Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Stevie Wonder


 Data notowania: 1982-04-24  (Music Week) 
Numer 1: Paul McCartney + Stevie Wonder - ''Ebony & Ivory''(Parlophone) 6054

 

   'M. W.' chart: 10 IV-12 VI '82 (10 tyg.), no. 1 24 IV-8 V '82 (3 tyg.); 'Billb.' chart: 1. m.;
Paul McCartney - no. 15 wśród wykonawców na liście brytyjskiej, Stevie Wonder - no. 14 wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Paul McCartney] Label: Paul McCartney with additional vocals by Stevie Wonder. Dwaj potentaci brytyjskiej listy przebojów - Paul McCartney i Stevie Wonder wspólnie na 1. pozycji! Dla Wondera jest to pierwsze wspięcie się na szczyt - po 16 latach pobytu w brytyjskich zestawieniach; co jeszcze bardziej zdumiewające, jeszcze tylko jeden jego SP dotrze do 1. miejsca: I Just CalIed to Say I Love You we wrześniu 1984. Natomiast McCartney już wielokrotnie znajdował się na czele notowań brytyjskich, jednak, jak dotąd, nigdy jako solista: obecnie w duecie, poprzednio w triu (Wings), kwartecie (the Beatles) i w kwintecie (the Beatles z Billym Prestonem). Jednak w roku 1984 znajdziemy go i w tej roli, jako wykonawcę piosenki Pipes of Peace. Ebony & Ivory pochodzi z dobrego albumu McCartney'a - Tug of War. To przyjemna ballada, śpiewana przez czarnego Steviego i białego Paula o czarnym hebanie i białej kości słoniowej, jednak zbyt sentymentalna i zupełnie bez ikry. Producentem tej płyty był George Martin. A tak na marginesie: dziś mało kto już pamięta, że pierwszy duży sukces i przepustkę do sławy Wonder otrzymał na festiwalu w San Remo.


  


 Data notowania: 1982-05-01  (Music Week) 
Numer 1: Paul McCartney + Stevie Wonder - ''Ebony & Ivory''(Parlophone) 6054

   "Zaledwie" do 2. miejsca dochodzi w tym tygodniu piosenka reprezentująca UK na konkursie Eurowizji o proroczym tytule One Step Further, w wykonaniu duetu Bardo. W jego skład wchodziło dwoje piosenkarzy: Sally Ann Triplett i Stephen Fischer. Rzeczywiście, zaiste "jeden krok dalej" i byliby na prowadzeniu listy.
W maju, w angielskim mieście Ipswich, powstał pierwszy wybitny zespół grindcorowy, czyli łączący elementy trashu i punku - Napalm Death.


  


 Data notowania: 1982-05-08  (Music Week) 
Numer 1: Paul McCartney + Stevie Wonder - ''Ebony & Ivory''(Parlophone) 6054

   Ciekawostki z tego tygodniowego notowania: cała pierwsza piątka zajmuje swe najwyższe pozycje na liście, w Top 30 znalazły się aż trzy utwory, śpiewane przez członków drużyn piłkarskich (na 2. miejscu England World Cup Squad, na 13. Scottish World Cup Squad i na 30. Tottenham Hotspur FA Cup Final Squad), w Top 40 tylko jeden utwór powtórzył swą pozycję z ubiegłego tygodnia (Really Saying Something - Bananarama with Fun Boy Three, na 5.). Wymieniona pierwsza piątka to w tym tygodniu: 1. Ebony & Ivory, 2. This Time (We'll Get It Right) / England, We'll Fly the Flag narodowej drużyny angielskiej, 3. I Won't Let You down wokalno-instrumentalnego tria PhD, z Jimem Diamondem na czele, 4. I Love Rock'n'Roll Joan Jett & the Blackhearts, czyli największy przebój w 1982 na rynku amerykańskim i 5. wspomniana piosenka Bananaramy. Utwory śpiewane przez kluby piłkarskie to, poza wymienionym, We Have a Dream reprezentacji Szkocji (13. miejsce, w przyszłym tygodniu dotrze do 5.) i Tottenham Tottenham wiadomo w czyim wykonaniu (30. miejsce, w przyszłym tygodniu dotrze do 19.).


  


 Data notowania: 1984-09-08  (Music Week) 
Numer 1: Stevie Wonder - ''I Just Called to Say I Love You''(Motown) TMG 1349

 

   'M. W.' chart: 25 VIII '84-2 II '85, 28 XII '85-4 I '86 (26 w.), no. 1 8 IX-13 X '84 (6 w.), no. 57 listy brytyjskiej wszech czasów, UK Golden Disc; „Billb.” chart: 1 m.;


no. 14 wśród wykonawców na liście brytyjskiej   [Stevie Wonder] Na szczycie trzeci z rzędu 'złoty' SP na liście (po Two Tribes i Careless Whisper). Stevie Wonder (właśc. Steveland Judkins) posiada największą bodaj kolekcję najróżniejszych nagród artystycznych, powszechnie uważa się go za jednego z najwybitniejszych piosenkarzy i kompozytorów pop music wszech czasów! Urodzony w Michigan 13 V 1950, jest najmłodszym wykonawcą, który w 13. roku życia doszedł do szczytu amerykańskiej listy „Billboardu” zarówno w „kategorii” SPs, jak i LPs. Pochodząca z filmu The Woman in Red sentymentalna ballada I Just Called to Say I Love You jest do dziś najlepiej sprzedanym SP w całej historii wytwórni Motown i największym przebojem samego Steviego (1. 775.000 sprzedanych egzemplarzy; pod tym względem 13. SP wszech czasów). Nikt też częściej od niego nie dochodził na 1. miejsce amerykańskiej rhythm'n'bluesowej listy „Billboardu”. To 36. SP tego artysty na liście brytyjskiej, ale dopiero pierwszy solowy no. 1 po 18 latach i 218 dniach od chwili debiutu; podobnie jak pierwszy złoty SP wytwórni Motown! Wonder najlepiej zawsze sprawdzał się podczas występów. Ogromne uznanie również wśród muzyków pozwoliło mu na śpiewanie w duetach z najlepszymi wykonawcami i na wykorzystywanie jego utworów przez innych czy to w samplach, czy w coverach. Ponadto uchodzi on za działacza na rzecz praw czarnej ludności. To dzięki jego kampanii prezydent Ronald Reagan podjął decyzję o ustanowieniu dnia urodzin Martina Luthera Kinga świętem narodowym; pierwsze obchody, które odbyły się 15 I 1986 uświetnił swym koncertem oczywiście Stevie Wonder.


  


 Data notowania: 1984-09-15  (Music Week) 
Numer 1: Stevie Wonder - ''I Just Called to Say I Love You''(Motown) TMG 1349

   Po 37 tygodniach w Top 40 Relax jest ostatni tydzień w pierwszej czterdziestce listy brytyjskiej. Ogółem ten przebój wszech czasów będzie aż 52 tygodnie. Jeszcze trzy inne utwory, które spędziły ponad 30 tygodni na liście, mamy obecnie w zestawieniu: GhostbustersRay Parker Jr (3. miejsce), Agadoo – the Black Lace (4.) i White Lines (Don't Don't Do It) – Grandmaster Flash & Melle Mel (20.).
Szumnie zapowiadany SP duetu Cliff Richard & Janet Jackson Two to the Power nie wszedł na listy ani w UK, ani w USA. 18-letnia siostra Michaela Jacksona w tym czasie pobrała się (ale na krótko) z Jamesem DeBarge z zespołu Debarge.


  


 Data notowania: 1984-09-22  (Music Week) 
Numer 1: Stevie Wonder - ''I Just Called to Say I Love You''(Motown) TMG 1349

   Kubański mieszany zespół instrumentalno-wokalny Miami Sound Machine dochodzi do 6. miejsca z piosenką Dr Beat. Główną wokalistką jest tu Gloria Estefan, której jednak nie sygnowano ani na kopercie, ani na nalepce płyty.


  


 Data notowania: 1984-09-29  (Music Week) 
Numer 1: Stevie Wonder - ''I Just Called to Say I Love You''(Motown) TMG 1349

   Do 3. miejsca dochodzi U2 w utworze Pride (in the Name of Love), poświęconym Martinowi Lutherowi Kingowi Jr. To pierwszy utwór zespołu w Top 5.


  


 Data notowania: 1984-10-06  (Music Week) 
Numer 1: Stevie Wonder - ''I Just Called to Say I Love You''(Motown) TMG 1349

   Na listę wchodzi największy w UK przebój amerykańskiej grupy blues-rockowej, albo raczej boogie-rockowej, ZZ Top – Gimme All Your Lovin'; w połowie listopada dojdzie on do 10. miejsca. To był pierwszy utwór tego zespołu na liście brytyjskiej, gdyż po raz pierwszy, na krótko, pojawił się na początku września ubiegłego roku. ZZ Top powstali w 1970, zaskakujące więc, że tak popularni wykonawcy czekali na swój debiut aż 13 lat.


  


 Data notowania: 1984-10-13  (Music Week) 
Numer 1: Stevie Wonder - ''I Just Called to Say I Love You''(Motown) TMG 1349

   Spory spadek (z 5. na 11. miejsce) notuje remix piosenki Lost in Music zespołu Sister Sledge. To jeden z większych przebojów na liście brytyjskiej w ogóle. Właściwa wersja w końcu lata '79 doszła do 8. pozycji, tegoroczny remix dwa tygodnie temu znajdował się na 4. miejscu, w 1993 Atlantic wznowi tę wersję, która dotrze do 14. pozycji. Ogółem Lost in Music spędził na liście 'Music Week' 27 tygodni; zajmuje 97. miejsce wśród wszystkich utworów brytyjskich zestawień. Uważany jest za jeden z kolejnych hymnów muzyki disco tych czterech sióstr.