Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Ray Charles


 Data notowania: 1962-07-12  (Record Retailer) 
Numer 1: Ray Charles - ''I Can't Stop Loving You''(HMV) POP 1034

 

   'Rec. Ret.' chart: 14 VI-4 X '62 (17 tyg.), no. 1 12-19 VII '62 (2 tyg.); 'Billb.' chart: 1. m.;
no 208. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Don Gibson] Don Gibson w czasach, gdy mieszkał w Knoxville w Tennessee w przyczepie samochodowej, napisał utwór w stylu country, w którym powtarzał się wers 'I can't stop loving you'. Później, gdy tworzył wraz z Ray'em Charlesem (właśc. R. Ch. Robinson) nową piosenkę, użył w niej tych słów ponownie, dając jej przy tym taki właśnie tytuł. W 1958 zawędrowała ona na 1. miejsce listy country 'Billboardu', zrzucając zeń co jakiś czas powracający na tę listę I'm Moving on (I Can't Stop Loving You pozostała wówczas na szczycie aż 10 tygodni). Ponownie w zestawieniach 'Billboardu' znalazła się w 1962, ale już na liście pop; i tu też dotarła do 1. miejsca, pozostając na nim przez 5 tygodni. Dzięki temu był to jedyny no. 1 tego wielkiego niewidomego piosenkarza, kompozytora, pianisty, saksofonisty i szefa orkiestry po obu stronach Atlantyku. To niewątpliwie piękne nagranie pokazywało jednocześnie, że Charles odchodzi od klasycznego repertuaru rhythm'n'bluesowego; mało było tu miejsca dla ostrego wokalu i szybkiego tempa, czuć było natomiast starania o jak największe zbliżenie się ku tzw. muzyce środka. Dokładnie 10 lat później ponownie na 1. miejsce amerykańskiej listy country wprowadził ten utwór Conway Twitty. Będący wciąż w doskonałej formie, Charles ma już dawno skończone 70 lat (urodził się w Georgii 23 IX 1930). W 1994 z rąk prezydenta Billa Clintona otrzymał prestiżowy National Medal of Arts.

   Kilka ciekawostek i ploteczek z tego tygodnia. Już czwarty tydzień z rzędu (!) na 5. miejscu tkwi Ginny Come Lately w wykonaniu Briana Hylanda. Na tego amerykańskiego piosenkarza czeka jeszcze w tym roku największy jego przebój: Sealed with a Kiss. Na 30. miejscu znajduje się piosenka I'm Just a Baby śpiewana przez francuską piosenkarkę Louise Cordet; Cordet to - prywatnie - córka znanej prezenterki TV Helen Cordet i co ważniejsze, córka chrzestna Księcia Filipa. To będzie zresztą jej jedyny znany przebój. Wreszcie - ciekawa postać śpiewa Old Rivers na 38. pozycji: Amerykanin Walter Brennan kończy za kilka dni 68 lat; to najstarszy, jak dotąd, solista na brytyjskiej liście przebojów. Ale to też jego jedyne 'osiągnięcie': 3. i zarazem ostatni tydzień na liście.
A już zupełnie spoza listy - 12 VII the Rolling Stones po raz pierwszy występują na żywo w klubie Marquee w Londynie!


  


 Data notowania: 1962-07-19  (Record Retailer) 
Numer 1: Ray Charles - ''I Can't Stop Loving You''(HMV) POP 1034

   Historia w pewnym sensie (p. sytuacja Briana Hylanda w ubiegłym tygodniu) lubi się powtarzać: do 9. miejsca dociera piosenka Craiga Douglasa Our Favourite Melodies. To jego czwarta z kolei piosenka, dla której ta właśnie pozycja jest szczytem możliwości; poprzednie to: A Hundred Pounds of Clay (9. miejsce 11 V 1961), Time (9. miejsce 27 VII, 10 VIII i 24 VIII 1961) i When My Little Girl Is Smiling (9. miejsce 26 IV 1962).