Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Specials (the)


 Data notowania: 1980-02-02  (Music Week) 
Numer 1: Specials (the) - ''The Special A. K. A. Live! (EP)''(2 Tone) CHSTT 7

 

   'M. W.' chart: 26 I-29 III '80 (10 tyg.), no. 1 2-9 II '80 (2 tyg.);
no. 307. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [lead track - Too Much Too Young: Jerry Dammers, Lloyd Chalmers] Label: The Specials featuring Rico. Niespodziewanie duże sukcesy odnosi na liście nieduża firma płytowa 2 Tone. Oto z 15. pozycji od razu na 1. przeskakuje zespół z Coventry the Specials, założony przez pianistę i organistę - Jerry'ego Dammersa. Nagrana pod 'firmą' Special A. K. A. EP-ka 'live' zawierała pięć utworów w rytmie ska: Too Much Too Young (nagrania dokonano podczas występu zespołu w londyńskim Lyceum) oraz Guns of Navarone, Long Shot Kick De Bucket, Liquidator i Skinhead Moonstomp (nagrane w klubie Tiffany's w Coventry). Wszystkie piosenki znajdowały się w brytyjskich notowaniach w innych wykonaniach. Po raz pierwszy Liquidator w instrumentalnej wersji Jamajczyków z zespołu Skatalites. W październiku 1969 na listę 'Record Retailer' weszły oryginalne wersje zespołów z Jamajki Long Shot Kick De Bucket - the Pioneers (najwyższe miejsce - 21.) i Liquidator - Harry J. All Stars (9.). Reedycje obu utworów pojawią się na liście wspólnie na jednym SP (Trojan TRO 9063) w marcu tego roku. Utwór Too Much Too Young znajdzie się jeszcze na liście w listopadzie 1992 w wykonaniu amerykańskich młokosów z zespołu Little Angels (dojdą wówczas zaledwie do 22. miejsca), a Skinhead Moonstomp właśnie w tym tygodniu wchodzi do naszych zestawień w wersji chłopaków z angielskiego zespołu Symarip (najwyższa pozycja - 54.). The Specials udali się w tym właśnie czasie na tournée po USA, zyskując duże uznanie odnowioną przez siebie muzyką ska. Rok później trzej członkowie zespołu - wokaliści Terry Hall i Neville Staples oraz gitarzysta Lynvall Golding, założyli grupę Fun Boy Three.

   Tę samą wytwórnię i ten sam gatunek muzyki w tym tygodniu reprezentują jeszcze grupy the Beat (podwójny SP Tears of a Clown / Ranking Full Stop na 17. miejscu) i Selecter (Three Minute Hero na 29.). Na 3. pozycji znajduje się grupa Madness w piosence My Girl. Jej pierwsze nagrania wydawała również 2 Tone.


  


 Data notowania: 1980-02-09  (Music Week) 
Numer 1: Specials (the) - ''The Special A. K. A. Live! (EP)''(2 Tone) CHSTT 7

   Pierwsze trzy miejsca w tego tygodniowym zestawieniu zajmują trzy zupełnie różne stylistycznie utwory: na czele znajduje się muzyka ska, na 2. miejscu jest piosenka w stylu country (Coward of the County Kenny'ego Rogersa), a na 3. czysto popowy utwór irlandzkiej żeńskiej grupy wokalnej the Nolans - I'm in the Mood for Dancing.
Na liście debiutuje jedna z najpopularniejszych grup brytyjskich lat 80. - Orchestral Manoeuvres In the Dark, znana też jako OMD. Utwór Red Frame White Light nie zrobi żadnej kariery na liście, ale zespół wprowadzi 11 utworów do pierwszej dwudziestki, w tym - siedem do Top 10. Największym jego przebojem będzie piosenka Sailing on the Seven Seas z marca 1991.


  


 Data notowania: 1981-07-11  (Music Week) 
Numer 1: Specials (the) - ''Ghost Town''(2 Tone) CHSTT 17

 

   

'M. W.' chart: 20 VI-19 IX '81 (14 tyg.), no. 1 11-25 VII '81 (3 tyg.);
no. 307 wśród wykonawców na liście brytyjskiej   [Jerry Dammers] W tym roku the Specials znaleźli się na planie filmu Joego Massota - Dance Craze; znaleźli się tam obok zespołu Selecter, z którym - jako Special A. K. A. wydali w lipcu 1979 swój pierwszy SP - Gangsters (zajęli na nim tylko stronę 'A'). SP Ghost Town ponownie wydała założona przez muzyków firma 2 Tone, z biało-czarną szachownicą na nalepce (symbol równości rasowej). To siódma ich płyta na liście brytyjskiej i siódma w pierwszej dziesiątce! W przypadku tej grupy jest to kolejny przykład tanecznej muzyki popularnej, opartej na rytmach karaibskich i płd.-amerykańskich. Jednak i w tym utworze znalazło się miejsce na głoszenie idei równości i braterstwa: tekst stanowi reakcję na rasistowskie zamieszki w Coventry. Ciekawe, że sukces przyszedł w momencie, gdy trzech członków zespołu opuściło jego szeregi dla utworzenia Fun Boy Three.

   W wypadku samochodowym w wieku 38 lat zginął czołowy kompozytor i piosenkarz amerykański - Harry Chapin. Znany był przede wszystkim z udziału w licznych koncertach charytatywnych. Jego największe sukcesy płytowe to utwory Taxi, Cats in the Cradle (no. 1 na amerykańskiej liście 'Billboardu') oraz W. O. L. D., piosenka o starzejącym się prezenterze radiowym, jedyna, która znalazła się na liście brytyjskiej (11 V 1974-8 VI 1974).


  


 Data notowania: 1981-07-18  (Music Week) 
Numer 1: Specials (the) - ''Ghost Town''(2 Tone) CHSTT 17

   11 maja umiera Bob Marley. Niestety, ten smutny fakt pomaga jego słynnemu przebojowi - No Woman No Cry, wejść do pierwszej dziesiątki. Właśnie w tym tygodniu znalazł się na 8. miejscu, 14 pozycji wyżej, niż w 1975, gdy został wypuszczony.


  


 Data notowania: 1981-07-25  (Music Week) 
Numer 1: Specials (the) - ''Ghost Town''(2 Tone) CHSTT 17

   W pierwszej dziesiątce tylko jeden utwór dotarł na szczyt listy - właśnie prowadzący w tym tygodniu. W drugiej dziesiątce też tylko jeden utwór znalazł się na 1. miejscu: poprzedni lider - One Day in Your Life (obecnie - 13.). Podobnie w trzeciej dziesiątce - jedyny chart-toper to Green Door i Shakin' Stevens (22.), który będzie prowadził już za tydzień. Jedynie w czwartej części listy słyszymy dwa utwory z samego szczytu: przyszły The Model / Computer Love - Kraftwerk (36.) i dawny Being with You - Smokey Robinson (39.).