Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Overlanders (the)


 Data notowania: 1966-01-27  (Record Retailer) 
Numer 1: Overlanders (the) - ''Michelle''(Pye) 7N 17034

 

   'Rec. Ret.' chart: 13 I-17 III '66 (10 tyg.), no. 1 27 I- 10 II '66 (3 tyg.);
inne wersje: David & Jonathan (11. m. '66)

   [John Lennon, Paul McCartney] Zespół the Overlanders istniał i nagrywał już od blisko pięciu lat, jednak nie zanotował dotąd żadnych sukcesów. I nagle słynny dwujęzyczny utwór Beatlesów z pamiętnej płyty Rubber Soul, nagrany przez ten kwintet z partią wokalną lidera - Paula Arnolda (bez specjalnego silenia się na oryginalność) i fachowo zrealizowany przez Tony'ego Hatcha, już w tydzień po wydaniu znalazł się na liście, a dwa tygodnie później wszedł na jej szczyt. Inna wersja, która ukazała się dokładnie w tym samym czasie, duetu David & Jonathan, zyskała co prawda mniejszą popularność, ale za to otrzymała nagrodę Grammy w kategorii najlepszych piosenek. W ogóle Beatlesi są reprezentowani na liście w tym tygodniu przez sześć SPs: oprócz Michelle na 1. i 12. miejscu (to właśnie ten duet), ich własna wersja Day Tripper / We Can Work It out (na 4.), wypowiedziana, albo lepiej - wyskandowana przez Petera Sellersa A Hard Day's Night na 20., przepiękna Girl w wykonaniu St. Louis Union (24.) i If I Needed Someone dość niespodziewanie nagrana przez Holliesów (32.). Poza tym człowiek, który dokonywał pierwszych nagrań z zespołem podczas jego pobytu w Niemczech - Bert Kaempfert, też znajduje się wraz ze swoją orkiestrą w zestawieniu tego tygodnia - na 25. miejscu z instrumentalnym utworem Bye Bye Blues.


  


 Data notowania: 1966-02-03  (Record Retailer) 
Numer 1: Overlanders (the) - ''Michelle''(Pye) 7N 17034

   W tym tygodniu nie ma już na liście wielkiego przeboju-hymnu młodzieży II połowy lat 60.: po 13 tygodniach wypadł z zestawień brytyjskich utwór grupy the Who - My Generation. Reedycja tego utworu powróci jeszcze na listę dokładnie za 22 lata. Wśród nowości tego tygodnia mamy natomiast kolejną wersję utworu Lennona i McCartney'a Girl, tym razem w interpretacji angielskiego duetu wokalnego the Truth, mniej udany od poprzedniego następny utwór innego duetu brytyjskiego Paul & Barry Ryan - Have Pity on the Boy, absolutny debiut na liście brytyjskiej jednego z najsłynniejszych wokalistów i multi-instrumentalistów Steviego Wondera w piosence Uptight (Everything's Alright) oraz piosenkę Get out of My Life Woman czarnego amerykańskiego wokalisty Lee Dorsey'a; Dorsey wszystkie cztery nagrane w tym roku SPs wprowadzi na listę brytyjską , z których dwa do pierwszej dziesiątki (Working in the Coalmine i Holy Cow).
Popularność zyskuje brytyjski kwintet, z miejscowości Rugby, o wyjątkowo dziwnej nazwie - Pinkerton's Assorted Colours. Rozgłos przynosi mu debiutancki SP Mirror Mirror, z tekstem opartym na słynnym zaklęciu z Królewny Śnieżki ("Lustereczko powiedz przecie, kto jest najpiękniejszy w świecie"). Członkowie zespołu wykazywali obsesję na punkcie kolorów: nosili garnitury w odmiennych, pastelowych barwach, malowali budynki i parkany w Londynie oraz wlewali czerwoną farbę do fontanny na Trafalgar Square.


  


 Data notowania: 1966-02-10  (Record Retailer) 
Numer 1: Overlanders (the) - ''Michelle''(Pye) 7N 17034

 

   UWAGA - notka do 4. utworu 1966: [Spanish Flea - Herb Alpert (Pye International 25335), "Rec. Ret." chart: 9 XII '65-21 IV '66 (20 tyg.), no. 1 -, najw. poz. 2.; 'Billb.' chart: 27. m.].

   UWAGA - komentarz do 4. utworu 1966: [Julius Wechter] Label: Herb Alpert & the Tijuana Brass. Już trzeci tydzień z rzędu na 3. miejscu trzyma się instrumentalny utwór Herba Alperta i jego zespołu the Tijuana Brass - Spanish Flea. Dzięki ogromnej popularności dwóch utworów - tego i piosenki This Guy in Love with You ten amerykański trębacz pochodzenia żydowskiego odniósł największy sukces spośród wszystkich instrumentalistów występujących na liście brytyjskiej w latach 60. Kompozytorem tego rytmicznego i melodyjnego utworu był członek the Tijuana Brass - Julius Wechter, wcześniej kierownik the Baja Marimba Band.

   Przepiękna ballada, śpiewana w oryginale przez Johna Lennona z Beatlesami - Girl na liście brytyjskiej zawędruje najwyżej na 11. miejsce: w tym tygodniu w wykonaniu St. Louis Union. Na liście pojawiają się jednocześnie dwie kompozycje Jaggera i Richardsa: na 14. miejscu Nineteenth Nervous Breakdown w wykonaniu Stonesów i na 37. miejscu Think w wersji Chrisa Farlowe'a; ten drugi utwór odwiedził już raz listę - przed dwoma tygodniami (27 I) znajdował się na 49. pozycji.