Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Peter & Gordon


 Data notowania: 1964-04-23  (Record Retailer) 
Numer 1: Peter & Gordon - ''A World without Love''(Columbia) DB 7225

 

   'Rec. Ret. chart: 12 III-11 VI '64 (14 tyg.), no. 1 23-30 IV '64 (2 tyg.); 'Billb.' chart: 1. m.;
no 454. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [John Lennon, Paul McCartney] Szkolni koledzy Peter Asher i Gordon Waller założyli duet wokalny bez większych aspiracji do wielkich sukcesów międzynarodowych, ale mieli jeden atut: siostrę Petera. Jane Asher to po pierwsze aktorka, znana m. in. z filmu Jerzego Skolimowskiego - Na samym dnie, a po drugie wówczas dziewczyna Paula McCartney'a. Lecz chyba nie tylko dlatego ich debiut płytowy (właśnie A World without Love) przyniósł im fantastyczny sukces: 1. miejsce zarówno na brytyjskiej, jak i na amerykańskiej liście przebojów. A World without Love to już ósmy w UK i piąty w USA utwór Lennona i McCartney'a, który doszedł do 1. miejsc na obu listach! W UK utwór ten pierwotnie przeznaczony był dla wielkiej gwiazdy tamtych czasów - Billy'ego J. Kamera & the Dakotas, ale ci odrzucili go; w USA nagrał ten utwór ówczesny idol nastolatków (zwłaszcza nastolatek) Bobby Rydell, ale nie wywołał on większego zainteresowania. Producentem nagrania był również Peter Asher, wysoko ceniony profesjonalista w tym zakresie, później wyróżniony nagrodą Grammy.


  


 Data notowania: 1964-04-30  (Record Retailer) 
Numer 1: Peter & Gordon - ''A World without Love''(Columbia) DB 7225

   Spora niespodzianka: do pierwszej dziesiątki wchodzi Doris Day z piosenką Move over Darling, autorstwa jej syna - Terry'ego. Poprzednio tak wysoko ta słynna piosenkarka była przed siedmioma i pół rokiem a'latem 1956. A w ogóle jej poprzedni utwór na liście brytyjskiej (Everybody Loves a Lover) zanotowano 26 IX 1958. Move over Darling to już ostatni przebój jasnowłosej Doris na brytyjskiej liście przebojów (co prawda jego reedycja pojawiła się na liście "Music Week" w kwietniu 1987). Pochodził on z filmu pod tym samym tytułem z Doris Day i Rockiem Hudsonem w rolach głównych; producentem był mąż piosenkarki - Marty Melcher. Równie duży sukces odniósł ten utwór w UK w 1983 w wykonaniu Tracey Ullman.
Po 50 tygodniach nieprzerwanego przewodzenia liście LPs w UK przez Beatlesów (od 9 V 1963 - Please Please Me, a następnie od 28 XI ubiegłego roku - With the Beatles) od tego tygodnia na szczyt tego zestawienia wchodzi eponimiczny pierwszy album Rolling Stonesów, w UK wydany pt. England Newest Hit Makers; będzie prowadził przez 12 tygodni - do 16 VII, zmieni go beatlesowski album roku A Hard Day's Night.