Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Spencer Davis Group (the)


 Data notowania: 1966-01-20  (Record Retailer) 
Numer 1: Spencer Davis Group (the) - ''Keep on Running''(Fontana) TF 632

 

   'Rec. Ret.' chart: 2 XII '65-3 III '66 (14 tyg.), no. 1 20 I '66 (1 tydz.); 'Billb.' chart: 76. m.;
inne wersje: John Alford (24. m. '96)

   [Jacie Edwards] Kwartet z Birmingham walijskiego gitarzysty Spencera Davisa 'zaatakował' listę już po raz czwarty; trzy poprzednie SPs, aczkolwiek bardzo interesujące, z nowoczesną propozycją interpretacji muzyki rhythm'n'bluesowej, minęły niemal bez echa (dotyczy to zwłaszcza rewelacyjnie wykonanego Strong Love autorstwa Malone'a, Silversa i Brown). Zespół, który od razu zyskał świetne recenzje u krytyków, firmował co prawda Davis, ale prawdziwym frontmanem był tu 17-letni wokalista, organista i gitarzysta Steve Winwood o głosie czarnego muzyka z Delty. Wybitnymi muzykami byli również jego brat - Muff Winwood, gitarzysta basowy, a później ceniony producent i świetny perkusista - Pete York. Paradoksalnie, w cieniu pozostałych stał nominalny lider grupy - gitarzysta rytmiczny Spencer Davis. Keep on Running, pierwszy wielki przebój the Spencer Davis Group, był tak jak wszystkie poprzednie utwory coverem, z tym, że tym razem autorstwa wokalisty piszącego w stylu... ska - Jackiego Edwardsa. Wyjaśnia to, po części, udział w tym nagraniu jako drugiego wokalisty wybitnego muzyka reggae - Jimmy'ego Cliffa. Głównym wokalistą i gitarzystą solowym jest rzecz jasna Steve Winwood; on też rozwinął znaczącą karierę muzyczną. Najpierw wraz z Ericem Claptonem występował w rhythmn'n'bluesowym zespole the Powerhouse, w 1967 założył zespół Traffic, grający psychedeliczną mieszaninę bluesa, folku, jazzu i rocka, a w 1969 zagrał w efemerycznej super-grupie (znów z Claptonem) - the Blind Faith.

   Dużo niżej, na 20. miejsce z 22., wchodzi piosenka Searchersów Take Me for What I'm Worth. Nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie fakt, że w ubiegłym tygodniu na 20. miejsce też z 22. weszła piosenka, śpiewana przez Holliesów If I Needed Someone (są to najwyższe pozycje obu tych utworów), a dwa tygodnie temu (6 I) na 20. również z 22. wersja My Girl Otisa Reddinga. Na liście w bieżącym tygodniu znajdują się dwa utwory wspaniałego weterana Tony'ego Bennetta: jeden z jego najsłynniejszych przebojów I Left My Heart in San Francisco oraz The Very Thought of You. Niespodziewanie wyżej o cztery pozycje notowany na liście brytyjskiej będzie ten drugi utwór: na 21. miejscu, właśnie teraz.


  


 Data notowania: 1966-04-14  (Record Retailer) 
Numer 1: Spencer Davis Group (the) - ''Somebody Help Me''(Fontana) TF 679

 

   "Rec. Ret." chart: 24 III-26 V '66 (10 tyg.), no. 1 14-21 IV '66 (2 tyg.); 'Billb.' chart: 47. m.

   [Jackie Edwards] Kolejny SP the Spencer Davis Group, i to w ciągu trzech miesięcy, znalazł się na 1. miejscu listy 'Rec. Ret.'. Czwórka młodych birminghamczyków i tym razem na przebój wybrała nadzwyczaj chwytliwą melodię wykonawcy ska - Jackiego Edwardsa. Steve Winwood założy wkrótce własny zespół Traffic, a w latach 80. wprowadzi na listę brytyjską swe solowe wykonania.

   Na liście dochodzi do zaskakującego wydarzenia: oto plasująca się w ubiegłym tygodniu na 3. pozycji piosenka Holliesów I Can't Let Go spada aż na 25. miejsce! Jest to największy spadek utworu z pierwszej trójki w historii listy i jedyny przypadek wypadnięcia z Top 20 utworu, który znajdował się tydzień wcześniej wśród trzech pierwszych.


  


 Data notowania: 1966-04-21  (Record Retailer) 
Numer 1: Spencer Davis Group (the) - ''Somebody Help Me''(Fontana) TF 679

   Pojedynek dwóch wersji piosenki Elusive Butterfly - autorskiej Boba Linda i coveru Irlandczyka Vala Doonicana (patrz lista z 24 III) można uznać za remisowy, gdy w tym tygodniu Doonican dochodzi do 5. pozycji; powtórzył tym samym 'wyczyn' Linda sprzed trzech tygodni.
15 IV ukazał się album the Rolling Stones - Aftermath (Decca), jedno z arcydzieł muzyki rockowej, pierwszy LP zespołu zawierający kompozycje wyłącznie duetu Jagger-Richards (najwyżej notowanym utworem na liście brytyjskiej była Out of Time - 45. miejsce we wrześniu 1975).