Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Paul Anka


 Data notowania: 1957-08-30  (New Musical Express) 
Numer 1: Paul Anka - ''Diana''(Columbia) DB 3980

 

   "NME" chart: 9 VIII '57-24 I '58 (25 tyg.), no. 1 30 VIII-25 X '57 (9 tyg.), utwór roku '57, no. 51. listy brytyjskiej wszech czasów, UK Golden Disc; "Billb." chart: 1. m.;
no. 193 wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Paul Anka] Nastoletni piosenkarze i jednocześnie autorzy tekstów należeli do rzadkości w latach 50., ale jeden z nich odniósł nadspodziewanie wielki sukces: Kanadyjczyk, z pochodzenia Syryjczyk, Paul Anka. Melodia w rytmie calypso i cha-cha, którą ten niespełna 16-latek (urodził się w Ottawie 30 VII 1941) napisał o swojej (i swego młodszego brata) o cztery lata starszej opiekunce z dzieciństwa, z którą śpiewał w Ottawa's Syrian Church Choir - Dianie Ayoub i o nie zrozumianej i nie odwzajemnionej miłości, wstrzeliła się na szczyt list po obu stronach Atlantyku. W UK, gdzie prowadziła przez dziewięć tygodni, była dopiero trzecim SP, sprzedanym w milionowym nakładzie (1 240 tys.). Do dziś sprzedano ponad 10 mln SPs z tym utworem, co stawia go w rzędzie największych bestsellerów wszech czasów. Anka pisał piosenki również dla Buddy'ego Holly'ego, Toma Jonesa i Donny'ego Osmonda; jego autorstwa jest też słynny przebój Franka Sinatry - My Way.

   Mimo, iż jest już w UK dystrybucja oryginalnych SPs Presley'a przez RCA, HMV wydaje dodatkowo jego nagrania ze względu na ogromne na nie zapotrzebowanie. Dzięki temu na listę wchodzi wydany przez tę firmę utwór Paralysed.


  


 Data notowania: 1957-09-06  (New Musical Express) 
Numer 1: Paul Anka - ''Diana''(Columbia) DB 3980

   To pierwszy tydzień od 19 IV bez evergreena Nata "King" Cole'a - When I Fall in Love (Capitol CL 14709) - po dwudziestu tygodniach pobytu i dojściu do 2. miejsca. W USA ten utwór ukazał się tylko na albumie artysty Love Is the Thing, natomiast 30 lat później firma Capitol ponownie wydała SP z tym utworem (Capitol CL 15975) i ponownie był to sukces: 4. miejsce na liście "M. W.". Dokładnie w tym samym czasie, będący w końcu lat 80. u szczytu powodzenia Rick Astley, również nagrał When I Fall in Love, czyniąc zeń wielki przebój, zupełnie nie udało się to córce Nata - Natalie Cole, która - także w 1988 - próbowała wylansować swoją wersję w USA. Dziś już nikt nie pamięta, że oryginalna wersja tego przeboju wcale nie należała do wielkiego Nata, lecz do... Doris Day. "Król" Cole (ur. 17 III 1917 w Alabamie, zm. 15 II 1965) to jeden z najwybitniejszych wokalistów w dziejach jazzu i jeden z najbardziej dystyngowanych artystów XX wieku; na liście brytyjskiej obecny był przeszło 41 lat dowodząc, iż należał do najpopularniejszych pieśniarzy II połowy ubiegłego stulecia.


  


 Data notowania: 1957-09-13  (New Musical Express) 
Numer 1: Paul Anka - ''Diana''(Columbia) DB 3980

   Na listę wchodzą: Jenny Jenny Little Richarda i Stardust Billy'ego Warda, któremu w tym utworze towarzyszą the Dominoes. Pierwszy utwór to przeróbka piosenki Johnny Johnny Johnny'ego Moore'a & the Three Blazers z 1952, drugi zaś to oczywiście wielki przebój Hoagy'ego Carmichaela.


  


 Data notowania: 1957-09-20  (New Musical Express) 
Numer 1: Paul Anka - ''Diana''(Columbia) DB 3980

   Żadnych znaczących zmian na liście, dominacja Elvisa Presley'a i piosenki Diana Anki są aż nadto widoczne. Ważnym faktem spoza listy jest natomiast podpisanie przez parę kompozytorsko-producencką Jerry Leiber-Mike Stoller kontraktu z firmą RCA, którego głównym punktem jest współpraca z Elvisem.


  


 Data notowania: 1957-09-27  (New Musical Express) 
Numer 1: Paul Anka - ''Diana''(Columbia) DB 3980

   Karierę na liście brytyjskiej rozpoczynają dwaj najwięksi - po Elvisie - rock'n'rollowcy w całej historii muzyki: Jerry Lee Lewis (Whole Lotta Shakin' Goin' on) i Buddy Holly, choć ten drugi jeszcze jako lider zespołu the Crickets (That'll Be the Day).


  


 Data notowania: 1957-10-04  (New Musical Express) 
Numer 1: Paul Anka - ''Diana''(Columbia) DB 3980

   Skomasowany atak Elvisa na brytyjską listę przebojów. Rozpoczyna go w tym tygodniu wspaniałe Party, kompozycja Jessie Mae Robinson, nb. najkrótszy utwór wokalny w historii listy brytyjskiej: 1 min. 27 sek. To SP wydany jedynie w UK! Strona 'B' - Got a Lot O'Livin' to Do, było notowane osobno na liście. W obu utworach Elvisowi towarzyła jak zwykle grupa the Jordanaires. Zaledwie do 15 XI powita listę jeszcze 5 (!) nowych jego SPs. Jednocześnie w tym miesiącu w Loew's State Cinema w Memphis odbędzie się premiera jego kolejnego filmu - Jailhouse Rock.


  


 Data notowania: 1957-10-11  (New Musical Express) 
Numer 1: Paul Anka - ''Diana''(Columbia) DB 3980

   W konsekwencji ogromnej popularności Elvisa wszystkie jego hity w notowaniu z tego tygodnia znajdują się na trzech kolejnych miejscach: All Shook up na 10., Party na 11., a Paralysed i (Let Me Be Your) Teddy Bear ex aequo na 12. pozycji. Do pierwszej trójki wchodzi utwór Tammy w wykonaniu Tammy Reynolds, amerykańskiej aktorki, pochodzącej z El Paso w Zach. Teksasie, jednej z żon szalenie popularnego do połowy lat 50. Eddiego Fishera. Tammy to ballada Jay'a Livingstona i Ray'a Evansa z filmu (zresztą z Reynolds w jednej z głównych ról) Tammy & the Bachelor. Na naszej liście 1 XI dojdzie do 2. miejsca. Uwaga! Tu zupełnie nieznana i zaskakująca informacja: znany producent i kompozytor rhythm'n'bluesowy Berry Gordy był pod takim wrażeniem tej piosenki, że zamierzał od jej tytułu nazwać tworzoną właśnie wytwórnię płytową. Wytwórnia ta nosi jednak nazwę... Motown!


  


 Data notowania: 1957-10-18  (New Musical Express) 
Numer 1: Paul Anka - ''Diana''(Columbia) DB 3980

   Jedyne ożywienie listy w tym tygodniu jest dziełem Presley'a, który wprowadza na listę kolejny, już piąty swój SP: Got a Lot O'Livin' to Do. Elvis śpiewa ten utwór, jodłując, znalazł się on w drugim filmie piosenkarza - Loving You i na drugim jego "goldenie" - 50,000,000 Elvis Fans Can't Be Wrong.


  


 Data notowania: 1957-10-25  (New Musical Express) 
Numer 1: Paul Anka - ''Diana''(Columbia) DB 3980

   Ścisk u góry listy, Diana jeszcze prowadzi, ale That'll Be the Day Cricketsów i Party Elvisa wydają się skutecznie zaatakować w przyszłym tygodniu. Piosenka Jessie Mae Robinson Party na SP ukazała się tylko w UK, podobnie jak jej strona 'B' - Got a Lot O'Livin' to Do. Tak czy owak Paul Anka jest po raz ostatni na czele listy brytyjskiej.