Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Paper Lace


 Data notowania: 1974-03-16  (Music Week) 
Numer 1: Paper Lace - ''Billy - Don't Be a Hero''(Bus Stop) BUS 1014

 

   'M. W.' chart: 23 II-25 V '74 (14 tyg.), no. 1 16-30 III '74 (3 tyg.); 'Billb.' chart: 96. m.

   [Mitch Murray, Peter Callander] Zespół Paper Lace, z Philem Wrightem jako głównym wokalistą, powstał i działał w Nothingham, mieście znanym z produkcji koronek; to wyjaśnia jego nazwę - 'Papierowa koronka'. Utwór Mitcha Murray'a i Petera Callandera - Billy - Don't Be a Hero po raz pierwszy zaprezentowany został w telewizyjnym konkursie nowych talentów 'Opportunity Knocks', w którym oczywiście zwyciężył. To stało się przepustką do krótkotrwałej kariery tej grupy. Swój sukces musiała ona ograniczyć do własnej ojczyzny, gdyż apetyty na sławę w USA rozwiała wersja Bo Donaldsona & the Heywoods, która w czerwcu tego roku weszła na szczyt listy 'Billboardu'. Wielką popularnością tak w GB, jak i w USA, cieszył się natomiast drugi SP zespołu, również autorstwa Murray'a i Callendera - The Night Chicago Died, może dlatego, że mówił o czasach prohibicji za Oceanem. Wkrótce jednak notowania Paper Lace zaczęły gwałtownie spadać i zespół odszedł w zapomnienie. Nieudaną próbą odzyskania dawnej sławy był SP, nagrany na początku 1978 wspólnie z piłkarzami Nottingham Forest F. C. z utworem We've Got the Whole World in Our Hands. A' propos Murray'a: to jego kompozycją był sławny przebój Gerry'ego & the Pacemakers - How Do You Do It.

   Już czwarty tydzień dwa utwory Barry'ego White'a znajdują się w Top 20: jeden w jego autorskim wykonaniu - Never Gonna Give Ya up i drugi w wersji jego własnego amerykańskiego big-bandu Love Unlimited Orchestra - Love's Theme, której White był ponadto producentem.


  


 Data notowania: 1974-03-23  (Music Week) 
Numer 1: Paper Lace - ''Billy - Don't Be a Hero''(Bus Stop) BUS 1014

   Po opuszczeniu w 1969 przez Grahama Nasha zespołu the Hollies, trzy lata później odszedł również główny wokalista - Allan Clarke, zastąpiony dość przypadkowo przez Szweda Mikaela Rikforsa. Na szczęście absencja Allana nie trwała zbyt długo i na początku 1973 rozpoczęły się próby nagrań w poprzednim składzie. Powrót zaznaczono wielkim i świetnym przebojem Alberta Hammonda (pierwszego wykonawcy) - The Air That I Breathe, który w tym tygodniu doszedł do 2. miejsca.
Piosenka Jet w wykonaniu Paula McCartney'a & the Wings dochodzi do 7. pozycji; jest to najwyżej notowany utwór od prawie trzech lat z imieniem psa w tytule. Poprzednio 31 VII 1971 na 4. miejscu znajdowała się piosenka amerykańskiego wokalisty Lobo - Me & You & the Dog Named Boo.


  


 Data notowania: 1974-03-30  (Music Week) 
Numer 1: Paper Lace - ''Billy - Don't Be a Hero''(Bus Stop) BUS 1014

   Na liście jest w tym tygodniu sporo coverów. Na 2. miejscu jest Charlie Rich (zm. 25 VII '95) w country'owym przeboju Norro Wilsona The Most Beautiful Girl (dokładnie 20 lat później na sam szczyt listy brytyjskiej doprowadzi go Prince), na 2. Seasons in the Sun w wersji Terry'ego Jacksa z repertuaru the Kingston Trio, na 7. You're Sixteen w wersji Ringo Starra z repertuaru Johnny'ego Burnette'a, na 12. słynny przebój Hanka Williamsa Jambalaya (on the Bayou) w wykonaniu duetu the Carpenters, na 37. wersja Little Jimmy'ego Osmonda I'm Gonna Knock on Your Door z repertuaru Eddiego Hodgesa i na 39. popularny ragtime Scotta Joplina The Sting w instrumentalnej wersji the Ragtimers.
W marcu piosenkarka Elkie Brooks (właśc. Elaine Bookbinder) postanowiła rozpocząć karierę solową. Od 1970 była członkinią znanej i cenionej grupy soulowo-rockowej - Vinegar Joe (m. in. z Robertem Palmerem). Jednak na brytyjskiej liście przebojów znajdzie się dopiero w 1977 z poświęconą Janis Joplin piosenką - Pearl's Singer. Brooks zaczynała karierę na początku lat 60. jako 'odpowiedź Manchesteru na Brendę Lee'.