Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Tab Hunter


 Data notowania: 1957-02-22  (New Musical Express) 
Numer 1: Tab Hunter - ''Young Love''(London) HLD 8380

 

   "NME" chart: 8 II-7 VI '57 (18 tyg.), no. 1 22 II-5 IV '57 (7 tyg.), "Billb." chart: 1. m.;
inne wersje: Sonny James (11. m. '57), Donny Osmond (1 m. '73)

   [Carole Joyner, Ric Cartey] Label: Tab Hunter with Billy Vaughn's Orchestra. Ten wyjątkowo przystojny 25-letni aktor, pochodzący z Nowego Jorku, dołączył do długiej listy artystów wytwórni Dot (SP amerykański), nagrywających nowe wersje starych utworów. Mocno popowa wersja Taba Huntera (właśc. Arthur Kelm vel Arthur Gelien) wielkiego przeboju weterana muzyki country Sonny'ego Jamesa (choć jako pierwszy śpiewał go Charlie Gracie) została w USA sprzedana w nakładzie 400 tys. egzemplarzy w ciągu zaledwie 10 dni, podczas gdy w UK prowadziła na liście przez godne pozazdroszczenia 7 tygodni. Jednak pierwszym, który nagrał ten utwór, był piosenkarz i kompozytor Ric Cartey. Za 16 lat inny Amerykanin ponownie wprowadzi Young Love na szczyt listy brytyjskiej (Donny Osmond). Hunter, zanim został piosenkarzem i aktorem, uprawiał łyżwiarstwo, był robotnikiem w stalowni, pracownikiem kantoru i mechanikiem samochodowym. Jako aktor zdobył największy rozgłos, grając Joego Hardy'ego w filmie z 1958 George'a Abbota i Stanley'a Donnena Damn Yankees (w wersji polskiej - Czego pragnie Lola), wg musicalu przeniesionego z Broadway'u. W tym świetnie zrobionym filmie Hunter, u boku rewelacyjnej wokalnie i choreograficznie Gwen Verdon, gra kibica baseballu, który w zamian za zostanie gwiazdą tego sportu... sprzedaje duszę diabłu.


  


 Data notowania: 1957-03-01  (New Musical Express) 
Numer 1: Tab Hunter - ''Young Love''(London) HLD 8380

   Wielką formę prezentuje Pat Boone: na listę wchodzi jego czwarty już w tym roku SP - Don't Forbid Me. Ten utwór chciał nagrać Presley, jednak jego "opiekunowie" nie zgodzili się. Czas, jaki Boone poświęcił na jego nagranie, od wejścia do wyjścia ze studia, wyniósł zaledwie 15 minut!


  


 Data notowania: 1957-03-08  (New Musical Express) 
Numer 1: Tab Hunter - ''Young Love''(London) HLD 8380

   Little Richard prezentuje na liście jeden ze swych najsłynniejszych przebojów: Long Tall Sally, utwór, który tak mocno zauroczył Beatlesów, uchodził za najdziksze nagranie rock'n'rollowe i w dużym stopniu przyczynił się do częstych w ówczesnej prasie określeń w rodzaju "niemoralna muzyka" i do zakazów emisji przez rozgłośnie radiowe.


  


 Data notowania: 1957-03-15  (New Musical Express) 
Numer 1: Tab Hunter - ''Young Love''(London) HLD 8380

   Na liście debiutuje wspaniała 20-letnia wokalistka walijska Shirley Bassey z coverem utworu Harry'ego Belafonte The Banana Boat Song. Tą piosenką, którą Belafonte nagrał jeszcze w 1949 (choć na listę brytyjską wszedł w tym samym czasie co Bassey) rozpoczęła się moda na calypso w UK. Wersja oryginalna, zatytułowana Banana Boat Song (Day-O), sygnowana jako Harry Belafonte with Tony Scott's Orchestra & Chorus & Millard Thomas, Guitar, weszła na naszą listę 1 III, a 12 IV dotarła aż do 2. miejsca. Doczekała się ona później znakomitej parodii w wykonaniu Stana Freberga.


  


 Data notowania: 1957-03-22  (New Musical Express) 
Numer 1: Tab Hunter - ''Young Love''(London) HLD 8380

   Pierwsza wersja Cumberland Gap - zespołu Vipers Skiffle Group, wchodzi na listę brytyjską. Ten skifflowy zespół miał ambicje stać się godnym rywalem Lonniego Donegana, jednak za dwa miesiące wyda ostatni swój SP (Streamline Train), który znajdzie się na liście. Lider Vipersów - Wally Whyton wkrótce zostanie prezenterem TV programów dla dzieci i cenionym DJ-em muzyki country dla BBC.


  


 Data notowania: 1957-03-29  (New Musical Express) 
Numer 1: Tab Hunter - ''Young Love''(London) HLD 8380

   Na 1. miejscu niezagrożone Young Love Taba Huntera, niżej na liście "NME" minimalne zmiany. Jest to ostatni tydzień ostatniego utworu Billa Haley'a na liście brytyjskiej, nie licząc wcześniejszego (We're Gonna) Rock around the Clock, który jeszcze pojawi się dwukrotnie i składanki Haley's Golden Medley (50. miejsce w 1981).


  


 Data notowania: 1957-04-05  (New Musical Express) 
Numer 1: Tab Hunter - ''Young Love''(London) HLD 8380

   Wejście na listę pierwszego no. 1 Lonniego Donegana Cumberland Gap, jednocześnie ostatni tydzień pobytu na niej innego utworu z jej szczytu - The Garden of Eden Frankiego Vaughana.