Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Simon Park


 Data notowania: 1973-09-29  (Music Week) 
Numer 1: Simon Park - ''Eye Level (Theme from the Thames T. V. Series 'Van Der Valk')''(Columbia) DB 8946

 

   "Rec. Ret." / "M. W." chart: 25 XI-2 XII '72, 15 IX '73-9 II '74 (24 tyg.), no. 1 29 IX- 20 X '73 (4 tyg.), UK golden disc

   [Simon Park, Jack Trombey] Label: Simon Park Orchestra. Na 1. miejsce wchodzi temat z telewizyjnego serialu detektywistycznego Van Der Valk - Eye Level, grany przez angielską orkiestrę pianisty Simona Parka. Utwór ten napisał holenderski kompozytor Jack Trombey (właśc. Jules Staffaro) na zamówienie brytyjskiej stacji TV Thames. Pierwsza część serialu, emitowana w 1972, nie cieszyła się powodzeniem, dlatego też SP z tym utworem doszedł zaledwie do 41. pozycji. Druga seria odcinków zyskała dużo większa popularność (również w polskiej TV), co przeniosło się również na temat przewodni filmu. Eye Level nie tylko prowadził na liście 'Music Week' przez cztery tygodnie, ale zyskał status złotej płyty! To ostatni utwór instrumentalny na 1. miejscu listy brytyjskiej na przeciąg 20 lat; następny - Doop, w wykonaniu holenderskiego duetu pod nazwą... Doop, znajdzie się na 1. miejscu dopiero 19 III 1994. Był to jedyny utwór Simona Parka na liście brytyjskiej! Był to też pierwszy w dziejach listy brytyjskiej temat muzyczny z serialu telewizyjnego, który dotarł do 1. miejsca.


  


 Data notowania: 1973-10-06  (Music Week) 
Numer 1: Simon Park - ''Eye Level (Theme from the Thames T. V. Series 'Van Der Valk')''(Columbia) DB 8946

   Trzeci tydzień wiceliderem listy jest jeden z najpopularniejszych utworów słynnych Sweet - The Ballroom Blitz. To jeden z najsłynniejszych utwrów ery glamrocka. Pierwszą dziesiątkę osiąga Manfred Mann's Earth Band z piosenką Joybringer (z 11. pozycji na 9.). Równocześnie opuszcza Top 10 (z 6. miejsca na 12.) Rod Stewart wykonujący przebój Manfreda Manna z 1965 - Oh No Not My Baby.


  


 Data notowania: 1973-10-13  (Music Week) 
Numer 1: Simon Park - ''Eye Level (Theme from the Thames T. V. Series 'Van Der Valk')''(Columbia) DB 8946

   Slade nie odpuszcza! My Friend Stan osiąga w tym tygodniu 2. pozycję. Uwaga: zespół powrócił w tym utworze do poprawnej pisowni! Ostatni przebój duetu Ike & Tina Turner na liście brytyjskiej - Nutbush City Limits osiąga 4. pozycję. To najwyższa lokata małżeństwa Turnerów w UK od czasu ich pierwszego utworu - River Deep Mountain High, który 7 i 14 VII 1966 znajdował się na 3. miejscu.
9 X Elvis i Priscilla Presley'owie otrzymują rozwód w miejscowości Santa Monica w Kalifornii. Oficjalną tego przyczyną jest związanie się Priscilli z instruktorem karate - Mikem Stonem.


  


 Data notowania: 1973-10-20  (Music Week) 
Numer 1: Simon Park - ''Eye Level (Theme from the Thames T. V. Series 'Van Der Valk')''(Columbia) DB 8946

   Po raz ostatni na brytyjskiej liście przebojów znajduje się niedawny no. 1 - Young Love Donny'ego Osmonda. Duży skok do góry wykonuje natomiast David Bowie, który z piosenką Sorrow wchodzi od razu na 16. miejsce. Pochodziła ona z albumu Pin Ups, na której po raz ostatni towarzyszył mu zespół the Spiders From Mars. Ciekawostką jest fakt, iż nagrań dokonano w pałacyku Che'teau d'Hérouville, w którym niegdyś mieszkali Fryderyk Chopin i Georges Sand.