Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Paul Young


 Data notowania: 1983-07-23  (Music Week) 
Numer 1: Paul Young - ''Wherever I Lay My Hat (That's My Home)''(CBS) A 3371

 

   'M. W.' chart: 18 VI-24 IX '83 (15 tyg.), no. 1 23 VII-6 VIII '83 (3 tyg.); 'Billb.' chart: 70. m.;

no. 192 wśród wykonawców na liście brytyjskiej   [Marvin Gaye, Norman Whitfield, Barrett Strong] Angielski piosenkarz Paul Young (ur. 17 I 1956 w Luton w hrabstwie Bedfordshire) rozpoczynał swą karierę w zespole hardrockowym - Streetband, który wprowadził nawet jeden SP na listę brytyjską: w listopadzie 1978 Toast Hold on. Następnie śpiewał w grupie Q-Tips, wyraźnie inspirowanej muzyką rhythm'n'bluesową i soulową. Wpływy wykonywanej wówczas muzyki słychać w jednym z jego największych przebojów, piosence Marvina Gaye'a z 1963 (sześć lat później weszło na stronę 'B' SP Too Busy Thinking about My Baby) - Wherever I Lay My Hat (That's My Home). Sześć pierwszych SPs Younga weszło do Top 10 listy brytyjskiej! Niestety, wkrótce zaczął mieć duże problemy ze strunami głosowymi. Następne lata upływały mu na częstych i intensywnych kuracjach, jak też sporymi przerwami w przebiegu kariery piosenkarskiej. Mimo poważnych kłopotów zdrowotnych, duże umiejętności wokalne pozwalały mu jednak na nagrywanie kolejnych płyt, ujawniających łatwość wykonywania piosenek w różnych gatunkach muzycznych, zwłaszcza rockowych i soulowych. Jest jednym z najczęściej wyróżnianych różnymi nagrodami piosenkarzem brytyjskim. Album No, Parlez (1983) Young zdołał sprzedać w 7-milionowym nakładzie (ponad milion w UK).


  


 Data notowania: 1983-07-30  (Music Week) 
Numer 1: Paul Young - ''Wherever I Lay My Hat (That's My Home)''(CBS) A 3371

   Dwaj członkowie sławnych i znakomitych zespołów brytyjskich pojawiają się po raz pierwszy w Top 40: Robert Plant, wokalista Led Zeppelin, z piosenką Big Log i Bruce Foxton, basista the Jam, śpiewający utwór Freak.
Rzecz rzadka na brytyjskiej liście albumów: znajduje się na niej jednocześnie dziesięć albumów Davida Bowiego (w tym płyta Let's Dance, która weszła do Top 5 list po obu stronach Atlantyku). Dotychczas podobny "rekord" był udziałem jedynie Elvisa Presley'a.
W lipcu gitarzysta U2 - The Edge, poślubia swą wieloletnią miłość, Aisling Sullivan. Rzecz ma miejsce w kościele parafialnym w Enniskerry; drużbą jest Bono.


  


 Data notowania: 1983-08-06  (Music Week) 
Numer 1: Paul Young - ''Wherever I Lay My Hat (That's My Home)''(CBS) A 3371

   W tym tygodniu Top 5 wygląda, jak następuje: 1. Wherever I Lay My Hat... - Paul Young, 2. I. O. U. - Freeez, 3. Double Dutch - Malcolm McLaren, 4. Who's That Girl? - Eurythmics, 5. Give It up - KC & the Sunshine Band. Freeez to londyńska formacja funkowa, założona w 1978 przez Johna Roccę, sprzedawcę w sklepie muzycznym "Disc Empire". Była jedną z pierwszych brytyjskich grup muzycznych, która wydawała płyty nakładem własnej firmy fonograficznej (Pink Rhythm). Pierwszy SP na liście przebojów wydała jednak profesjonalna firma - Calibre (Keep in Touch znalazł się w czerwcu 1980 w Top 50 zestawień 'Music Week'). Wkrótce zespół związał się ze znaną wytwórnią Beggars Banquet. Ona też wypuściła I. O. U., największy przebój Freeez, napisany i zrealizowany w USA przez Arthura Bakera, któremu w miksowaniu pomagał Jellybean. Re-mix tego utworu, wydany przez Citybeat, wszedł powtórnie na listę brytyjską w styczniu 1987 pod szyldem Freeez featuring John Rocca.


  


 Data notowania: 1983-12-03  (Music Week) 
Numer 1: Billy Joel - ''Uptown Girl''(CBS) A 3775

 

   UWAGA - notka do 2. utworu '83: [Love of the Common People - Paul Young (CBS A 3585), 'M. W.' chart: 19 XI '83-11 II '84 (13 tyg.), no. 1 -, najw. poz. 2; Billb.' chart: 45. m; no. 192 wśród wykonawców na liście brytyjskiej]

   UWAGA - komentarz do 2. utworu '83: [John Hurley, Ronnie Wilkins] Pierwsza wersja tego utworu należała do amerykańskiej męskiej grupy wokalnej, popularnej zwłaszcza na przełomie lat 50. i 60. - the Four Preps. Do miana przeboju wyniósł ją wszakże piosenkarz z Jamajki - Nicky Thomas, doprowadzając ją latem 1970 do 9. pozycji na liście brytyjskiej. Wersja Paula Younga uchodzi za jeden z jego bestsellerów, przede wszystkim dzięki perfekcyjnej aranżacji i świetnej partii wokalnej. Soulowe źródła wykonywanych przez niego utworów są w tym wypadku słyszalne, choć mocno zmieszane z typową dla początku lat 80. pop-music.

   Na listę wchodzi piosenka Where Is My Man w wykonaniu wspaniałej amerykańskiej piosenkarki Earthy Kitt. Ostatnio Kitt znajdowała się w brytyjskich notowaniach 16 VI 1955 w piosence Under the Bridges of Paris, czyli aż... 28 lat i 170 dni temu.