Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Suzi Quatro


 Data notowania: 1973-06-16  (Music Week) 
Numer 1: Suzi Quatro - ''Can the Can''(RAK) 150

 

   

'M. W.' chart: 19 V-18 VIII '73 (14 tyg.), no. 1 16 VI '73 (1 tydz.); 'Billb.' chart: 56. m.;
no. 227. wśród wykonawców na liście brytyjskiej   [Nicky Chinn, Mike Chapman] Pochodząca z Detroit, 23-letnia (urodzona 3 VI 1950) wokalistka, gitarzystka basowa i tancerka Suzi Quatro (właśc. S. Quatrocchio) była odkryciem znanego brytyjskiego producenta - Mickiego Mosta, który dostrzegł jej wdzięk i obycie estradowe. Stąd jej wielkie sukcesy w UK; w USA jedynie piosenka Stumblin' in weszła do pierwszej czterdziestki. Pierwsze jej piosenki to utwory spółki autorskiej Mike Chapman i Nicky Chinn, współpracującej wówczas głównie z zespołem Sweet. Utwór Can the Can idealnie trafił w gusta glam-rockowej młodzieży, a występująca w czarnym motocyklowym ubraniu Quatro doskonale pasowała do ówczesnych wzorów.


  


 Data notowania: 1974-02-23  (Music Week) 
Numer 1: Suzi Quatro - ''Devil Gate Drive''(RAK) 167

 

   'M. W.' chart: 9 II-20 IV '74 (11 tyg.), no. 1 23 II-2 III '74 (2 tyg.);
no. 227. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Nicky Chinn, Mike Chapman] Devil Gate Drive to kompozycja najsłynniejszej pary autorskiej w całej, dość krótkiej zresztą, historii glam-rocka - Mike Chapman i Nicky Chinn. Jest to nagranie z występu 'live' Suzi, które miało oddać część atmosfery jej koncertów; trzeba dodać, że wypadała ona wyjątkowo dobrze właśnie na koncertach (czarny motocyklowy kombinezon i spontaniczny sposób zachowania na estradzie). Tak jak większości jej piosenek i tej największym atutem były hardrockowa maniera, mocno podkreślany rytm i mocny głos wokalistki. Jednak już w przyszłym roku rozpoczyna się regres popularności Quatro, co ma odbicie w lokatach na liście brytyjskiej: poza dwoma wyjątkami jej SPs lokują się poniżej 25. miejsca, a nawet - o zgrozo - w szóstej i siódmej dziesiątce. Od II połowy lat 80. ta wokalistka i gitarzystka basowa zaznaczyła swoją obecność na rynku muzyki pop m. in. dyskotekową wersją Wild Thing w duecie z byłym wokalistą the Troggs - Regiem Presley'em, udziałem w popularnym w GB filmie Minder, rolą kobiety-rewolwerowca w musicalu Happy Days, główną rolą w londyńskiej inscenizacji Annie Get Your Gun Irvinga Berlina z 1986, a także... dwoma występami w Polsce - w 1980 i 1992. Nieporozumieniem były jej występy koncertowe w późnych latach 90.


  


 Data notowania: 1974-03-02  (Music Week) 
Numer 1: Suzi Quatro - ''Devil Gate Drive''(RAK) 167

   Top 10 w tym tygodniu w całości składa się z wykonawców z GB, choć prowadząca Suzi Quatro to Amerykanka, tyle że od 1970 mieszkająca w Londynie, a ostatnia trójka to Szkoci: 1. Suzi, 2. Alvin Stardust (Jealous Mind), 3. the Hollies (The Air That I Breathe), 4. the Wombles (The Wombling Song), 5. David Bowie (Rebel Rebel), 6. Mud (Tiger Feet), 7. Ringo Starr (You're Sixteen), 8. Bay City Rollers [Remember (Sha-La-La-La)], 9. Lulu (The Man Who Sold the World) i 10. Lena Zavaroni [Ma (He's Making Eyes on Me)]. Na 11. miejscu są też Anglicy - grupa Sweet (Teenage Rampage) i dopiero na 12. - amerykańscy pop-soulowcy the Stylistics (Rockin' Roll Baby).