Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Smokey Robinson


 Data notowania: 1981-06-13  (Musick Week) 
Numer 1: Smokey Robinson - ''Being with You''(Motown) TMG 1223

 

   'M. W.' chart: 9 V-1 VIII '81 (13 tyg.), no. 1 13-20 VI '81 (2 tyg.); 'Billb.' chart: 2. m.

   [Smokey Robinson] Grupę the Miracles, z którą był związany przez całą swą działalność artystyczną, Smokey Robinson (właśc. William R.) założył w Detroit w 1955. W 1957 pod swą opiekę wziął go znany producent i autor piosenek - Berry Gordy, na którym duże wrażenie zrobił talent wokalny (interesujące śpiewanie falsetem) i kompozytorski Robinsona. To Gordy związał go na stałe z wytwórnią Tamla Motown, w której ten zaangażował się we wszystkie przedsięwzięcia firmy (został m. in. menedżerem Mary Wells i the Supremes). Był przede wszystkim kompozytorem niezliczonej liczby wielkich szlagierów, w tym również dla the Temptations i Marvina Gaye'a. Od 1971 prowadził działalność solową; albumem A Quiet Storm z 1975 zapoczątkował nowy styl: soft soul. I właśnie w tym stylu napisał i wykonał w końcu lat 60. piosenkę Being with You, którą teraz nagrał ponownie w nieco nowocześniejszym stylu.

   Do 11. miejsca dochodzi zespół Enigma w piosence Ain't No Stopping. To najwyższa jego pozycja na liście brytyjskiej. Tu trzeba wyjaśnić, że to nie ta sama Enigma, która na początku 1991 prowadziła w zestawieniach "Music Week" z utworem Sadness Part 1. Wtedy to był duet niemiecko-rumuński; dziesięć lat wcześniej słuchaliśmy amerykańskiej mieszanej grupy wokalno-instrumentalnej.
U samego dołu listy rozpoczyna swą karierę na liście przebojów brytyjska wokalistka Kirsty Mac Coll, córka jednej z legend muzyki folk - Ewana Mac Colla. Tę karierę zaczęła piosenką o dziwacznym tytule - There's a Guy Works down the Chipshop Swears He's Elvis. Dojdzie z nią do 9. miejsca i za 10 tygodni już jej nie będzie w notowaniach. Na liście brytyjskiej znajdą się jej piosenki m. in. z Billym Braggiem, Johnnym Marrem, Evanem Dando i z grupą Pogues, z którą w listopadzie 1987 nagrała swój największy przebój - Fairytale of New York. Kirsty Mac Coll zmarła 18 XII 2000.


  


 Data notowania: 1981-06-20  (Music Week) 
Numer 1: Smokey Robinson - ''Being with You''(Motown) TMG 1223

   Potężny skok z 22. aż na 4. pozycję wykonuje piosenka Reda Sovine'a o więzach serdeczności, łączących kierowców wielkich ciężarówek - Teddy Bear. To wszystko dzieje się ponad rok po śmierci tej amerykańskiej super-gwiazdy muzyki country.