Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Tammy Wynette


 Data notowania: 1975-05-17  (Music Week) 
Numer 1: Tammy Wynette - ''Stand by Your Man''(Epic) EPC 7137

 

   'M. W.' chart: 26 IV-12 VII '75 (12 tyg.), no. 1 17-31 V '75 (3 tyg.)

   [Billy Sherrill, Tammy Wynette] Tammy Wynette (właśc. Virginia Wynette Pugh) pochodziła ze stanu Mississippi; ojciec jej był nauczycielem muzyki, jednak osierocił ją, gdy miała osiem miesięcy. W drugiej połowie lat 60. i na początku 70. uznawana była za pierwszą damę muzyki country; na liście "Billboardu" umieściła aż 17 utworów na 1. miejscu! Jej kariera definitywnie załamała się w latach 80. z powodu przewlekłych stanów zapalnych pęcherzyka żółciowego. To było przyczyną jej śmierci w wieku 56 lat 6 IV 1998. Stand by Your Man to jeden z jej najsłynniejszych przebojów, niejako znak firmowy tej piosenkarki, napisany wspólnie z Billym Sherrillem. Znalazł się on, bagatela, na 68 albumach, wydanych przez Wynette. Na liście popowej 'Billboardu' doszedł on do miejsca 19. w 1968.


  


 Data notowania: 1975-05-24  (Music Week) 
Numer 1: Tammy Wynette - ''Stand by Your Man''(Epic) EPC 7137

   Tydzień listy w starym stylu. Prowadząca obecnie piosenka ma już siedem lat, tuż za nią utwór z 1940 - Whispering Grass w nowym wykonaniu duetu Windsor Davies & Don Estelle, a na 3. miejscu Oh Boy, któremu stuknęło lat 18, w nowej wersji grupy Mud. Na 13. pozycji Showaddywaddy w coverze piosenki Eddiego Cochrana z 1960 - Three Steps to Heaven, na 24. miejscu inny siedmiolatek - Honey Bobby'ego Goldsboro, a na 19. kolejna reedycja, tym razem sprzed sześciu lat - Israelites, sygnowana przez Desmonda Dekkera. Punkt niżej - wykonawca pamiętający początki rhythm'n'bluesa: Jackie Wilson z podwójnym SP z 1968 I Get the Sweetest Feeling / (Your Love Keeps Lifting Me) Higher & Higher; ten pierwszy utwór wydany był po raz pierwszy w 1968, a drugi - rok wcześniej. Niżej znajdują się Bay City Rollers w dawnym przeboju Frankiego Valli z II połowy lat 50. - Bye Bye Baby (28.) i Eric Clapton w standardzie jazzowym Swing Low Sweet Chariot (29.).


  


 Data notowania: 1975-05-31  (Music Week) 
Numer 1: Tammy Wynette - ''Stand by Your Man''(Epic) EPC 7137

   Na liście pojawili się całkowicie nowi wykonawcy: w pierwszej czterdziestce Van McCoy with the Soul City Symphony, a niżej the Blackbyrds i Tony Camillo's Bazuka. McCoy to szef orkiestry amerykańskiej, z którą wylansował niezwykle popularny w dyskotekach w połowie lat 70. taniec - The Hustle. Z tym utworem doszedł do 3. pozycji na liście brytyjskiej i na sam szczyt listy 'Billboardu'. Również z USA pochodziły męskie grupy wokalno-instrumentalne - the Blackbyrds i Tony Camillo's Bazuka. Utwór Blackbyrdsów - Walking in Rhythm to ich jedyny większy przebój; na naszej liście doszedł do 23. miejsca. 'Bazuki' Tony'ego Camillo grali, podśpiewując w drugim planie, Dynomite (Part 1); to był również jedyny ich hit ['Dynomite (Part 2)' nie doczekaliśmy się], który zresztą też nie wszedł do Top 20 (28. miejsce 14 VI).
W maju ogromne tournée po USA odbywają zespoły the Beach Boys i Chicago: w 12 miastach słuchało ich 700 tys. widzów, którzy pozostawili w kieszeniach organizatorów ponad 7 mln $ (album - Chicago VIII znajdował się akurat na szczycie listy 'Billboardu'). Wkrótce Beach Boysi obok Eltona Johna i Rufus & the Eagles dadzą koncert na londyńskim Wembley dla 80-tysięcznej publiczności.