Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Ronnie Hilton


 Data notowania: 1956-05-04
Numer 1: Ronnie Hilton - ''No Other Love''(HMV) POP 198

 

   "NME" chart: 20 IV-20 VII '56 (14 tyg.), no. 1 4 V-8 VI '56 (6 tyg.);
inne wersje: the Johnston Brothers (22. m. '56), Edmund Hockridge (24. m. '56);
no. 188. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Richard Rodgers, Oscar Hammerstein II] No Other Love to utwór z repertuaru Perry'ego Como z połowy 1953, pochodzący z musicalu Rodgersa i Hammersteina II Me & Juliet z Billem Hayesem w roli głównej. Piosenka oparta była instrumentalnym temacie Beneath the Southern Cross z dokumentalnego filmu z 1952 Victory at Sea. Autorzy piosenki i wytwórnia RCA zastrzegli sobie prawa do jej nagrywania i dopiero po zniesieniu tych ograniczeń po trzech latach pojawiły się wersje brytyjskie. Nagranie Hiltona (właśc. Adrian Hill) okazało się największym sukcesem kasowym spośród innych, włączając oryginalne (w UK SP Como ukazał się z etykietką "export" w wytwórni HMV i przez to nie był odpowiednio promowany). Liczący wówczas 30 lat (urodzony 26 I 1926 w Hull), ten brytyjski tenor odnosił sukcesy mimo coraz popularniejszego rock'n'rolla. Jego 'specjalnością' były własne wersje innych przebojów. Zmarł w wieku 75 lat 21 II 2001.


  


 Data notowania: 1956-05-11  (New Musical Express) 
Numer 1: Ronnie Hilton - ''No Other Love''(HMV)  POP 198

   Historyczny tydzień brytyjskiej listy przebojów: na 15. miejscu debiutuje Elvis Presley z utworem Heartbreak Hotel (HMV POP 182). Mało jeszcze znany w UK kierowca ciężarówki z Mississippi będzie największą postacią w historii tej listy. W USA był to jego szósty SP dla wytwórni RCA (pięć pierwszych było reedycjami płyt wytwórni Sun), do tego pierwszy, który nie nawiązywał do muzyki country. Dlatego też szefowie RCA zdecydowali się na edycję tego nagrania dopiero wtedy, gdy Elvis wystąpił w programie TV publicznej. W nagraniu, dokonanym podczas sesji w Nashville, na gitarze gra słynny Chet Atkins. W UK Haertbreak Hotel prezentowały jedynie nieliczne rozgłośnie radiowe, stąd, w przeciwieństwie do USA, nie dotarł on do szczytu listy (najwyższa pozycja - 2. i aż 22 tygodnie pobytu). Dwa wznowienia presley'owskiego Heartbreak Hotel znalazły się w przyszłości na liście brytyjskiej (oba z podwójną stroną 'A': pierwszy w lipcu 1971 z Hound Dog (RCA Maximillion 2104) i drugi w maju 1996 z I Was the One (RCA 74321336862).


  


 Data notowania: 1956-05-18  (New Musical Express) 
Numer 1: Ronnie Hilton - ''No Other Love''(HMV) POP 198

   W dwunastym tygodniu pobytu na liście My September Love Davida Whitfielda dociera do 3. pozycji; a w notowaniach będzie przebywać jeszcze drugie 12 tygodni. Duży sukces! Kompozytor - Tolchard Evans, otrzymał za nią prestiżową nagrodę Ivora Novello; po raz drugi w parze z Whitfieldem. Wkrótce potem dużą popularnością cieszyła się parodia tej piosenki, nagrana przez the Famous Eccles, czyli znanego z zespołu the Goons - Spike'a Milligana.
Na liście brytyjskiej debiutuje inna wielka postać rock'n'rolla - Carl Perkins z absolutnym klasykiem tego gatunku Blue Suede Shoes, zresztą jedynym utworem w swym wykonaniu na tej liście. Gdy doda się do tego pierwsze europejskie transmisje radiowego programu rock'n'rollowego Alana Freeda, można śmiało stwierdzić, że Europę opanowała nowa "szalona" muzyka. Wówczas też zorganizowano pierwszy konkurs piosenki Eurowizji; wygrała Lys Assia ze Szwajcarii z utworem Refrains.


  


 Data notowania: 1956-05-25  (New Musical Express) 
Numer 1: Ronnie Hilton - ''No Other Love''(HMV) POP 198

   Pierwszą trójkę w tym tygodniu stanowią: 1. Hilton, 2. A Tear Fell - Teresa Brewer, 3. The Poor People of Paris - Winifred Atwell. Piosenka Brewer charakterem muzycznym pasuje bardziej do połowy lat 20., niż do okresu początków rock'n'rolla. Zresztą stała się ona jedną z pierwszych "ofiar" tego stylu. Ta dość mdława piosenka była - o dziwo - utworem jednego z pionierów rhythm'n'bluesa - Ivory'ego Joego Huntera, a kojarzyła się często z przebojem Fatsa Domino - Bo Weevil.
Elvis Presley staje się "kimś" w UK: jego zdjęcie pojawia się po raz pierwszy na stronie tytułowej "NME". Równocześnie bożyszcze Brytyjczyków - Lonnie Donegan zdobywa rozgłos za oceanem: jego fotografię można było zobaczyć na okładce wysoko notowanego magazynu amerykańskiego "Cash Box".


  


 Data notowania: 1956-06-01  (New Musical Express) 
Numer 1: Ronnie Hilton - ''No Other Love''(HMV) POP 198

   Z ważniejszych nowości na wzmiankę zasługuje orkiestra filadelfijczyka Morrisa Stoloffa i jej SP z podwójną stroną "A": Moonglow / Theme from "Picnic". Pierwszy utwór należał w połowie lat 30. do repertuaru orkiestr Benny'ego Goodmana i Duke'a Ellingtona, natomiast Picnic to bardzo popularny w 1956 film (również w Polsce!) z Williamem Holdenem i Kim Novak, z tematem muzycznym skomponowanym przez Steve'a Allena.


  


 Data notowania: 1956-06-08  (New Musical Express) 
Numer 1: Ronnie Hilton - ''No Other Love''(HMV) POP 198

   Tydzień, w którym Elvis Presley wprowadza dwa utwory do pierwszej dziesiątki listy "NME": Heartbreak Hotel i Blue Suede Shoes. Jednak na drodze do 1. miejsca w tym tygodniu stanie Ronnie Hilton, a za tydzień Pat Boone i nowy no. 1 - I'll Be Home.