Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Sweet


 Data notowania: 1973-01-27  (Music Week) 
Numer 1: Sweet - ''Block Buster!''(RCA) 2305

 

   'M. W.' chart: 13 I-21 IV '73 (15 tyg.), no. 1 27 I-24 II '73 (5 tyg.); 'Billb.' chart: 73. m.;
no. 135. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Nicky Chinn, Mike Chapman] Jedna z najsłynniejszych grup glam-rockowych - Sweet dochodzi na sam szczyt listy, jednak piosenka Block Buster! będzie jej jedynym utworem na 1. miejscu spośród dziesięciu w Top 10, pomimo wielkiej popularności również w USA (miała pecha, pięć jej utworów dotarło do pozycji 2.: Co-Co, Hell Raiser, The Ballroom Blitz, Teenage Rampage i Fox on the Run). Jest to także pierwszy z pięciu utworów, napisanych dla Sweet przez znany duet autorski: Mike Chapman i Nicky Chinn. Poprzednie - Funny Funny, Co-Co, Poppa Joe i Little Willy również trafiły do Top 20 listy brytyjskiej (Co-Co doszedł nawet do 2. miejsca), jednak niczym szczególnym się nie wyróżniały, w przeciwieństwie do stron 'B', autorstwa członków zespołu, znacznie ostrzejszych i rockowych. Chapman i Chinn poszli tym śladem i Block Buster! stał się prawdziwym hitem, torującym drogę kolejnym utworom, już klasycznie glam-rockowym. Zespół w najsilniejszym składzie był kwartetem: wokalista Brian Connolly (zmarł w 1997), gitarzysta Andy Scott, basista Steve Priest i perkusista Mick Tucker (zmarł w 2002).

   Wśród utworów na tego tygodniowej liście słyszymy pięć utworów z imieniem w tytule. Najwyżej znalazł się Daniel Eltona Johna - na 10. miejscu. Niżej znajdują się: Desperate Dan zespołu Lieutenant Pigeon (20.), Ben Michaela Jacksona (22.), Gudbuy t'Jane Slade'ow (31.) i Sylvia wspaniałego kwartetu holenderskiego Focus (34.). Jednak utwory z imieniem w tytule nie są rzadkością; dużo rzadsze są nazwiska w tytułach piosenek. W tym tygodniu aż trzy takie piosenki znalazły się w notowaniu 'Music Week': The Jean Genie Davida Bowiego na 3. miejscu, Me & Mrs. Jones Billy'ego Paula na 16. i Roll over Beethoven Chucka Berry'ego na 28.


  


 Data notowania: 1973-02-03  (Music Week) 
Numer 1: Sweet - ''Block Buster!''(RCA) 2305

   Chuck Berry prezentuje aż trzy utwory na liście w tym tygodniu: własne wersje My Ding-A-Ling (38. miejsce) i Reelin' & Rockin' (39.) oraz Roll over Beethoven, ale wykonywaną przez Electric Light Orchestra.


  


 Data notowania: 1973-02-10  (Music Week) 
Numer 1: Sweet - ''Block Buster!''(RCA) 2305

   W pierwszej dziesiątce żadna z wytwórni płytowych nie zamieściła dwóch swoich SPs. W pierwszej dwudziestce już cztery wytwórnie mają po dwie własne płyty: RCA (Block Buster! i The Jean Genie - David Bowie na 13. miejscu), Island (Wishing Well - Free na 7. i Can't Keep It in - Cat Stevens na 14.), Harvest (Roll over Beethoven - Electric Light Orchestra na 10. i Ball Park Incident - Wizzard na 19.) i Tamla Motown (Papa Was a Rollin' Stone - the Temptations na 15. i Superstition - Stevie Wonder na 17.).


  


 Data notowania: 1973-02-17  (Music Week) 
Numer 1: Sweet - ''Block Buster!''(RCA) 2305

   Na 2. pozycję wchodzi żartobliwa piosenka zespołu the Strawbs - Part of the Union, autorstwa basisty zespołu Johna Forda i perkusisty Richarda Hudsona. Brak poczucia humoru wykazał Harold Soref, członek parlamentu z ramienia Partii Konserwatywnej, który określił utwór jako 'szkodliwy', wnosząc - bezskutecznie zresztą - o zakaz jego emisji. Na 27. miejscu debiutuje piosenka Doctor My Eyes w wykonaniu rodzeństwa Jacksonów pod firmą the Jackson Five. Autorem tego utworu i jego pierwszym wykonawcą był Jackson Browne. To jedyny przypadek w dziejach listy, aby ten cover utworu nagrali wykonawcy o nazwisku identycznym jak imię wykonawcy oryginału. Brytyjski wokalista Tony Christie wspina się na 37. pozycję listy 'Music Week' z piosenką Avenues & Alleways. To jej najwyższe miejsce i trzeba tu dodać, że już dobrze od ponad roku żaden utwór nie osiągnął swego szczytu na pozycji 37.


  


 Data notowania: 1973-02-24  (Music Week) 
Numer 1: Sweet - ''Block Buster!''(RCA) 2305

   Do pierwszej trzydziestki (na 23. miejsce) wchodzi słynna ballada Killing Me Softly with His Song w wykonaniu Roberty Flack. Dedykowana ona była Donowi McLeanowi, a w oryginale śpiewała ją Lori Lieberman. Flack usłyszała ją podczas lotu samolotem z Los Angeles do Nowego Jorku i tak się nią zachwyciła, że poświęciła jej trzy miesiące pracy w studiu i w rezultacie nagrała najsłynniejszą i chyba najwspanialszą wersję.