Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Sonny & Cher


 Data notowania: 1965-08-26  (Record Retailer) 
Numer 1: Sonny & Cher - ''I Got You Babe''(Atlantic) AT 4035

 

   'Rec. Ret.' chart: 12 VIII-28 X '65 (12 tyg.), M. W. chart: (Epic 6592402) 22 V '93 (1 tydz.), no. 1 26 VIII-2 IX '65 (2 tyg.); 'Billb.' chart: 1. m.;
inne wersje: UB40 featuring Chrissie Hynde (1. m. '85), Cher with Beavis & Butt-Head (35. m. '94);
no. 446. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Sonny Bono] O tym hippisowskim małżeństwie (trwało od 1963 do 1974) chyba najwięcej mówiło się w 1965. I Got You Babe, utwór napisany przez Sonny'ego Bono (właśc. Salvatore B.; 16 II 1935, Michigan-5 I 1998), nagrany i zrealizowany przez Phila Spectora, uznano wtedy za hymn społeczności hippisowskiej. Zaskakujące, że cieszący się tak długo popularnością i mający tak duże sukcesy utwór szefowie wytwórni Atlantic zamierzali umieścić na stronie 'B' SP. Nieco później Sonny zajął się działalnością polityczną (był przez pewien czas burmistrzem Palm Springs), a Cher (właśc. Cherilyn Sarkasian La Pier; Indianka, urodzona 20 V 1946 w Kalifornii) kontynuowała z wielkimi sukcesami twórczość piosenkarską; wróciła zresztą do tej piosenki prawie 30 lat później, znów osiągając miejsce na liście brytyjskiej.

   Identyczna sekwencja, jak w lutym (patrz notowanie z 18 II 1965). Podobnie jak wtedy, teraz również, w tym i w poprzednim tygodniu na 5. miejsca wskakują utwory z tych samych pozycji: 19 VIII z 14. miejsca na 5. - A Walk in the Black Forest Horsta Jankowskiego, 26 VIII na 5. miejsce z 14. - All I Really Want to Do - the Byrds.
W sierpniowym National Jazz & Blues Festival w Richmond brali m. in. udział the Spencer Davis Group, Manfred Mann, Rod Stewart, the Who i the Yardbirds. Pod koniec sierpnia ukazał się album Boba Dylana Highway 61 Revisited (Columbia), największe osiągnięcie artystyczne tego muzyka i poety, absolutne rockowe arcydzieło; to na tej płycie znalazł się głęboki, przejmujący utwór Like a Rolling Stone (jedyny tego artysty, który wszedł do pierwszej dwudziestki - 4. miejsce 16 IX 1965).


  


 Data notowania: 1965-09-02  (Record Retailer) 
Numer 1: Sonny & Cher - ''I Got You Babe''(Atlantic) AT 4035

   Trzy słynne utwory instrumentalne (wszystkie spoza anglo-amerykańskiego środowiska muzycznego!) mamy w pierwszej czterdziestce: A Walk in the Black Forest - Horst Jankowski na 5., Zorba's Dance - Marcello Minerbi na 6. i Il silenzio - Nini Rosso na 28. miejscu. Marcello Minerbi to szef włoskiej orkiestry, a Zorba's Dance to melodia słynnego tańca z filmu Zorba the Greek, wyróżnionego Oscarem, z Anthonym Quinnem w roli głównej. Autorem utworu jest znany kompozytor grecki Mikis Theodorakis, który zresztą dyrygował orkiestrą w oryginalnym nagraniu ze ścieżki dźwiękowej filmu. Il silenzio wreszcie to fantastyczny sukces komercyjny włoskiego trębacza Niniego Rosso: w całej Europie sprzedano ponad 5 mln egzemplarzy tego SP. Melodia, oparta na temacie The Last Post, w USA została spopularyzowana przez innego trębacza - Ala Hirta.
Na liście debiutuje znana wytwórnia płytowa - Immediate. Jej pierwszy SP to Hang on Sloopy amerykańskiego zespołu the McCoys. Inny ważny debiut to zespół the Small Faces u dołu listy z piosenką Whatcha Gonna Do about It, jeszcze ze swym pierwszym organistą Jimmym Winstonem; wkrótce zastąpi go Ian McLagan, związany już z zespołem na stałe.