Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Rosemary Clooney


 Data notowania: 1954-11-26  (New Musical Express) 
Numer 1: Rosemary Clooney - ''This Ole House''(Philips) Pb 336

 

   "NME" chart: 8 X '54-4 II '55 (18 tyg.), no. 1 26 XI '54 (1 tydz.); "Billb." chart: 1. m.;
inne wersje: Billie Anthony (4. m. '54), Shakin' Stevens (1. m. '81);
no. 419. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Stuart Hamblen] Label: Rosemary Clooney with Buddy Cole & his Orchestra. Urodzona 23 V 1928 w Kentucky, Rosemary Clooney była w I połowie lat 50. najpopularniejszą piosenkarką amerykańską w GB. Wielokrotnie nagradzana jako wykonawczyni muzyki tanecznej i jazzowej, była tą, która w tamtych czasach wprowadziła mambo do muzyki popularnej. Dość niecodzienne, że skomponowana przez Stuarta Hamblena, pierwszego jej wykonawcę, jako piosenka country, This Ole House zmieniła na 1. miejscu listy amerykańskiej poprzednie nagranie Rosemary - Hey There, ze słynnego broadway'owskiego musicalu The Pajama Game. To porywające "klepanie kolanami" osiągnęło pierwsze miejsce na liście brytyjskiej wówczas - w 1954, a także w wersji bardziej rockowej Shakin'a Stevensa w 1981. Rosemary nagrała je z zespołem the Mellomen. Zmarła 29 VI 2002. Na początku lat 90. duet producencki Shaft nagrał samplującą wersję jej piosenki (Mucho Mambo) Sway.

   Na 3. pozycji znalazła się piosenka If I Give My Heart to You w wykonaniu Joan Regan. Tę świetną piosenkarkę angielską porównywano z Verą Lynn, uważano nawet za lepszą interpretatorkę piosenek miłosnych od Doris Day. Ten utwór jest tego dobrym przykładem. Muzyczną odpowiedzią na jej If I Give My Heart to You był utwór I Need You Now autorstwa również pary Jimmie Crane i Al Jacobs. Wszedł do pierwszej dwudziestki listy brytyjskiej w tym samym mniej więcej czasie, wykonywany przez Eddiego Fishera.


  


 Data notowania: 1955-01-14  (New Musical Express) 
Numer 1: Rosemary Clooney - ''Mambo Italiano''(Philips) PB 382

 

   "NME" chart: 17 XII '54- 1 IV '55 (16 tyg.), no. 1 14 I '55, 4-11 II '55 (3 tyg.); "Billb." chart: 10. m.;
inne wersje: Dean Martin (14. m. '55), Shaft (12. m. '00);
no. 122. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Bob Merrill] Label: Rosemary Clooney & the Mellomen. W połowie lat 50. przemysł nagraniowy był równie zaniepokojony rock'n'rollem, co zainteresowany muzyką i rytmem mamba, co ciekawe wiele osób uważało, że przyszłość należy do tańca latynoskiego! Kompozytorem tego pop-mamba był słynny Bob Merrill. Było ono drugim no. 1 Clooney na liście brytyjskiej, w USA natomiast sukces był o wiele mniejszy, gdyż sieć ABC nie dopuściła do emisji Mambo Italiano ponieważ utwór nie doszedł "do poziomu dobrego smaku". Tańce latynoamerykańskie (zwłaszcza tango i mambo) odnowiły na krótko pozycję podupadających tańców wielkich dancingów.


  


 Data notowania: 1955-02-04  (New Musical Express) 
Numer 1: Rosemary Clooney - ''Mambo Italiano''(Philips) PB 382

   Również Clooney powraca na 1. miejsce z Mambo Italiano. Na liście pojawia się amerykańska grupa wokalna the Ames Brothers z utworem Naughty Lady of Shady Lane. Stał się on dużą sensacją zwłaszcza w USA (w ciągu 10 dni sprzedano tam 309.748 egzemplarzy tego SP), jednak popularność zespołu nagle spadła, przytłumiona wzrastającą falą rock'n'rolla (nie pomogła nawet reklama RCA, skierowana do nastolatków: "Nie będziesz umiał słuchać rock'n'rolla, jeśli nie pociągną cię bracia Ames"). Po rozwiązaniu zespołu na początku lat 60. sporą karierę w USA zrobił główny wokalista Ed Ames.


  


 Data notowania: 1955-02-11  (New Musical Express) 
Numer 1: Rosemary Clooney - ''Mambo Italiano''(Philips) PB 382

   Na liście pojawia się drugi na liście utwór o zabarwieniu rock'n'rollowym: Teach Me Tonight amerykańskich wokalistek z De Castro Sisters (co prawda tylko jeden raz i to zaledwie na 20. miejscu). Był to jednocześnie pierwszy na brytyjskiej liście "NME" utwór wytwórni London.