chocolate debiutuje w Top 5 ze świetną piosenką Emma; a to już siódmy przebój na liście brytyjskiej liście tego londyńskiego sekstetu. Jak większość utworów tego zespołu i ten jest autorstwa wokalisty Errola Browna i basisty Tony'ego Wilsona.
Po raz pierwszy w Top 40 występują jednocześnie dwa ragtimy Scotta Joplina ze ścieżki dźwiękowej filmu The Sting: The Entertainer w wykonaniu amerykańskiego pianisty Marvina Hamlischa i kompozycja tytułowa w interpretacji brytyjskiej grupy instrumentalnej the Ragtimers.
Podczas California Jam Festival 6 IV tego roku wystąpili m. in. Black Sabbath, Deep Purple i the Eagles.


  


 Data notowania: 1974-04-13  (Music Week) 
Numer 1: Terry Jacks - ''Seasons in the Sun''(Bell) 1334

   'Glam rock is not dead'! Hasło to potwierdza Gary Glitter w Remember Me This Way na 2. pozycji.
Dwa sąsiadujące ze sobą miejscami utwory nawiązują do wielkiej epoki rock'n'rolla: na 17. druga reedycja Rock around the Clock w oryginalnej wersji Billa Haley'a & his Comets, a na 18. utwór Mott the Hoople - Golden Age of Rock'n'Roll.


  


 Data notowania: 1974-04-20  (Music Week) 
Numer 1: Terry Jacks - ''Seasons in the Sun''(Bell) 1334

   Slade 'omija' 1. miejsce! Piosenka Everyday dociera w tym tygodniu tylko do 3. pozycji. To pierwsza ballada rockowa wydana przez zespół na SP. Mimo wszystko ryzyko opłaciło się: utwór jest naprawdę świetny, a do Slade przestano przyczepiać etykietkę hałaśliwej grupy rock'n'rollowej. Piosenka powstała pewnego wieczoru w mieszkaniu basisty - Jima Lea. Jego żona - Louise, zaśpiewała z głowy początek, a Jim natychmiast skomponował resztę.
Rozpoczyna się wielka kariera najpopularniejszego szwedzkiego wykonawcy w historii brytyjskiego show-biznesu: zespół Abba debiutuje na 17. miejscu listy 'Music Week'; z piosenką Waterloo zespół zwyciężył w tegorocznym konkursie piosenki Eurowizji.


  


 Data notowania: 1974-04-27  (Music Week) 
Numer 1: Terry Jacks - ''Seasons in the Sun''(Bell) 1334

   Niezwykły urodzaj na utwory z rock'n'rollem w tytule. Na 13. miejscu znajduje się druga już reedycja Rock around the Clock Billa Haley'a & his Comets; do 16., najwyższej swej pozycji, dotarła piosenka zespołu Mott the Hoople - Golden Age of Rock'n'Roll, powoli pnie się do góry (23. miejsce) David Bowie z własną kompozycją Rock'n'Roll Suicide. Trzy pozycje niżej debiutuje piosenka zespołu Wizzard - Rock'n'Roll Winter.
Na przełomie kwietnia i maja ukazały się solowe płyty członków znanych zespołów brytyjskich. Rick Wakeman opuścił grupę Yes i wydał własny album - Journey to the Centre of the Earth; wkrótce Bill Wyman jako pierwszy Stones wyda płytę solową, ukaże się też album Rogera Daltrey'a z zespołu the Who.