Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: St. Winifred's School Choir


 Data notowania: 1980-12-27  (Music Week) 
Numer 1: St. Winifred's School Choir - ''No One Quite Like Grandma''(MFP) FP 900

 

   'M. W.' chart: 22 XI '80-31 I '81 (11 tyg.), no. 1 27 XII '80-3 I '81 (2 tyg.)

   [Gordon Lorenz] Po raz drugi - po piosence Grandad, śpiewanej w 1970 przez Clive'a Dunna - sentymenty związane z naszymi dziadkami decydują o sprzedaży płyt w okresie gwiazdkowym. Piosenkę, skierowaną do naszych babć, wykonuje szkolny chór, który już kiedyś był na szczycie listy: w 1978 w utworze Briana & Michaela - Matchstalk Men & Matchstalk Cats & Dogs. Głównym wokalista chóru jest Dawn Ralph. SP nagrany został w niewielkiej niezależnej wytwórni MFP, czyli Music For Pleasure.

   John Lennon jest pierwszym wykonawcą od czasów Ruby Murray, który potrafił w jednym notowaniu umieścić trzy swoje utwory w pierwszej dziesiątce: (Just Like) Starting over na 2. miejscu, Happy Xmas (War Is over) na 4. i Imagine na 9. Murray 18 III 1955 zgromadziła w tamtym notowaniu, czyli w dwudziestce utworów, aż pięć piosenek.
Podsumowując rok 1980, trzeba wspomnieć o trzech wydarzeniach na liście. Oto Madness zalicza cztery ze swych kolejnych dziewięciu płyt w pierwszej dziesiątce (My Girl, EP-ka Work Rest & Play, Baggy Trousers i Embarrassment). John Lennon wprowadza na 1. miejsce pierwszy z trzech kolejnych pośmiertnych utworów [(Just Like) Starting over]. David Bowie po pięciu latach osiąga po raz drugi szczyt listy, choć tematycznie jest to ciąg dalszy Space Oddity. Abba po raz dziewiąty (i ostatni) dochodzi na szczyt listy brytyjskiej. Więcej utworów na 1. miejscu mieli dotychczas tylko Beatlesi i Presley - po 17 oraz Cliff Richard - 10. W sumie szwedzki kwartet znajdował się na czele listy przez 31 tygodni. Trzeba też odnotować trzy SPs Blondie na 1. miejscu (Atomic, Call Me, The Tide Is High), w jednym roku - to rzadkość. Najpopularniejszym albumem roku 1980 był Flesh & Blood zespołu Roxy Music. Warto tu wspomnieć też o innych LPs. Płyta Rolling Stonesów - Emotional Rescue, była ostatnim ich LP, który doszedł do 1. miejsca zarówno i w UK (trzeci tydzień lipca), i w USA. Po raz pierwszy w historii album nagrany przez wokalistkę znajduje się na szczycie listy LPs: Never for Ever - Kate Bush (w pierwszym tygodniu października). Sprzedaż, wydanego w ubiegłym roku przez zespół Fleetwood Mac LP Tusk, przekracza w tym roku 5 mln egzemplarzy. Po olbrzymim sukcesie płyty Rumours zespół uważa ten wynik za porażkę. Najpopularniejszym utworem gwiazdkowym jest w tym roku piękny przebój Johna Lennona - Happy Xmas (War Is over), śpiewany wraz z Yoko i chórem Harlem Community.

Bilans roku:

utwór roku: Woman in Love - Barbra Streisand,

wykonawca roku: Madness,

najpopularniejsze utwory: 1. Super Trouper - Abba, 2. Crying - Don McLean, 3. Feels Like I'm in Love - Kelly Marie, 4. (Just Like) Starting over - John Lennon, 5. No Doubt about It - Hot Chocolate,

najpopularniejsi wykonawcy: 1. Madness, 2. Blondie, 3. Abba, 4. Odyssey, 5. the Police,

SPs Madness: One Step beyond (22. miejsce), My Girl (3. miejsce), Work Rest & Play EP (6. miejsce), Baggy Trousers (3. miejsce), Embarrassment (4. miejsce).


  


 Data notowania: 1981-01-03  (Music Week) 
Numer 1: St. Winifred's School Choir - ''No One Quite Like Grandma''(MFP) FP 900

   Lista z tego tygodnia jest powtórzeniem zestawienia ubiegło tygodniowego. Top 10 wyglądało wówczas jak następuje: 1. Chór dziecięcy od św. Winifreda, 2. (Just Like) Starting over - John Lennon, 3. Stop the Cavalry - Jona Lewie, 4. Happy Xmas (War Is over) - John Lennon, 5. Super Trouper - Abba, 6. De Do Do Do De Da Da Da - the Police, 7. Antmusic - Adam & the Ants, 8. Embarrassment - Madness, 9. Imagine - John Lennon, 10. Runaway Boys - Stray Cats.