Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: T. Rex


 Data notowania: 1971-03-20  (Record Retailer) 
Numer 1: T. Rex - ''Hot Love''(Fly) BUG 6

 

   

'Rec. Ret.' chart: 27 II-19 VI '71 (17 tyg.), no. 1 20 III-24 IV '71 (6 tyg.); 'Billb.' chart: 72. m.;
no. 58. wśród wykonawców na liście brytyjskiej   [Marc Bolan] Zespół T. Rex wyłonił się z akustycznego duetu Tyrannosaurus Rex, w którym obok wokalisty i gitarzysty Marca Bolana (właśc. Mark Feld), urodzonego w Londynie 30 IX 1947, grał perkusista Steve "Peregrin" Took (właśc. Stephen Porter). W 1969 odszedł Took, zastapiony przez Mickey'a Finna, a wkrótce Bolan wraz ze Stevem Curriem (bg) i perkusistą Billem Legendem (właśc. William Fifield) utworzyli T. Rex. Bolan, wielki entuzjasta Boba Dylana, początkowo był "akustycznym" muzykiem folkowym; piosenkarzem rockowym stał się wraz z podłączeniem swej gitary do prądu. Piosenka Hot Love nie tylko zdobyła wielką popularność, ale stała się początkiem powstawania na bazie muzyki pop charakterystycznego dla I połowy lat 70. gatunku "boogie" - glamrocka.

   W pierwszej dwunastce aż trzy solowe dokonania byłych Beatlesów: Another Day McCartney'a (2. miejsce), My Sweet Lord Harrisona (7.) i nowość na liście, Power to the People - John Lennon & the Plastic Ono Band (12.). W tym i przyszłym tygodniu było najbliżej do wejścia trzech z 'Wielkiej Czwórki' do Top 10. Niestety, nigdy do tego nie doszło.
Piosenka Boba Dylana If Not for You, nagrana przez George'a Harrisona na jego wspaniałym potrójnym albumie All Things Must Pass, wchodzi na listę brytyjską, ale w wykonaniu... Olivii Newton-John. W ten sposób popularna piosenkarka brytyjska debiutuje na 24. miejscu listy 'Record Retailer'. Olivia, po długiej przerwie, dopiero od pięciu lat jest w rodzinnej Anglii; dzieciństwo spędziła w Australii, gdzie śpiewała w duecie z kolegą ze szkoły, tam też zdobyła 1. nagrodę w Hayley Mills Contest. Jej głównym promotorem w Anglii był Cliff Richard, który zaprosił Olivię do swego cotygodniowego programu TV. On sam jesienią otrzyma nagrodę Ivora Novello za wybitne osiągnięcia dla rozwoju brytyjskiej muzyki popularnej.


  


 Data notowania: 1971-03-27  (Record Retailer) 
Numer 1: T. Rex - ''Hot Love''(Fly) BUG 6

   Skończył sie strajk pocztowców - lista, po siedmiu tygodniach, wraca z 40 do 50 utworów w każdym notowaniu.
Rose Garden, jedyny przebój Lynn Anderson na liście brytyjskiej, rozpoczyna swój czterotygodniowy pobyt na 3. pozycji. 'Record Retailer' notować będzie go przez 20 tygodni - do 3 VII.


  


 Data notowania: 1971-04-03  (Record Retailer) 
Numer 1: T. Rex - ''Hot Love''(Fly) BUG 6

   Ostatni tydzień pobytu na brytyjskiej liście przebojów słynnego zespołu amerykańskiego - the Byrds: 32. miejsce ich utworu Chestnut Mare kończy właśnie związki tej grupy z naszą listą. Potrafiła ona wprowadzić sześć utworów do zestawień 'Record Retailer', w tym wielki międzynarodowy hit - dylanowski Mr. Tambourine Man na 1. miejsce; a były jeszcze tak głośne utwory, jak All I Really Want to Do, Turn! Turn! Turn! i Eight Miles High. Ostatnia jej piosenka - wspomniana Chestut Mare, dotarła do 19. pozycji.


  


 Data notowania: 1971-04-10  (Record Retailer) 
Numer 1: T. Rex - ''Hot Love''(Fly) BUG 6

   W ubiegłym tygodniu lennonowski Power to the People i presley'owska wersja There Goes My Everything poszły ostro do góry. Wyprzedzająca je bezpośrednio piosenka Jack in the Box, śpiewana przez wyjątkowo fotogeniczną Irlandkę Clodaghę Rodgers, nie dała się jednak w tym tygodniu wyprzedzić, przenosząc się z 6. na 4. miejsce (There Goes My Everything - 6., Power to the People - 8.). Jack in the Box to utwór reprezentujący GB na kolejnym konkursie piosenki Eurowizji w Dublinie, w którym zwyciężyła Un Banc, Un Arbre, Une Rue w wykonaniu Severine z Monaco (ale w barwach francuskich).
Do pierwszej czterdziestki wchodzą dwie wersje 40. symfonii Wolfganga Amadeusa Mozarta: na 26. Mozart Symphony No. 40 in G Minor K 550 1st Movement (Allegro Molto) w wykonaniu argentyńskiej orkiestry pod dyrekcją Waldo de los Riosa i na 37. Mozart 40, grana przez brytyjską orkiestrę Sovereign Collector.


  


 Data notowania: 1971-04-17  (Record Retailer) 
Numer 1: T. Rex - ''Hot Love''(Fly) BUG 6

   Czwarty Beatles wchodzi na listę: na 29. miejscu notujemy Ringo Starra w piosence It Don't Come Easy, napisanej przez Starra wspólnie z Georgem Harrisonem. W ten sposób the Beatles stają się pierwszym zespołem, którego wszyscy członkowie mają swe solowe utwory na brytyjskiej liście przebojów (wszyscy, nie licząc muzyków z najwcześniejszego okresu działania grupy).


  


 Data notowania: 1971-04-24  (Record Retailer) 
Numer 1: T. Rex - ''Hot Love''(Fly) BUG 6

   Przedziwne wahania popularności przeżywa piosenka męskiej brytyjskiej grupy wokalnej the Fantastics - Something Old Something New. Od 27 III do ubiegłego tygodnia znajdowała się w trzeciej dziesiątce. W tym tygodniu 'wystrzeliła' z 21. na 9. miejsce, aby za tydzień spaść na 16. i aby za dwa tygodnie znów powrócić na 9. Za trzy tygodnie (15 V) znów spadnie na 23. i od tej pory zacznie już 'prawidłowo' schodzić w dół.
W kwietniu, w jednym ze szwedzkich night-clubów w miejscowości Gothenburg, zadebiutował kwartet the Engaged Couples. To jeden z najsłynniejszych zespołów w historii pop-music, oczywiście po zmianie nazwy na Abba.


  


 Data notowania: 1971-07-24  (Record Retailer) 
Numer 1: T. Rex - ''Get It on''(Fly) BUG 10

 

   

'Rec. Ret.' chart: 10 VII-2 X '71 (13 tygodni), no. 1 24 VII-14 VIII '71 (4 tyg.); 'Billb.' chart: 10. m.;
inne wersje: Power Station (22. m. '85), Marc Bolan & T. Rex (54. m. '87), Bus Stop featuring T. Rex (59. m. '00);
no. 58. wśród wykonawców na liście brytyjskiej   [Marc Bolan] Drugi wielki przebój Marca Bolana - Get It on będzie jednocześnie jedynym przebojem zespołu T. Rex w USA, ale... pod zmienionym tytułem: Bang a Gong. Musiało to nastapić, gdyż w tym czasie znana amerykańska grupa jazz-rockowa, Chase, lansowała swój przebój zatytułowany właśnie Get It on. To już prawdziwie rockowy utwór, jak zwykle zaśpiewany przez Bolana charakterystycznym drżącym wokalem, z wyjątkowo interesującymi partiami gitarowymi, zwłaszcza ze świetnym riffem. Tło wokalne w tym utworze stanowią Howard Kaylan i Mark Volman z zespołu the Turtles. Get It on jeszcze trzykrotnie wchodził na listę brytyjską: w wykonaniu męskiej grupy brytyjsko-amerykańskiej Power Station, w remixie Bolana i zespołu oraz w wykonaniu producenckiego zespołu brytyjskiego Bus Stop wraz z wersją oryginalną.


  


 Data notowania: 1971-07-31  (Record Retailer) 
Numer 1: T. Rex - ''Get It on''(Fly) BUG 10

   Wytwórnia Decca, ówczesny dystrybutor płyt RCA na Europę, odnosi sukces, wprowadzając kilka tygodni temu dwie reedycje i jeden wielki klasyk na listę. Ten klasyk to Street Fighting Man Stonesów (obecnie 22. miejsce); reedycje to wspomniany dwa tygodnie temu Heartbreak Hotel / Hound Dog Presley'a (29.) i potrójny SP Jima Reevesa - I Love You Because / He'll Have to Go / Moonlight Roses (40.). Na tej ostatniej płycie tylko dwa pierwsze utwory gościły wcześniej na liście brytyjskiej.


  


 Data notowania: 1971-08-07  (Record Retailer) 
Numer 1: T. Rex - ''Get It on''(Fly) BUG 10

   Wśród nowości tego tygodnia jest piosenka Carole King - It's Too Late. To dopiero drugi utwór tej znakomitej piosenkarki i kompozytorki w brytyjskich notowaniach. Poprzedni, It Might As Well Rain until September, gościł na liście - zgodnie z tytułem - od września do grudnia... 1962, a więc dziewięć lat temu. I to będą jedyne dwa utwory King w zestawieniach 'Record Retaiter'.


  


 Data notowania: 1971-08-14  (Record Retailer) 
Numer 1: T. Rex - ''Get It on''(Fly) BUG 10

   Bez specjalnych rewelacji w tym tygodniu na liście, podaję więc Top 10: 1. Get It on, 2. Never Ending Song of Love - pierwszy wielki przebój the New Seekers, 3. I'm Still Waiting - Diana Ross, przyszłotygodniowy no. 1, 4. Devil's Answer - Atomic Rooster, pierwszy wysoko notowany utwór heavy-metalowy, 5. In My Own Time - Family z Rickem Grechem, wkrótce basistą super-grupy Blind Faith, 6. Me & You & a Dog Named Boo - Lobo, 7. Tom-Tom Turnaround - New World, 8. Chirpy Chirpy Cheep Cheep - Middle of the Road, 9. Won't Get Fooled Again - the Who i 10. Co-Co - Sweet.


  


 Data notowania: 1972-02-05  (Record Retailer) 
Numer 1: T. Rex - ''Telegram Sam''(T. Rex) 101

 

   'Rec. Ret.' / 'M. W.' chart: 29 I-15 IV '72, 27 III-3 IV '82 (14 tyg.), no. 1 5-12 II '72 (2 tyg.); 'Billb.' chart: 67. m.;
no. 58. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Marc Bolan] W tym czasie pojawiły się pierwsze objawy regresu w zespole T. Rex na tle coraz większego popadania Marca Bolana w pseudoartystyczną sztampę. Za rok z tego powodu odejdzie bardzo ważna postać zespołu - producent Tony Visconti. Na szczęście na razie, pochodzący z albumu Slider - Telegram Sam, spełnia jeszcze wszystkie wymogi dobrego, żywego utworu glam-rockowego, a koncerty zespołu kończą się zbiorową histerią, jak za czasów pierwszych występów Beatlesów (w 'New Musical Express' użyto nawet określenia ' T. Rexmania'). Uwaga: zespół zmienił wytwórnię Fly na własną - T. Rex.


  


 Data notowania: 1972-02-12  (Record Retailer) 
Numer 1: T. Rex - ''Telegram Sam''(T. Rex) 101

   Cztery pierwsze pozycje na liście zajmują wyłącznie piosenki, które zajmowały 1. miejsce lub znalazły się wśród pięciu najpopularniejszych utworów 1972: 1. Telegram Sam, 2. Son of My Father - Chicory Tip, 3. Mother of Mine - Neil Reid, 4. I'd Like to Teach the World to Sing (in Perfect Harmony) - the New Seekers.


  


 Data notowania: 1972-05-20  (Record Retailer) 
Numer 1: T. Rex - ''Metal Guru''(EMI) MARC 1

 

   

'Rec. Ret.' chart: 13 V-12 VIII '72 (14 tyg.), no. 1 20 V-10 VI '72 (4 tyg.);
no. 58. wśród wykonawców na liście brytyjskiej   [Marc Bolan] Regres w zespole regresem, ale T. Rex póki co nie traci wielbicieli i czwarty utwór zespołu (ale już niestety ostatni) zdobywa szczyt listy. Metal Guru utrzymany jest dokładnie w tym samym stylu, co poprzednie, przynajmniej prowadzące, utwory: glam-rock, jak zawsze u Marca Bolana z wyraźnym odchyleniem w stronę rocka. Następny przebój zespołu - Children of the Revolution zyskał dużą popularność na Wyspach (2. miejsce) , ale szczególnie wysoko notowany był w... Polsce; to chyba najpopularniejsza piosenka T. Rexów u nas. Wkrótce T. Rex powoli zaczął tracił popularność, wkrótce Bolan z entuzjazmem powitał nowy gatunek rocka - punk, wystąpił razem z grupą the Damned i zaprosił innych punkowców - Generation X do własnego programu telewizyjnego. Być może stałby się gwiazdą nowego gatunku; niestety, 16 IX 1977 zginął w wypadku samochodowym w aucie prowadzonym przez jego dziewczynę - Glorię Jones. Wysoko notowany na liście był do końca życia. Jakby tragedii było mało, trzy lata później, 27 X 1980, zmarł były perkusista zespołu - Steve "Peregrin" Took, jeszcze po roku - ostatni basista Steve Curie, a 12 I 2003 - Mickey Finn! A panna Jonem znana powinna być przede wszystkim jako autorka i pierwsza wykonawczyni wielkiego przeboju zespołu Soft Cell - Tainted Love.

   Do najwyższej, 32. pozycji dochodzi oryginalna wersja piosenki Everything I Own. Wykonuje ją zespół Bread ze swym liderem i kompozytorem tego utworu - Davidem Gatesem. W przyszłości covery Everything I Own dwukrotnie (!) dotrą na sam szczyt listy brytyjskiej: w 1974 (Ken Boothe) i 1987 (Boy George).


  


 Data notowania: 1972-05-27  (Record Retailer) 
Numer 1: T. Rex - ''Metal Guru''(EMI) MARC 1

   Wspaniały debiut na liście brytyjskiej: Roberta Flack rozpoczyna od 38. pozycji utworem Ewana Mac Colla, ojca popularnej piosenkarki brytyjskiej, Kirsty Mac Coll - The First Time Ever I Saw Your Face. Pochodzi on z filmu Clinta Eastwooda - Play Misty for Me. Ta piosenka to największy sukces singlowy w USA w bieżącym roku: sześć tygodni na czele listy 'Billboardu' od 15 IV. 'Zwolni' ją na tej pozycji utwór murzyńskiego kwartetu wokalnego Chi-Lites - Oh Girl, który również w tym tygodniu wchodzi na listę brytyjską.


  


 Data notowania: 1972-06-03  (Record Retailer) 
Numer 1: T. Rex - ''Metal Guru''(EMI) MARC 1

   W Top 20 znajduje się sześciu wykonawców, którzy na liście brytyjskiej debiutowali najpóźniej w I połowie lat 60.: na 3. miejscu the Drifters (podwójny SP At the Club / Saturday Night at the Movies), na 9. Johnny Cash with the Evangel Temple Choir (A Thing Called Love), na 13. the Moody Blues (Isn't Life Strange), na 14. the Rolling Stones (Tumbling Dice), na 15. Procol Harum (reedycja A Whiter Shade of Pale) i na 17. the Temptations (Take a Look around).


  


 Data notowania: 1972-06-10  (Record Retailer) 
Numer 1: T. Rex - ''Metal Guru''(EMI) MARC 1

   Tylko po jednej nowości w Top 5, Top 10 i Top 20. Z 6. na 3. miejsce przeszedł utwór zespołu Lindisfarne - Lady Eleanor, z 22. na 10. Rockin' Robin w interpretacji Michaela Jacksona, a z 25. na 14. piosenka zespołu Slade - Take Me bak 'ome. Ten ostatni utwór to przyszły no. 1.