Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Paul McCartney


 Data notowania: 1977-12-03  (Music Week) 
Numer 1: Paul McCartney - ''Mull of Kintyre / Girls' School''(Capitol) R 6018

 

   'M. W.' chart: 19 XI '77-11 III '78 (17 tyg.), no. 1 3 XII '77-28 I '78 (9 tyg.), utwór roku '77, UK Platinum Disc; 'Billb.' chart: 33. m.;
Paul McCartney - no. 15. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Paul McCartney / Paul McCartney, Denny Laine] Label: Wings. Mull of Kintyre / Girls' School jest do dziś SP sprzedanym w największym nakładzie w całej historii brytyjskiego przemysłu płytowego (dwa następne to też płyty beatlesowskie: She Loves You i I Want to Hold Your Hand): 2 mln 050 tys. kopii. Ten szkocki walc, przepiękny, wyciskający łzy z oczu, to pean na cześć szkockiej samotni - Mull of Kintyre, należącej do Paula i Lindy. Paul nagrał go z Lindą i Dennym Lainem oraz z zespołem kobziarzy the Campbeltown Pipe Band. To pierwszy jego utwór na 1. miejscu od czasu rozwiązania Beatlesów; następny (Ebony & Ivory w duecie z Wonderem) nagra już po rozwiązaniu Wings. Nawiasem mówiąc, sama miejscowość to podła dziura, w której - obok pięknej posiadłości McCartney'ów - jest tylko parę domów, hotel, cmentarz i latarnia morska. Urodzony 18 VI 1942 w Liverpoolu Sir Paul McCartney (szlachectwo otrzymał w 1997) to kompozytor-piosenkarz, który odniósł największy sukces spośród wszystkich brytyjskich muzyków; jest też najbogatszym dziś muzykiem na świecie (na swym koncie bankowym ma przeszło 500 mln funtów). Otrzymał też bodaj największą ilość najprzeróżniejszych nagród, z Ivor Novello Awards i Grammy na czele. Mc Cartney jest jedynym wykonawcą, który prowadził na liście brytyjskiej jako solista, w duecie (ze Steviem Wonderem), w trio (Wings), kwartecie (the Beatles), kwintecie (Beatles i Billy Preston) i w wieloosobowych grupach charytatywnych.

   Już trzeci tydzień z rzędu 3. pozycję okupuje zespół Status Quo z wyjątkowo popularną również w Polsce piosenką Rockin' All over the World. Jej autorem był były członek zespołu Creedence Clearwater Revival - John Fogerty.
Na listę wchodzi piękna piosenka As Time Goes by, teraz w wokalnym wykonaniu Dooley'a Wilsona do słynnego motywu fortepianowego z filmowego 'melodramatu wszech czasów' - Casablanca. Na SP zaznaczono, że w utworze zachowano oryginalne głosy Humphrey'a Bogarta i Ingrid Bergman. To jedna z trzech wersji tego tematu na liście brytyjskiej: wcześniej - w 1960 nagrał ją angielski piosenkarz Richard Allen, a później - w 1982, tracący wówczas powoli na popularności Australijczyk Jason Donovan. Prawdziwą niespodzianką wśród tego tygodniowych nowości jest niewątpliwie nagranie przez Julie Covington (tę od Don't Cry for Me Argentina) utworu Only Women Bleed z repertuaru jednego z ojców heavy metalu - Alice'a Coopera!


  


 Data notowania: 1977-12-10  (Music Week) 
Numer 1: Paul McCartney - ''Mull of Kintyre / Girls' School''(Capitol) R 6018

   Od tego tygodnia piosenka How Deep Is Your Love w wykonaniu the Bee Gees przez kolejne pięć notowań będzie niezmiennie zajmować 3. lokatę na liście. To pierwszy z trzech kolejnych utworów popularnych Brytyjczyków z filmowego musicalu Johna Badhama z Johnem Travoltą - Saturday Night Fever, który znalazł się w pierwszej trójce listy 'Music Week' (następne to oczywiście Stayin' Alive i Night Fever). Sam film, choć poniósł artystyczną i finansową porażkę, stał się manifestem ówczesnej młodzieży, a Travolta - jej nowym idolem.


  


 Data notowania: 1977-12-17  (Music Week) 
Numer 1: Paul McCartney - ''Mull of Kintyre / Girls' School''(Capitol) R 6018

   Drugi tydzień na swym najwyższym, 5. miejscu znajduje się podwójny SP Brytyjczyków z mieszanej grupy the Darts - Daddy Cool / The Girl Can't Help It. Obie piosenki to, rzecz jasna, covery przebojów z 1957: pierwsza pochodzi z repertuaru zespołu the Rays, a druga, autorstwa Pennimana i Troupa, jest wersją przeboju Little Richarda. Uwaga: Daddy Cool Raysów / Dartsów nie ma nic wspólnego z identycznie zatytułowanym utworem, śpiewanym przez Boney M.


  


 Data notowania: 1977-12-24  (Music Week) 
Numer 1: Paul McCartney - ''Mull of Kintyre / Girls' School''(Capitol) R 6018

   Największy przebój świąteczny tego roku to największy przebój gwiazdkowy wszech czasów - White Christmas, napisany przez Irvinga Berlina w 1942 dla filmu muzycznego Holiday Inn. Wówczas wykonywał go niezapomniany Bing Crosby (ur. 3 V 1903 w Waszyngtonie), który podczas całej swej twórczości artystycznej nagrał 2500 SPs (!) w 300-milionowym nakładzie (!) i w latach 1931-61 wprowadził do pierwszej dwudziastki "Billboardu" 299 utworów! Również teraz ta właśnie wersja "White Christmas" doszła do 5. miejsca listy brytyjskiej i uzyskała status Złotej Płyty. Stało się to kilka miesięcy po śmierci Crosby'ego na polu golfowym (14 X 1977 w Hiszpanii). White Christmas to jeden z najczęściej pojawiających się utworów na liście brytyjskiej. W grudniu 1952 grała go orkiestra Mantovaniego (6. miejsce), 13 XII 1957 'zaistniał' przez jeden tydzień w wykonaniu Pata Boone'a (29.), średni sukces odniósł z tą piosenką dwa lata temu Brytyjczyk Freddie Starr (41.), podobnie, jak w 1980 zespół the Darts [48. miejsce na podwójnym SP z Sh-Boom (Life Could Be a Dream)] i piosenkarz Jim Davidson (52. miejsce na podwójnym SP z Too Risky), w 1985 Keith Harris & Orvill (40.) i - uwaga - ostatni utwór na brytyjskiej liście przebojów szalenie popularnego w latach 50. angielskiego piosenkarza Maxa Bygravesa to również 'Białe Boże Narodzenie' (71. miejsce w grudniu 1989). Nie koniec na tym, gdyż w grudniu 1985 pojawiła się reedycja oryginalnej wersji tej kolędy - Binga Crosby'ego. To najwyżej notowany SP w USA i drugi co do sprzedaży wszech czasów. Uwaga odnośnie do Keitha Harrisa i Orvilla: ich wersja tego 'evergreena' była absolutnym żartem, a sami panowie to brzuchomówca Harris i przystrojony w piękne pióra manekin Orvill.


  


 Data notowania: 1977-12-31  (Music Week) 
Numer 1: Paul McCartney - ''Mull of Kintyre / Girls' School''(Capitol) R 6018

   W tym tygodniu nie przeprowadzono notowań najpopularniejszych SPs w UK, wobec czego lista jest powtórzeniem zestawień ubiegło tygodniowych: 1. Podwójny SP Wingsów, 2. The Floral Dance - Brighouse & Rastrick Brass Band, 3. How Deep Is Your Love - the Bee Gees, 4. I Will - Ruby Winters, 5. White Christmas - Bing Crosby, 6. Love's Unkind - Donna Summer, 7. It's a Heartache - Bonnie Tyler, 8. Daddy Cool / The Girl Can't Help It - the Darts, 9. Egyptian Reggae - Jonathan Richman & the Modern Lovers, 10. Put Your Love in Me - Hot Chocolate. Krótko o dwóch, wtedy popularnych, dziś mocno zapomnianych wykonawcach: Brighouse & Rastrick Brass Band to brytyjska sekcja dęta, która przedstawiła się słuchaczom listy 'Music Week' tylko tym jednym instrumentalnym nagraniem, a bostończyk Jonathan Richman wraz z zespołem the Modern Lovers próbował łączyć (!) muzykę pop lat 50. z brzmieniem the Velvet Underground. Takim właśnie agresywnym, garażowym utworem był Egyptian Reggae, wyjątkowo w repertuarze zespołu - instrumentalny.
Troje wykonawców w roku 1977 zasługiwało na pamięć. Elvis Presley po raz ostatni w tym milenium, już po śmierci, znalazł się na 1. miejscu listy brytyjskiej; zaraz potem ukazało się wiele reedycji jego płyt, z których osiem weszło na listę 'Music Week' (każda zaledwie zaznaczyła swoją obecność, najlepiej notowana - It's Now Or Never). 12 SPs w jednym roku! Jak na razie tylko tenże Presley w 1957 miał na liście więcej płyt w jednym roku, bo 13. Na jego tegoroczne dokonanie składają się wszakże tylko trzy nowe utwory (Moody Blue, Way down i My Way) oraz jeden jeszcze z grudnia poprzedniego roku (Suspicion); pozostałe to reedycje. Dzięki Way down, który był jego 17 SP na 1. miejscu w UK, Elvis zrównał się pod tym względem z Beatlesami i królował wspólnie z nimi do 22 VI 2002 jako wykonawca najczęściej przebywający na szczycie listy; w tym bowiem tygodniu Elvis wszedł na 1. miejsce z piosenką A Little Less Conversation i znów samotnie prowadzi pod tym względem. Natomiast Elvis 'rzutem na taśmę' prześcignął czwórkę z Liverpoolu pod względem długości przebywania na 1. pozycji: pięć tygodni prowadzenia piosenki Way down dało mu w sumie 73 tygodnie na 1. miejscu - o cztery więcej od the Beatles. Druga znacząca postać 1977 to Paul McCartney, który pod szyldem Wings wprowadza na listę co prawda tylko dwa SPs, ale za to podwójna płyta Mull of Kintyre / Girls' School bije wszelkie rekordy powodzenia, przebywając przez dziewięć tygodni na jej szczycie. Z kolei Donna Summer zostaje okrzyknięta 'Królową disco', a jej piosenka I Feel Love będzie zaliczać się do najpopularniejszych w historii listy brytyjskich. Największy przebój świąteczny tego roku to White Christmas, śpiewany przez Binga Crosby'ego największy przebój gwiazdkowy wszech czasów. Natomiast albumem roku był LP Abby - Arrival.
Wchodząc 19 II tego roku na listę z utworem (Get a ) Grip (on Yourself), Stranglersi będą przez następne 15 lat obecni na niej każdego roku, czyli do 1992. Podobnie Paul Weller, od wprowadzenia przez zespół the Jam 7 V 1977 piosenki In the City będzie prezentował conajmniej jeden utwór w każdym roku aż do 1989, czyli przez 13 lat. Tu jedna uwaga: płyty nie będą sygnowane przez Wellera, lecz do 1983 przez the Jam, a od 1984 do 1989 przez grupę Style Council, w skład której wchodził. Karierę solisty na liście brytyjskiej Paul Weller rozpoczął w maju 1991 utworem Into Tomorrow i kontynuował ją do końca lat 90.

Bilans roku:
utwory roku: Girls' School - Wings i Mull of Kintyre - Wings,

wykonawca roku: Elvis Presley,
najpopularniejsze utwory: 1-2. Girls' School - Wings i Mull of Kintyre - Wings, 3. Don't Give up on Us - David Soul, 4. Don't Cry for Me Argentina - Julie Covington, 5. Angelo - Brotherhood of Man,

najpopularniejsi wykonawcy: 1. Showaddywaddy, 2. David Soul, 3. Abba, 4. Boney M, 5. Donna Summer,

SPs z pierwszej setki wszech czasów: I Feel Love - Donna Summer (58. miejsce),

platinum SP: Mull of Kintyre / Girls' School - Wings,

golden SPs: Don't Give up on Us - David Soul, White Christmas - Bing Crosby,

SPs Elvisa Presley'a: Suspicion (9. miejsce), Moody Blue (6. miejsce), Way down (1. miejsce), All Shook up (41. miejsce), Are You Lonesome Tonight (46. miejsce), Crying in the Chapel (43. miejsce), It's Now Or Never (39. miejsce), Jailhouse Rock (44. miejsce), Return to Sender (42. miejsce), The Wonder of You (48. miejsce), Wooden Heart (49. miejsce), My Way (14. miejsce),

SPs Showaddywaddy: Under the Moon of Love (2. miejsce), When (3. miejsce), You Got What It Takes (2. miejsce), Dancin' Party (4. miejsce).


  


 Data notowania: 1978-01-07  (Music Week) 
Numer 1: Paul McCartney - ''Mull of Kintyre / Girls' School''(Capitol) R 6018

   W tym tygodniu notowanie zawiera jedynie pierwszą trzydziestkę. Do pierwszej dziesiątki (z 14. na 9. miejsce) wszedł Elvis Presley ze słynnym przebojem Franka Sinatry - My Way. To pierwszy od czasu Way down, czyli od października ubiegłego roku, utwór 'Króla' w Top 10.
Znany z instrumentalnego wykonania Brighouse & Rastrick Brass Band (2. pozycja na liście od 10 XII 1977 do 14 I 1978) utwór Floral Dance, Irlandczyk Terry Wogan wykonywał w swym programie radiowym w wersji wokalnej. Cieszyła się ona wielkim powodzeniem wśród słuchaczy tak, że w tym tygodniu mało znany Wogan z tym jednym utworem dostał się na brytyjską listę przebojów, a za trzy tygodnie dojdzie do 21. pozycji.
Billy Joel nagrywa utwór, który będzie jego pierwszym przebojem na liście brytyjskiej: Just the Way You Are 4 III tego roku dojdzie do 19. pozycji. Długo musiał czekać ten znakomity wokalista i pianista na swój pierwszy sukces w UK, gdyż debiutował z popularną piosenką Piano Man jeszcze w 1973.
Od początku roku artystów brytyjskich łatwiej było spotkać za Oceanem niż na Wyspach; Genesis, David Bowie, the Stranglers, the Jam i Sex Pistols pracują głównie w USA. Podczas krótkiego i pełnego różnych kontrowersji tournée Pistolsów Johnny Rotten oznajmia, że rozwiązuje zespół i ma zamiar stworzyć nowy. To będzie Public Image Ltd.


  


 Data notowania: 1978-01-14  (Music Week) 
Numer 1: Paul McCartney - ''Mull of Kintyre / Girls' School''(Capitol) R 6018

   Sześć pierwszych utworów na liście doszło w tym tygodniu do swych najwyższych pozycji: 1. Podwójny SP McCartney'a i jego 'Skrzydeł', 2. Floral Dance - Brighouse & Rastrick Brass Band, 3. Love's Unkind - Donna Summer, 4. It's a Heartache - Bonnie Tyler, 5. Don't It Make My Brown Eyes Blue - Crystal Gayle i 6. Dance Dance Dance - Chic. Donna Summer wskoczyła właśnie do pierwszej dziesiątki z kolejnym swym przebojem - I Love You osiąga 10. miejsce aż z 30. pozycji, ale to też będzie szczyt możliwości tego SP.


  


 Data notowania: 1978-01-21  (Music Week) 
Numer 1: Paul McCartney - ''Mull of Kintyre / Girls' School''(Capitol) R 6018

   Nowości w Top 10: Uptown Top Ranking - Althia & Donna (2. miejsce z 10.) i Native New Yorker - Odyssey (8. z 20.); nowości w Top 20: Figaro - Brotherhood of Man (14. z samego dołu listy) i Lovely Day - Bill Withers (17. z 30.). Uptown Top Ranking i Figaro to najbliższe nos. 1.


  


 Data notowania: 1978-01-28  (Music Week) 
Numer 1: Paul McCartney - ''Mull of Kintyre / Girls' School''(Capitol) R 6018

   Dziewiąty tydzień na 1. miejscu znajduje się podwójny SP zespołu Wings; tym samym zrównuje się pod względem liczby tygodni na szczycie notowań z Here in My Heart Ala Martino (1952 / 1953), Secret Love Doris Day i Dianą Paula Anki (1958) oraz Bohemian Rhapsody zespołu Queen (1975 / 1976). Pamiętamy oczywiście, że były trzy utwory o dłuższym stażu na prowadzeniu, a Bohemian Rhapsody powróci w 1991 na kolejne pięć tygodni na 1. miejsce.


  


 Data notowania: 1982-04-24  (Music Week) 
Numer 1: Paul McCartney + Stevie Wonder - ''Ebony & Ivory''(Parlophone) 6054

 

   'M. W.' chart: 10 IV-12 VI '82 (10 tyg.), no. 1 24 IV-8 V '82 (3 tyg.); 'Billb.' chart: 1. m.;
Paul McCartney - no. 15 wśród wykonawców na liście brytyjskiej, Stevie Wonder - no. 14 wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Paul McCartney] Label: Paul McCartney with additional vocals by Stevie Wonder. Dwaj potentaci brytyjskiej listy przebojów - Paul McCartney i Stevie Wonder wspólnie na 1. pozycji! Dla Wondera jest to pierwsze wspięcie się na szczyt - po 16 latach pobytu w brytyjskich zestawieniach; co jeszcze bardziej zdumiewające, jeszcze tylko jeden jego SP dotrze do 1. miejsca: I Just CalIed to Say I Love You we wrześniu 1984. Natomiast McCartney już wielokrotnie znajdował się na czele notowań brytyjskich, jednak, jak dotąd, nigdy jako solista: obecnie w duecie, poprzednio w triu (Wings), kwartecie (the Beatles) i w kwintecie (the Beatles z Billym Prestonem). Jednak w roku 1984 znajdziemy go i w tej roli, jako wykonawcę piosenki Pipes of Peace. Ebony & Ivory pochodzi z dobrego albumu McCartney'a - Tug of War. To przyjemna ballada, śpiewana przez czarnego Steviego i białego Paula o czarnym hebanie i białej kości słoniowej, jednak zbyt sentymentalna i zupełnie bez ikry. Producentem tej płyty był George Martin. A tak na marginesie: dziś mało kto już pamięta, że pierwszy duży sukces i przepustkę do sławy Wonder otrzymał na festiwalu w San Remo.


  


 Data notowania: 1982-05-01  (Music Week) 
Numer 1: Paul McCartney + Stevie Wonder - ''Ebony & Ivory''(Parlophone) 6054

   "Zaledwie" do 2. miejsca dochodzi w tym tygodniu piosenka reprezentująca UK na konkursie Eurowizji o proroczym tytule One Step Further, w wykonaniu duetu Bardo. W jego skład wchodziło dwoje piosenkarzy: Sally Ann Triplett i Stephen Fischer. Rzeczywiście, zaiste "jeden krok dalej" i byliby na prowadzeniu listy.
W maju, w angielskim mieście Ipswich, powstał pierwszy wybitny zespół grindcorowy, czyli łączący elementy trashu i punku - Napalm Death.


  


 Data notowania: 1982-05-08  (Music Week) 
Numer 1: Paul McCartney + Stevie Wonder - ''Ebony & Ivory''(Parlophone) 6054

   Ciekawostki z tego tygodniowego notowania: cała pierwsza piątka zajmuje swe najwyższe pozycje na liście, w Top 30 znalazły się aż trzy utwory, śpiewane przez członków drużyn piłkarskich (na 2. miejscu England World Cup Squad, na 13. Scottish World Cup Squad i na 30. Tottenham Hotspur FA Cup Final Squad), w Top 40 tylko jeden utwór powtórzył swą pozycję z ubiegłego tygodnia (Really Saying Something - Bananarama with Fun Boy Three, na 5.). Wymieniona pierwsza piątka to w tym tygodniu: 1. Ebony & Ivory, 2. This Time (We'll Get It Right) / England, We'll Fly the Flag narodowej drużyny angielskiej, 3. I Won't Let You down wokalno-instrumentalnego tria PhD, z Jimem Diamondem na czele, 4. I Love Rock'n'Roll Joan Jett & the Blackhearts, czyli największy przebój w 1982 na rynku amerykańskim i 5. wspomniana piosenka Bananaramy. Utwory śpiewane przez kluby piłkarskie to, poza wymienionym, We Have a Dream reprezentacji Szkocji (13. miejsce, w przyszłym tygodniu dotrze do 5.) i Tottenham Tottenham wiadomo w czyim wykonaniu (30. miejsce, w przyszłym tygodniu dotrze do 19.).


  


 Data notowania: 1984-01-14  (Music Week) 
Numer 1: Paul McCartney - ''Pipes of Peace''(Parlophone) R 6064

 

   'M. W.' chart: 17 XII '83-3 III '84 (12 w.), no. 1 14-21 I '84 (2 w.);

no. 15 wśród wykonawców na liście brytyjskiej
   [Paul McCartney] Paul McCartney dotarł wreszcie samodzielnie na szczyt listy brytyjskiej. Dotychczas przebywał tam w kwartecie the Beatles, w triu Wings i w duecie ze Steviem Wonderem. Równie dziwne jest też to, że Pipes of Peace w ogóle nie znalazło się na liście "Bilboardu". Utwór pochodzi z albumu pod tym samym tytułem; przywodzi na myśl najciekawsze dokonania z okresu działalności zespołu Wings, zresztą nagrany został m. in. z Lindą i gitarzystą Dennym Lainem.

   Tuż za Paulem Howard Jones w utworze What Is Love? i Status Quo w Marguerita Time, natomiast piosenka Only You aktorskich londyńczyków z Flying Picketts spada z 1. aż na 10. miejsce! To największy spadek ze szczytu listy od czasu, gdy 10 I '58 Mary's Boy Child Harry'ego Belafonte "obniżyło się" z samej góry na 12. pozycję.


  


 Data notowania: 1984-01-21  (Record Retailer) 
Numer 1: Paul McCartney - ''Pipes of Peace''(Parlophone) R 6064

   Od razu na 11. miejsce listy wchodzi piosenka Johna Lennona Nobody Told Me. To jego ostatni utwór, który wszedł do Top 20 tak w UK, jak i w USA. W UK najwyższym miejscem dla niego będzie przyszłotygodniowe – 6. To równocześnie ostatni tydzień do 1995 Elvisa Presley'a (I Can Help; co prawda z wokalnym wsparciem the Voice) w Top 40 i pierwszy tydzień Madonny (Holiday) w pierwszej czterdziestce (właśc. Madonna Louise Ciccone).