Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Scott McKenzie


 Data notowania: 1967-08-09  (Record Retailer) 
Numer 1: Scott McKenzie - ''San Francisco (Be Sure to Wear Some Flowers in Your Hair)''(CBS) 2816

 

   'Rec. Ret.' chart: 12 VII-1 XI '67 (17 tyg.), no. 1 9-30 VIII '67 (4 tyg.); 'Billb.' chart: 4. m.

   [John Phillips] San Francisco... to przebój chyba najmocniej związany i najsilniej kojarzony z 'latem miłości' pamiętnego roku 1967: hippisowski hymn i manifest głoszący niewinną wizję świata, otwartego dla każdego. Jego autorem był John Phillips z hippisowskiej grupy the Mama's & the Papa's, który wcześniej śpiewał w soft-folkowym zespole the Journeymen m. in. właśnie ze Scottem McKenziem (właśc. Philip Blondheim). W UK był to jeden z najpopularniejszych utworów tego roku, a na całym świecie SP z tą piosenką został sprzedany w liczbie 7 mln egzemplarzy. Popularność McKenziego sięgnęła zenitu; charakterystyczna stała się jego postać, w TV i niemal w każdym magazynie można było zobaczyć przystojnego wąsatego (niekiedy - brodatego) mężczyznę, najczęściej wśród kwiatów, obwieszonego różnymi koralikami i paciorkami. Jej załamanie było jednak równie szybkie i niespodziewane - zwiędła wraz z kwiatami, którymi się przyozdabiał. Następny jego SP - Like an Old Time Movie, który wydał jako the Voice of Scott McKenzie, znajdował się na liście brytyjskiej tylko 1 tydzień (1 XI 1967) i to na ostatnim, 50. miejscu. Jednak - kolejna niespodzianka - wrócił jeszcze na listy przebojów w 1988 jako współautor piosenki Beach Boysów - Kokomo, która w USA zdobyła status złotego SP. San Francisco (Be Sure to Wear Some Flowers in Your Hair) to najdłuższy tytuł spośród utworów, które kiedykolwiek przebywały na 1. miejscu listy brytyjskiej. W jakimś sensie rekompensuje ten fakt w zestawieniu z tego tygodnia aż osiem krótkich, jedno tytułowych utworów: 007 - Desmond Dekker & the Aces (19. miejsce), Tramp - Otis Redding & Carla Thomas (22.), Respect - Aretha Franklin (23.), Marta - the Bachelors (24.), Annabella - John Walker (25.), Groovin' - the Young Rascals (29.), Tallyman - Jeff Beck (30.) i Shake - Otis Redding (36.).


  


 Data notowania: 1967-08-16  (Record Retailer) 
Numer 1: Scott McKenzie - ''San Francisco (Be Sure to Wear Some Flowers in Your Hair)''(CBS) 2816

   Trzeci tydzień z rzędu na 19. miejscu znajduje się piosenka poświęcona agentowi Jej Królewskiej Mości - Jamesowi Bondowi. 007 to jeden z pierwszych utworów w rytmie reggae, wykonywany przez prekursora tego kierunku, jamajskiego piosenkarza Desmonda Dekkera i towarzyszący mu zespół the Aces.


  


 Data notowania: 1967-08-23  (Record Retailer) 
Numer 1: Scott McKenzie - ''San Francisco (Be Sure to Wear Some Flowers in Your Hair)''(CBS) 2816

   Wielkie nowe i dawne sławy wchodzą w tym tygodniu na listę. Najwyżej notowany (17. miejsce) jest podwójny SP Rolling Stonesów We Love You / Dandelion. Nieco niżej, na 19. miejscu, 'zameldował się' trzeci w tym roku SP Engelberta Humperdincka The Last Waltz, najpopularniejszy utwór tego roku. Siedem miejsc niżej znalazła się piękna piosenka Beach Boysów Heroes & Villains, wspólne dzieło Briana Wilsona oraz piosenkarza i autora tekstów Van Dyke'a Parksa. Wielka sława lat 50., Brytyjczyk Frankie Vaughan, wcale nie traci wielbicieli; jego There Must Be a Way dojdzie do bardzo wysokiego 5. miejsca. Wreszcie the Voice - Frank Sinatra prezentuje swoją nową piosenkę The World We Knew (Over & over); rozpoczyna w piątej dziesiątce i dojdzie zaledwie do 33 miejsca. Podwójny SP Stonesów był ich odpowiedzią na beatlesowski All You Need Is Love, ale mimo, iż w chórkach śpiewają tu Lennon i McCartney, była to najniżej notowana ich płyta od 1963. Dla Vaughana There Must Be a Way to osiemnasty, ale zarazem ostatni utwór w Top 20 w UK. Tę kompozycję z 1945 Joni James wprowadziła w 1959 do pierwszej czterdziestki listy 'Billboardu' i do pierwszej trzydzieski listy 'New Musical Express'. A sam piosenkarz dwa lata wcześniej otrzymał od Królowej Order Imperium Brytyjskiego.


  


 Data notowania: 1967-08-30  (Record Retailer) 
Numer 1: Scott McKenzie - ''San Francisco (Be Sure to Wear Some Flowers in Your Hair)''(CBS) 2816

   Poza dużym skokiem piosenki The Last Waltz Humperdincka z 19. na 3. pozycję nic szczególnego na liście się nie dzieje. Warto więc podać pierwszą dziesiątkę: 1. San Francisco... 2. I'll Never Fall in Love Again - Tom Jones, 3. The Last Waltz, 4. The House That Jack Built - the Alan Price Set, 5. Even the Bad Times Are Good - the Tremeloes, 6. All You Need Is Love - the Beatles, 7. Just Loving You - Anita Harris, 8. I Was Made to Love Her - Stevie Wonder, 9. Death of a Clown - Dave Davies, 10. We Love You / Dandelion - the Rolling Stones.
Dziewczyny z the Supremes otrzymują role w telewizyjnym serialu stacji NBC - Tarzan z Ronem Ely'm w roli głównej; grają pielęgniarki amerykańskie w Afryce. Ale w tym czasie mamy pierwszy znak, że Diana Ross w przyszłości opuści macierzysty zespół the Supremes i będzie prowadzić działalność solową: na listę wchodzi właśnie utwór Reflections, sygnowany przez zespół Diana Ross & the Supremes.
27 VIII samobójczą śmiercią, z powodu przedawkowania środka nasennego Carbitralu, zmarł w swym londyńskim mieszkaniu menadżer the Beatles - Brian Epstein. Został pochowany na cmentarzu Long Lane w Liverpoolu. Beatlesi zdecydowali, że zespół od tej pory nie będzie zatrudniać menadżera.