Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Perry Como


 Data notowania: 1951-01  (Sheet Music Chart) 
Numer 1: Perry Como - ''If''(RCA) 

 

   No. 24. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   Siedem innych wersji tego popularnego angielskiego przeboju szło za tą oryginalną interpretacją Perry'ego Como (właśc. Pierino C.), "włosko-amerykańskiego" barytona, urodzonego 18 V 1912 w Pennsylwanii. Wszędzie jednak wersja Como była najpopularniejsza - w USA przewodziła przez pewien czas na liście "Billboardu". Do amerykańskiej Top 20 weszła też strona "B" tego SP: Zing Zing - Zoom Zoom. Ten znakomity piosenkarz był także bardzo przystojnym mężczyzną i w każdym calu showmanem, dzięki czemu w końcu lat 40. otrzymał własny program telewizyjny - "The Perry Como Show". Dużą karierę rozpoczął jeszcze w 1933, na listę 'Billboardu' wprowadził aż 150 SPs, był wyróżniany nagrodą Emmy dla napopularniejszego aktora telewizyjnego. Perry Como zmarł 12 V 2001.


  


 Data notowania: 1953-02-06  (the New Musical Express) 
Numer 1: Perry Como - ''Don't Let the Stars Get in Your Eyes''(HMV) B 10400

 

   "NME" chart: 16 I-24 IV '53 (15 tyg.), no.1 6 II-6 III '53 (5 tyg.); "Billb." chart: 1. m.;
no. 24. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Slim Willet] Label: Perry Como with the Ramblers. W USA był to już siódmy no. 1 tego nadzwyczaj popularnego na całym świecie wokalisty. Na liście country "Billboardu" ta kompozycja Slima Willeta, poza autorskim, odnosiła również sukcesy w wykonaniu Reda Folley'a, Ray'a Price'a i Skeetsa McDonalda. Perry Como wyraźnie dawał do zrozumienia, że staje się światową gwiazdą.


  


 Data notowania: 1953-02-13  (the New Musical Express) 
Numer 1: Perry Como - ''Don't Let the Stars Get in Your Eyes''(HMV) B 10400

   Na liście pojawia się przebój innej wielkiej sławy amerykańskiej pop-music - Guy'a Mitchella: She Wears Red Feathers oraz duet małżeński z New Jersey Art & Dotty Todd z utworem Broken Wings, który stanie się wkrótce wielkim hitem, ale... w innym wykonaniu. Toddowie staną się naprawdę sławni po nagraniu w 1958 SP Chanson d'Amour, który w USA zostanie sprzedany w ponad milionowym nakładzie. Pojawia się też na 12. miejscu (i od razu spada z listy) najpopularniejsza wersja Broken Wings brytyjskich "Gwiezdnych gejzerów", czyli zespołu the Stargazers.


  


 Data notowania: 1953-02-20  (the New Musical Express) 
Numer 1: Perry Como - ''Don't Let the Stars Get in Your Eyes''(HMV) B 10400

   Perry Como nie zagrożony, na liście zmiany ledwo odczuwalne, zupełna cisza (czyżby przed burzą?). Łabędzi śpiew tenora Mario Lanzy: jego 'aria' Because You're Mine po raz trzeci dochodzi do 3. pozycji (poprzednio 12 XII '52 i 16 I '53). Utwór pochodził z tytułowego, czwartego już filmu tego jednego z najpopularniejszych operowo-operetkowych tenorów I połowy lat 50. Wykonuje ją z orkiestrą wytwórni RCA Victor i z the Jeff Alexander Choir pod dyrekcją Constantine'a Callinicosa. Lanza nagrał siedem filmów, a karierę jego przerwała w 38. roku życia dość zagadkowa śmierć w Rzymie w 1959. Podczas swej dość krótkiej, ale obfitej w sukcesy kariery, artysta sprzedał SPs i LPs w wielomilionowych nakładach i zdobył popularność po obu stronach Atlantyku.


  


 Data notowania: 1953-02-27  (the New Musical Express) 
Numer 1: Perry Como - ''Don't Let the Stars Get in Your Eyes''(HMV) B 10400

   Żadnej burzy nie było, choć na liście warto odnotować pojawienie się piosenki Wonderful Copenhagen z filmowego musicalu Hans Christian Andersen. Jej wykonawca, Amerykanin Danny Kaye (właśc. David Kaminsky) dotarł z "cudowną Kopenhagą" do całkiem przyzwoitego 5. miejsca i przebywał na liście sporo czasu, bo 10 tygodni.


  


 Data notowania: 1953-03-06  (the New Musical Express) 
Numer 1: Perry Como - ''Don't Let the Stars Get in Your Eyes''(HMV) B 10400

   W Top 12 znajduje się aż siedem utworów, które w odpowiednim czasie znajdowały się na szczycie listy. Dwa z nich - w wykonaniu Mitchella i the Stargazers - szykują się do wielkiego skoku w górę.


  


 Data notowania: 1958-02-28  (New Musical Express) 
Numer 1: Perry Como - ''Magic Moments''(RCA) 1036

 

   "NME" chart: 7 II-30 V '58 (17 tyg.), no. 1 28 II-18 IV '58 (8 tyg.), no. 43. listy brytyjskiej wszech czasów; "Billb." chart: 3. m.;
inne wersje: Ronnie Hilton (22. m. '58);
no. 24. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Burt Bacharach, Hal David] Label: Perry Como with Mitchell Ayres Orchestra & the Ray Charles Singers. To druga z rzędu piosenka pary Bacharach-David na 1. miejscu brytyjskiej listy przebojów. Wyróżniona nagrodą Grammy Magic Moments była pierwszym oficjalnym amerykańskim złotym SP. W UK, gdzie właśnie rozpoczęto cotygodniowe programy telewizyjne Perry'ego Como, również strona "B" znalazła się osobno na liście "NME": Catch a Falling Star wystartowała 7 III, doszła do 9. miejsca i przebywała na niej przez 10 tygodni (do 9 V).

   Na listę brytyjską wchodzi śpiewany przez Petulę Clark utwór Baby Lover. To trzecia z rzędu w tym zestawieniu wersja piosenki amerykańskiej, wykonywana przez Petulę. Razem z poprzednimi - With All My Heart (z lipca 1957) i Alone (z listopada 1957) - uczyniła z niej jedną z najpopularniejszych piosenkarek brytyjskich w USA na przełomie lat 50. i 60. Była też głównym przebojem filmu 6-5 Special (w Polsce - Jazz Jazz Jazz).


  


 Data notowania: 1958-03-07  (New Musical Express) 
Numer 1: Perry Como - ''Magic Moments''(RCA) 1036

   Ostatni tydzień na liście przebywa największy przebój Jerry'ego Lee Lewisa i jeden z największych przebojów w historii rock'n'rolla Great Balls of Fire. Ale nie to będzie w tym roku największym problemem tego wspaniałego piosenkarza i pianisty. W maju będzie musiał odwołać tournée po Anglii.


  


 Data notowania: 1958-03-14  (New Musical Express) 
Numer 1: Perry Como - ''Magic Moments''(RCA) 1036

   Buddy Holly i the Crickets odbywają bardzo udane tournée po UK, a jest to czas, gdy na brytyjskiej liście przebojów znajdują się aż cztery ich utwory: Peggy Sue, Oh Boy, Maybe Baby i Listen to Me (te dwa ostatnie - pierwszy sygnowany przez zespół, drugi przez piosenkarza - właśnie w tym tygodniu pojawiły się na liście). W UK popularność Holly'ego podnosił dodatkowo wspaniały, nie znany tu model Fendera Stratocastera i... rogowe oprawki jego okularów. Wkrótce poślubi on recepcjonistkę nowojorskiego biura wytwórni Coral - Marię Elenę Santiago. Niestety małżeństwo nie przetrwało nawet pół roku - zakończy je tragiczna śmierć piosenkarza.


  


 Data notowania: 1958-03-21  (New Musical Express) 
Numer 1: Perry Como - ''Magic Moments''(RCA) 1036

   Na brytyjskiej liście przebojów spokój, jak za dawnych dobrych czasów. Za dwóch największych wykonawców uchodzą tu Perry Como (Magic Moments) i Elvis Presley (Don't). Elvis zaśpiewał bardzo emocjonalnie tę balladę Leibera i Stollera oczywiście z towarzyszeniem the Jordanaires. Zamówienia na Don't przekroczyły w USA milion egzemplarzy jeszcze przed ukazaniem się płyty! Ale na liście znajduje się już kolejny wielki przebój Elvisa - Wear Your Ring around Your Neck. Został on nagrany podczas ostatniej sesji piosenkarza przed wcieleniem do armii amerykańskiej. Warto odnotować 3. miejsce w tym tygodniu (za Magic Moments i The Story of My Life) żywiołową piosenkę kwartetu z Filadelfii Danny & the Juniors - At the Hop. Pierwotnie jej tytuł brzmiał Do the Bop, jednak najpopularniejszy ówczesny prezenter 'muzyki młodych' - Dick Clark, uznał go za staroświecki. To także Clark przeznaczył ten utwór Juniorsom po tym, gdy z występów w programie 'Bandstand' zrezygnowali Little Anthony & the Imperials. Przez wielu krytyków muzycznych wersja Danny'ego & Co. to jedno z najlepszych nagrań lat 50.


  


 Data notowania: 1958-03-28  (New Musical Express) 
Numer 1: Perry Como - ''Magic Moments''(RCA) 1036

   Listę wita jeden z największych przebojów Little Richarda - Good Golly Miss Molly, znany zresztą z licznych innych wersji. Mało kto wie, że pierwszą z nich było wykonanie zespołu the Valiants mimo, iż nagrana została po Little Richardzie. Często padają uwagi, że wstęp fortepianowy w tym utworze jest niemal identyczny ze wstępem do utworu Rocket 88, który Jackie Brenston wprowadził na szczyt listy rhythm'n'bluesowej w 1951.


  


 Data notowania: 1958-04-04  (New Musical Express) 
Numer 1: Perry Como - ''Magic Moments''(RCA) 1036

   Rozpoczyna się wielka kariera na liście brytyjskiej najwybitniejszej i najpopularniejszej piosenkarki II połowy lat 50., Connie Francis. Rozpoczyna się zresztą jak na gwiazdę pierwszej wielkości przystało: od jednego z największych przebojów artystki - Who's Sorry Now. Kontynuuje natomiast swoje sukcesy Pat Boone. Słabo u nas znany A Wonderful Time up There (London HLD 8574) jest jednym z trzech najważniejszych jego utworów. Został on nagrany dziesięć lat wcześniej jako luźna wersja wspaniałej pieśni gospel, wykonywanej przez Sister Rosetta Thorpe. W USA równie popularna była strona "B" tego SP, cover zespołu the Orioles - It's Too Soon to Know. Rozpoczyna natomiast - od 10. miejsca - swą, jak się wkrótce okazało, bardzo krótką przygodę z listą brytyjską wyjątkowo ciekawy amerykański zespół instrumentalny the Champs, złożony z cenionych muzyków sesyjnych (Dave Burgess, Chuck Rio i trzech innych naprędce dokooptowanych). Kompozycja saksofonisty Chucka Rio - Tequila, został nagrany w ciągu 10 minut i choć istnieje niezliczona liczba wersji różnych zespołów (orkiestra Teda Heatha, grupa instrumentalna No Way José w 1985), to przebojem po obu stronach Atlantyku było jedynie wykonanie Champsów, którzy zresztą otrzymali nagrodę Grammy dla najlepszej grupy rhythm'n'bluesowej.


  


 Data notowania: 1958-04-11  (New Musical Express) 
Numer 1: Perry Como - ''Magic Moments''(RCA) 1036

   Na liście pojawiają się utwory dwóch skrajnie różnych piosenkarzy rock'n'rollowych. Wspomniany It's Too Soon to Know Pata Boone'a dotrze do przyzwoitego 7. miejsca. Kompozycja Otisa Blackwella Breathless to z kolei prawdziwy klejnot w dorobku Jerry'ego Lee Lewisa, trzeci z rzędu w ciągu pół roku, który wszedł do pierwszej dziewiątki tak w UK, jak i w USA.
Drugi tydzień na 3. miejscu Tommy Steele śpiewa Nairobi, piosenkę wykonywaną w oryginale przez Boba Merrilla. To już siódmy jego SP w Top 20 listy brytyjskiej. W 1992 Steele wystąpi w musicalu Merrilla Some Like It Hot.


  


 Data notowania: 1958-04-18  (New Musical Express) 
Numer 1: Perry Como - ''Magic Moments''(RCA) 1036

   Wyjątkowo przyjemna piosenka duetu autorskiego Bacharach-David Magic Moments, po ośmiu tygodniach przewodzenia na liście brytyjskiej, w przyszłym tygodniu odda pola. Oparła się jednak atakom takich tuzów, jak Don't Elvisa Presley'a i A Wonderful Time up There Pata Boone'a.