Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Simon & Garfunkel


 Data notowania: 1970-03-28  (Record Retailer) 
Numer 1: Simon & Garfunkel - ''Bridge over Troubled Water''(CBS) 4790

 

   'Rec. Ret.' chart: 21 II-27 VI '70, 15 VIII '70 (20 tyg.), no. 1 28 III-11 IV '70 (3 tyg.); 'Billb.' chart: 1. m.;
inne wersje: Linda Clifford (28. m. '79), PJB featuring Hannah & her Sisters (21. m. '91);
no. 381 wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Paul Simon] Label: Simon & Garfunkel. Keyboard: Larry Knechtel. Jeden z najpopularniejszych utworów 1970 - ballada Bridge over Troubled Water duetu Simon & Garfunkel, pochodząca z podobnie zatytułowanego albumu, staje się, aż trudno w to uwierzyć, pierwszym i ostatnim no. 1 tego znakomitego duetu. Główną część partii wokalnej wykonuje tu bardzo wysokim tenorem Art Garfunkel, co było raczej rzadkością w dorobku zespołu. Przepięknie zaśpiewana partia Garfunkela, oryginalna aranżacja, z podkładem fortepianowym w wykonaniu Larry'ego Knetchela i żywo akcentowany rytm to główne atuty tego utworu. Obsypany nagrodami Grammy, album Bridge over Troubled Water również osiągnął szczyt listy brytyjskiej - w kategorii płyt długogrających będzie prowadził na niej przez 41 tygodni, przebywając 126 tygodni w Top 10, a w sumie na liście przez 303 tygodnie! Simon odnosił większe sukcesy jako piosenkarz solowy, jednak to Garfunkel doszedł do 1. miejsca na naszej liście. W 1968 na liście albumów amerykańskiej listy 'Billboardu' duet w jednym z tygodni miał trzy płyty w pierwszej piące! Simon & Garfunkel działalność 'artystyczną' rozpoczęli wcześnie, gdyż jako kilkuletni chłopcy wzięli udział w szkolnym przedstawieniu Alicji w krainie czarów - Paul jako Biały Królik, a Art jako Kot Dziwak. Później, w końcu 1957 jako Tom & Jerry nagrali pierwszy SP - Hey! Schoolgirl (rzekomy Tom Graphie to Art, a Jerry Landis to Paul). Dopiero w 1964 wydali swój pierwszy longplay z kolekcją protest-songów - Wednesday Morning 3 a. m. (Columbia).

   Aż do 3. miejsca w tym tygodniu wspiął się słynny przebój Elvisa Presley'a z 1962 Can't Help Falling in Love, obecnie w wykonaniu Andy'ego Williamsa. To dużo wyżej niż aktualny utwór Elvisa na liście: Don't Cry Daddy; tydzień temu był na 8. miejscu i od tej chwili będzie już schodził w dół. To zresztą wyjątkowo dobry rok dla jednego i drugiego wokalisty: Presley wprowadzi do tegorocznych zestawień w UK cztery piosenki, z których trzy wejdą do pierwszej dziesiątki, a Williams - trzy piosenki, z których dwie znajdą się w Top 10.


  


 Data notowania: 1970-04-04  (Record Retailer) 
Numer 1: Simon & Garfunkel - ''Bridge over Troubled Water''(CBS) 4790

   W pierwszej trzydziestce znajdują się cztery utwory, wykonywane przez zespoły, w których głównym wokalistą jest ta sama osoba (!): Tony Burrows. Owe zespoły to wokalny duet the Pipkins w niezapomnianym zabawnym szlagierze Gimme Dat Ding (21. miejsce), Brotherhood of Man, w którym Burrows śpiewa United We Stand (26. miejsce), Edison Lighthouse - Love Grows (Where My Rosemary Goes), niedawny wielki przebój no. 1 (27. miejsce) oraz zespół the White Plains i My Baby Loves Lovin' (34. miejsce). Ani nigdy przedtem, ani w przyszłości nie zdarzy się na liście podobna sytuacja.
Po raz ostatni na liście przebywa największy przebój ubiegłego roku - Sugar Sugar 'rysunkowego' zespołu the Archies. W zestawieniach brytyjskich znajdował się przez 26 tygodni, z czego 8 - na 1. miejscu.


  


 Data notowania: 1970-04-11  (Record Retailer) 
Numer 1: Simon & Garfunkel - ''Bridge over Troubled Water''(CBS) 4790

   W Top 6 wszystkie sześć miejsc zajmują wykonawcy, którzy dawniej lub w przyszłości zajmowali 1. miejsce na liście brytyjskiej. Przede wszystkim prowadzący właśnie duet Simon & Garfunkel, a dalej: Dana (All Kinds of Everything), 3. Andy Williams (Can't Help Falling in Love), 4. Mary Hopkin (Knock Knock Who's There), 5. Lee Marvin (Wand'rin' Star) i 6. Norman Greenbaum (Spirit in the Sky).