Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Status Quo


 Data notowania: 1975-01-18  (Music Week) 
Numer 1: Status Quo - ''Down down''(Vertigo) 6059 114

 

   'M. W.' chart: 7 XII '74-15 II '75 (11 tyg.), no. 1 18 I '75 (1 tydz.);
no. 13. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Francis Rossi, Robert Young] Zespół Status Quo to prawdziwa legenda brytyjskiego rocka. Powstał jako trio the Scorpions w 1962, kilka miesięcy później występował jako kwartet the Spectres, a brak sukcesów sprowokował w maju 1967 członków grupy do kolejnej zmiany nazwy na Traffic Jam. Jednak bardzo ostry sprzeciw Steve'a Winwooda, szefa słynnego zespołu Traffic, zmusił ich w sierpniu do przyjęcia ostatecznej wersji. Status Quo był obecny na brytyjskiej liście przebojów od stycznia 1968 do dziś (ćwierć wieku!), spędził na niej ponad 400 tygodni, zaprezentował przeszło 50 utworów, w tym 22 w pierwszej dziesiątce, ale tylko jeden z nich i to przez jeden tydzień znajdował się na 1. miejscu. Spośród zespołów tylko Beatlesi i Stonesi zgromadzili więcej utworów w pierwszej dziesiątce na liście brytyjskiej. W tym właśnie tygodniu wyjątkowo ostra, gitarowa, ale i prościutka, trzyakordowa piosenka w stylu boogie - Down down, dochodzi na szczyt brytyjskich notowań. Główny skład Status Quo to: Francis Rossi (g, voc), Rick Parfitt (g, voc), Alan Lancaster (b) i John Coghlan (dr).

   Na trzech pierwszych miejscach znajdują się wykonawcy, dla których te pozycje są jednocześnie najwyższymi pozycjami w całej ich karierze: 1. Down down - Status Quo, 2. Streets of Londyn - Ralph McTell i 3. The Bump - Kenny. Ten trzeci wykonawca to brytyjski męski zespół wokalno-instrumentalny, którego nie należy mylić ani z irlandzkim piosenkarzem Kennym, który swe krótkotrwałe sukcesy odnosił jedynie w ubiegłym roku, ani też z amerykańskim piosenkarzem z I połowy lat 80. Gerardem Kennym.
Na liście znajdują się trzy covery trzech wielkich wykonawców sprzed lat: My Boy Chucka Berry'ego wykonuje na 14. pozycji Elvis Presley, do 17. miejsca dotarł Brytyjczyk Wayne Gibbon z utworem Rolling Stonesów - Under My Thumb, a Elton John na 19. śpiewa słynną piosenkę Beatlesów - Lucy In the Sky with Diamonds.