Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Pink Floyd


 Data notowania: 1979-12-15  (Music Week) 
Numer 1: Pink Floyd - ''Another Brick in the Wall (Part 2)''(Harvest) HAR 5194

 

   "M. W." chart: 1 XII '79-16 II '80 (12 tyg.), no. 1 15 XII '79-12 I '80 (5 tyg.), UK Golden Disc; "Billb." chart: 1. m.

   [Roger Waters] Monument rocka progresywnego - zespół Pink Floyd, wprowadził przed dwoma tygodniami na listę brytyjską swój trzeci SP. Poprzednie zaistniały na niej przed dwunastoma laty (Arnold Layne i See Emily Play); w tym czasie zespół skoncentrował się na nagrywaniu albumów. Pochodzący z rockowego arcydzieła, czyli z LP The Wall, utwór Another Brick in the Wall (Part 2) od tego tygodnia przewodzi notowaniom brytyjskim. Wydany 30 XI tego roku The Wall, to w dużym stopniu autobiograficzne wyznanie Rogera Watersa, pełne gniewu i pogardy do świata. Natomiast Another Brick in the Wall (Part 2) to utwór wymierzony przeciw bezdusznemu brytyjskiemu systemowi edukacyjnemu. 2 V 1980 zostanie wprowadzony zakaz emisji tego utworu w RPA z powodu bojkotowania szkoły przez czarnoskórych uczniów, co wiązało się z fragmentem tekstu tej piosenki: 'We don't need no education, we don't need no thought control'. Bojkot był jednak częścią zorganizowanego protestu przeciw apartheidowi.

   Swój pierwszy gwiazdkowy utwór na liście brytyjskiej Elvis Presley miał w 1957 [Santa Bring My Baby back (to Me)]. Mimo, iż 'Król' nie żyje już od przeszło dwóch lat, firma RCA znów wprowadza taką jego okolicznościową piosenkę: It Won't Seem Like Christmas (without You).


  


 Data notowania: 1979-12-22  (Music Week) 
Numer 1: Pink Floyd - ''Another Brick in the Wall (Part 2)''(Harvest) HAR 5194

   Ostatnio kwartet Abba znajdował się na 1. miejscu listy brytyjskiej 4 III 1978 z utworem Take a Chance on Me. Od tego czasu wprowadził na nią pięć SPs i trzeba dodać, że każdy z nich znalazł się w pierwszej piątce [w 1978 Summer Nights City - 5. miejsce w październiku, a w 1979 Chiquitita - 2. w marcu, Does Your Mother Know - 4. w czerwcu, Angeleyes / Voules-Vous - 3. w sierpniu i Gimme Gimme Gimme (a Man after Midnight) - 3. w listopadzie]. Właśnie drugi tydzień na liście przebywa kolejny SP zespołu - I Have a Dream i już jest wiceliderem notowań; jednak wyżej już nie pójdzie.


  


 Data notowania: 1979-12-29  (Music Week) 
Numer 1: Pink Floyd - ''Another Brick in the Wall (Part 2)''(Harvest) HAR 5194

   Pod koniec roku odbył się duży koncert na rzecz pomocy ludności Kampuczy. Wzięli w nim udział m. in. the Who, Paul McCartney, Elvis Costello, the Clash, the Pretenders i the Specials.
Na liście brytyjskiej rok 1979 został zdominowany trzema faktami. Jedna z najpopularniejszych grup tego i przyszłego sezonu muzycznego - Blondie, nagrywa swoje dwa pierwsze nos. 1 (Heart of Glass i Sunday Girl). Art Garfunkel, ten 'drugi' ze słynnego duetu Simon & Garfunkel, wprowadza na szczyt listy swój drugi przebój (Bright Eyes), który do tego uznany zostaje utworem roku. W ten sposób dwa pierwsze utwory na liście konkretnego wykonawcy stają się jego dwoma pierwszymi nos. 1. Jeden z najsłynniejszych zespołów w całej historii rocka - Pink Floyd, po dwunastu latach od wydania poprzedniego SP przewodzi zestawieniom 'Music Week'. Najpopularniejszą piosenką gwiazdkową jest w tym roku Wonderful Christmastime w wykonaniu Paula McCartney'a. Najpopularniejszym albumem w UK był w roku 1979 LP zespołu Blondie - Parallel Lines.
W ubiegłym roku Cliff Richard nie zdołał wprowadzić na listę ani jednego utworu; w tym roku ma na liście trzy utwory - Green Light, We Don't Talk Anymore i Hot Shot. Odtąd aż do 1996 w każdym roku będzie na niej obecny. Ta druga z wymienionych piosenek doszła 19 VIII do szczytu listy po 11 latach i 124 dniach od poprzedniego prowadzącego utworu Cliffa, czyli Congratulations (do 17 IV 1968 na 1. miejscu). Po raz ostatni występuje na liście zespół Manfreda Manna: po raz ostatni słyszany jest 28 VII 1979 w utworze Don't Kill It Carol. Przebywał na niej aż 217 tygodni. 17 XI 1979 po raz ostatni w dziejach listy znalazł się Rock around the Clock, wówczas w wykonaniu brytyjskiej grupy punkowej Tenpole Tudor. W sumie, biorąc wszystkie trzy wersje (Bill Haley & his Comets i Telex), utwór ten znajdował się na liście aż przez 70 tygodni.

Bilans roku:

utwór roku: Bright Eyes - Art Garfunkel,

wykonawca roku: Donna Summer,

najpopularniejsze utwory: 1. When You're in Love with a Beautiful Woman - Dr. Hook, 2. Y. M. C. A. - Village People, 3. Bright Eyes - Art Garfunkel, 4. We Don't Talk Anymore - Cliff Richard, 5. Another Brick in the Wall (Part 2) - Pink Floyd,

najpopularniejsi wykonawcy: 1. Abba, 2. Blondie, 3. Gary Numan, 4. Earth Wind & Fire, 5. the Police,

SPs z pierwszej setki wszech czasów: I Will Survive - Gloria Gaynor (47. miejsce),

golden SPs: Y. M. C. A. - Village People, Heart of Glass - Blondie, Bright Eyes - Art Garfunkel, Another Brick in the Wall (Part 2) - Pink Floyd,

SPs Abby: Chiquitita (2. miejsce), Does Your Mother Know (4. miejsce), Angeleyes / Voulez-Vous (3. miejsce), Gimme Gimme Gimme (a Man after Midnight) (3. miejsce), I Have a Dream (2. miejsce),

SPs Donny Summer: Heaven Knows (34. miejsce), Hot Stuff (11. miejsce), Bad Girls (14. miejsce), Dim All the Lights (29. miejsce), No More Tears (Enough Is Enough) (3. miejsce; ...& Barbra Streisand).


  


 Data notowania: 1980-01-05  (Music Week) 
Numer 1: Pink Floyd - ''Another Brick in the Wall (Part 2)''(Harvest) HAR 5194

   Utwór I Only Want to Be with You w wykonaniu zespołu the Tourists dociera w tym tygodniu do 4. pozycji. Wersję oryginalną nagrała w 1963 Dusty Springfield, a w 1976 popularyzowała tę piosenkę (I Only Wanna Be with You) będąca u szczytu popularności szkocka grupa Bay City Rollers. Na początku 1981 the Tourists zaczną występować i nagrywać w duecie jako Eurythmics.
Nowy rok zaczyna się wyjątkowo dobrze dla jednego z weteranów brytyjskiej listy przebojów - Cliffa Richarda. Piosenkarz odbiera z rąk Królowej Order Imperium Brytyjskiego, a jego wielki przebój - We Don't Talk Anymore, wchodzi do Top 10 amerykańskiej listy 'Billboardu'.


  


 Data notowania: 1980-01-12  (Music Week) 
Numer 1: Pink Floyd - ''Another Brick in the Wall (Part 2)''(Harvest) HAR 5194

   Tego tygodniowa lista stara się być wyjątkowo kolorowa. Mamy dwa różowe zespoły: prowadzących Pink Floydów i na 13. miejscu Rose Royce (Is It Love You're after). Wśród utworów 'słyszymy' błękit - Blue Peter (Mike Oldfield na 19. miejscu) i Union City Blue (Blondie na 23.), zieleń - Green Onions (Booker T. & M. G.'s na 26.) oraz biel - Nights in White Satin (the Moody Blues na 39.).