Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Procol Harum


 Data notowania: 1967-06-08  (Record Retailer) 
Numer 1: Procol Harum - ''A Whiter Shade of Pale''(DM 126) Deram

 

   'Rec. Ret.' chart: 25 V-30 VIII '67 (15 tyg.), 'M. W.' chart: (Fly Magnifly ECHO 101) 22 IV-15 VII '72 (13 tyg.), no. 1 8 VI-12 VII '67 (6 tyg.), no. 72 listy brytyjskiej wszech czasów; 'Billb.' chart: 5. m.;
inne wersje: Munich Machine introducing Chris Bennett (42. m. '78), Annie Lennox (16. m. '95)

   [Gary Brooker, Keith Reed] W UK A Whiter Shade of Pale to jeden z najpopularniejszych przebojów 'lata miłości' A. D. 1967 (pierwszy z trzech kolejnych na 1. miejscu listy brytyjskiej); utwór zarówno od strony muzycznej, jak i tekstowej niezwykły ('Niósł nas rytm fandango, czułem w głowie morski szum, parkiet krążył razem z nami, >tańczcie z nami< wołał tłum', wg przekładu A. Keyhy, P. Tajsnera i A. Winnickiej-Kisiel). Kompozycja pianisty i wokalisty zespołu - Gary'ego Brookera, oparta na twórczości Jana Sebastiana Bacha (partia organów - na jednym z głosów arii altowej kantaty Vergnügte Ruh' beliebte Seelenlust, a akompaniament basu - na głównym temacie Arii z III suity orkiestrowej D-dur), zdumiewała zaskakującym surrealistycznym tekstem poety współpracującego na stałe z zespołem - Keitha Reida. Ogółem do dziś na całym świecie sprzedano ponad 6 milionów egzemplarzy A Whiter Shade of Pale w wersjach singlowych.

   W Top 20 dwa utwory mają w tytułach nazwy stacji londyńskiego metra: Waterloo Sunset Kinksów (3. miejsce) i Finchley Central zespołu the New Vaudeville Band (11. miejsce). Ponadto na 34. pozycji Petula Clark sugeruje, aby nie zasypiać w kolei podziemnej: Don't Sleep in the Subway. Dwie wielkie damy muzyki soul debiutują równocześnie na liście brytyjskiej: Aretha Franklin w jednym z najsłynniejszych utworów tego gatunku Respect i Gladys Knight wraz z męskim zespołem wokalnym the Pips w piosence Take Me in Your Arms & Love Me.


  


 Data notowania: 1967-06-15  (Record Retailer) 
Numer 1: Procol Harum - ''A Whiter Shade of Pale''(Deram) DM 126

   Od tego tygodnia przez cały miesiąc (aż do 5 VII) 2. pozycję zajmować będzie drugi wielki przebój Engelberta Humperdincka - There Goes My Everything autorstwa Dallasa Fraziera; nie da rady jednak przeskoczyć A Whiter Shade of Pale, choć przebywać będzie w zestawieniach listy brytyjskiej aż 29 tygodni. Ale i tak wszystkie utwory nagrane przez tego piosenkarza w 1967 znalazły się w brytyjskim Top 2. Ten utwór utrzymany był w podobnym stylu, co inne dokonania tego wykonawcy: romantycznym, przy nieźle ustawionym głębokim barytonie. To cover piosenki, którą Jack Greene doprowadził na sam szczyt listy country 'Billboardu' w 1966.


  


 Data notowania: 1967-06-22  (Record Retailer) 
Numer 1: Procol Harum - ''A Whiter Shade of Pale''(Deram) DM 126

   Na 30. miejsce listy wchodzi piosenka w wykonaniu anglo-amerykańskiego zespołu the Monkees - Alternate Title. W oryginale nosiła ona tytuł Randy Scouse Git, jednak gdy Brytyjczyk Davy Jones wyjaśnił pozostałym kolegom z zespołu, Amerykanom, pochodzenie tytułu, nie zgodzili się oni na taką wersję. Tytuł inspirowany był popularnym w UK serialem telewizyjnym Till Death Do Us Part. Kilka lat później w TV amerykańskiej wyemitowano serial All in the Family, wyraźnie wzorowany na angielskim poprzedniku. W czerwcu zespół przybył po raz pierwszy do UK, gdzie zadebiutował z ogromnym sukcesem na koncercie w Wembley.
16 VI o godz. 21.15 rozpoczął się trzydniowy festiwal w Monterey. Wystąpili w nim m. in. Simon & Garfunkel i Eric Burdon pierwszego dnia, Otis Redding, Jefferson Airplane i the Byrds drugiego oraz the Who, Jimi Hendrix, Buffalo Springfields z Davidem Crosbym i organizatorzy - the Mama's & the Papa's trzeciego dnia.


  


 Data notowania: 1967-06-29  (Record Retailer) 
Numer 1: Procol Harum - ''A Whiter Shade of Pale''(Deram) DM 126

   W tym tygodniu wszystkie utwory w Top 5 uzyskują swe najwyższe lokaty: 1. A Whiter Shade of Pale, 2. There Goes My Everything - Engelbert Humperdinck, 3. Carrie-Anne - the Hollies, 4. Okay! - Dave Dee, Dozy, Beaky, Mick & Tich i 5. Paper Sun - Traffic. Dave Dee i koledzy nie spuszczają z tonu; to już ich szósty z rzędu utwór w Top 20 i kolejny autorstwa Kena Howarda i Alana Blaikley'a, stąd też podobny do niemal wszystkich poprzednich: bardzo rytmiczny, o lekko komicznym tekście. W tym nagraniu gitarzysta prowadzący zespołu - Ian 'Tich' Amey zamienił gitarę na... bałałajkę.


  


 Data notowania: 1967-07-05  (Record Retailer) 
Numer 1: Procol Harum - ''A Whiter Shade of Pale''(Deram) DM 126

   Od tego tygodnia lista 'Record Retailer' ogłaszana jest dzień wcześniej. W Top Twenty trzy utwory wykazują wyraźną zwyżkę formy: It Must Be Him (Seul sur son Etoile), śpiewany przez Vikki Carr (z 20. na 6. miejsce), Respect wielkiej Arethy Franklin (z 25. na 11.) i See Emily Play zespołu Pink Floyd (z 28. na 17.). Największą karierę w UK zrobi niespodziewanie It Must Be Him... Urodzona w Teksasie Vikki Carr (właśc. Florencia Bisenta De Casillas Martinez Cardona) dała się poznać w swej ojczyźnie z pierwszego wykonania piosenki Gene'a Pitney'a He's a Rebel, która nieco później wylansowała dziewczęca grupa the Crystals. It Must Be Him... popularność zdobyło najpierw w UK i w Australii, a dopiero później w USA. To znana francuska piosenka Gilberta Becauda, do której angielski tekst napisał Mack David. W latach 90. Carr należała do bardzo popularnych piosenkarek we Włoszech.
W lipcu parlament brytyjski zakazuje działalności wszystkich pirackich rozgłośni radiowych; jednocześnie rusza emisja programu 'rządowej' stacji: Radio 1.


  


 Data notowania: 1967-07-12  (Record Retailer) 
Numer 1: Procol Harum - ''A Whiter Shade of Pale''(Deram) DM 126

   Niespodziewany powrót popularności utworu mieszanej brytyjskiej grupy wokalnej the Mike Sammes Singers - Somewhere My Love. Od 15 IX do 1 XII 1966, czyli przez 19 tygodni, znajdowała się na liście, dochodząc wówczas do 22. pozycji. Obecnie, po 33 tygodniach, ta pieśń powraca, aby znów przez kolejne 19 tygodni gościć na liście. Tym razem dojdzie do 14. miejsca.
W ubiegłym tygodniu na 36. miejsce weszła na listę piosenka z filmu o Jamesie Bondzie You Only Live Twice w wykonaniu Nancy Sinatry. W tym tygodniu na 25. pozycji sklasyfikowano jej podwójny SP: You Only Live Twice / Jackson; ten drugi utwór Nancy śpiewa w duecie ze swym producentem, Lee Hazlewoodem.