Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Olivia Newton-John


 Data notowania: 1978-06-17  (Music Week) 
Numer 1: John Travolta + Olivia Newton-John - ''You're the One That I Want''(RSO) 006

 

   'M. W.' chart: 20 V-23 IX '78 (26 tyg.), (Polydor 0441332) 25 VII-19 IX '98 (9 tyg.), no. 1 17 VI-12 VIII '78 (9 tyg.), no. 38. listy brytyjskiej wszech czasów, UK Platinum Disc; 'Billb.' chart: 1. m.;
inne wersje: Hylda Baker & Arthur Mullard (22. m. '78), Craig McLachlan & Debbie Gibson (13. m. '93);
John Travolta - no. 358. wśród wykonawców na liście brytyjskiej; Olivia Newton-John - no. 61. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [John Farrar] Label: John Travolta & Olivia Newton-John. Nadzwyczajny sukces piosenki Johna Farrara You're the One That I Want związany był oczywiście z ogromną popularnością filmu muzycznego Grease w reżyserii Randala Kleisera z piosenkami Jima Jacobsa i Warrena Casey'a. Można bez najmniejszej przesady powiedzieć, że drugą połowę 1978 zdominowały utwory z tego musicalu. Wpadająca w ucho melodia, wspaniała oprawa choreograficzna teledysku i umiejętności w tym względzie Travolty w roli Danny'ego Zuko, a chyba także i wdzięk Olivii, wcielającej się w postać Sandy Alston, uczyniły z tego utworu megahit po obu stronach Atlantyku i dały płycie status "Platynowego SP". Album Grease również święcił triumfy: najpierw na liście amerykańskiej, a następnie na brytyjskiej przebywał przez trzy miesiące na ich szczytach. Sam musical szedł na Broadway'u przez siedem i pół roku (od 1972), a jego ekranizacja pobiła wszelkie rekordy kasowe. Tłumaczyć ten fakt można jedynie nostalgią za latami początków rock'n'rolla i charyzmy Presley'a, gdyż walory artystyczne filmu są mizerne. Żadnego z najpopularniejszych utworów nie było w wersji musicalowej, wszystkie napisano dla potrzeb filmu (You're the One That I Want, Summer Nights, Grease, Sandy i Hopelessly Devoted to You). John Travolta (urodzony w New Jersey 18 II 1954), poza Grease, zagrał też znaczące role w filmach muzycznych nawiązujących do epoki lat 50. - Saturday Night Fever i Urban Cowboy oraz w nadzwyczajnym filmie fabularnym Quentina Tarrantino - Pulp Fiction. Olivia Newton-John, choć Angielka (urodzona w Cambridge 26 IX 1948) w latach 70. największe sukcesy odnosiła w USA (sporo utworów w pierwszej piątce listy 'Billboardu).

   Po raz ostatni w Top 5 znajdują się Rolling Stonesi; ich podwójny SP - Miss You / Far away Eyes, pochodzący z doskonałego albumu Some Girls, wskoczył z 23. od razu na 3. miejsce (od tego momentu będzie jednak powoli schodził w dół). Sporo kłopotów Stonesi mieli z okładką tej płyty, która miała przedstawiać różne znane panie w perukach z lat 60. Raquela Welch, a zwłaszcza amerykańska milionerka Lucille Ball uznały to za upokarzające i zagroziły procesem. Zdjęcia wycofano.


  


 Data notowania: 1978-06-24  (Music Week) 
Numer 1: John Travolta + Olivia Newton-John - ''You're the One That I Want''(RSO) 006

   Na 2. miejsce wchodzą niezwykli wykonawcy - Father Abrahams & the Smurfs. Te istniejące tylko w holenderskim filmie rysunkowym dla dzieci małe niebieskie stworki śpiewają piosenkę pod nieskomplikowanym tytułem - The Smurf Song. Po raz pierwszy od czasu the Archies (1969) tak wysokie miejsce zajmuje zespół z popularnej kreskówki. Smurfy w roli challengera występować będą aż przez sześć tygodni (do 29 VII).


  


 Data notowania: 1978-07-01  (Music Week) 
Numer 1: John Travolta + Olivia Newton-John - ''You're the One That I Want''(RSO) 006

   Na liście znajduje się sporo wykonawców spoza UK, USA, Irlandii i Australii: na 2. miejscu holenderscy bohaterowie znanej kreskówki - Father Abraham & the Smurfs (The Smurf Song), na 6. reprezentanci trzech krajów - Jamajki, Antyli i małej wyspy w obrębie Małych Antyli, Montserrat, czyli zespół Boney M (Rivers of Babylon), na 9. częściowo płd.-afrykańska grupa brytyjska Manfred Mann's Earth Band (Davy's on the Road Again), na 14. belgijski punkowiec Plastic Bertrand (Ca Plane pour Moi), na 30. wielcy jamajscy muzycy - Bob Marley & the Wailers (Satisfy My Soul), na 34. żeńska grupa z Płd. Afryki - Clou w piosence nie będącej coverem słynnego przeboju zespołu the Who (Substitute) i na 38. brytyjsko-francuski (w 2/3) zespół dyskotekowy Voyage (From East to West / Scots Machine).


  


 Data notowania: 1978-07-08  (Music Week) 
Numer 1: John Travolta + Olivia Newton-John - ''You're the One That I Want''(RSO) 006

   Już drugi tydzień na 3. pozycji znajduje się Brytyjczyk James Galway; w jego wykonaniu słuchamy instrumentalnej wersji znanego przeboju Johna Denvera - Annie's Song. Spieszę donieść, że nigdy, w całej historii listy, żaden flecista solista nie znalazł się na tak wysokim miejscu.
Na 18. miejsce wchodzi podwójny SP Sex Pistols - No One Is Innocent / My Way. Tak więc Sid Vicious znalazł własny sposób na przebój Franka Sinatry. W tle tego utworu "punkową modlitwę" odmawia Ronald Biggs, słynny uczestnik napadu na pociąg i kradzieży ogromnej sumy pieniędzy.
Po trzech tygodniach pobytu na liście do pierwszej czterdziestki wchodzi wielki przebój Elvisa Presley'a sprzed lat - Don't Be Cruel. W USA SP ten ukazał się 22 lata temu i był jednym z największych przebojów epoki rock'n'rolla. Na liście brytyjskiej będzie przebywał, co prawda, 12 tygodni, ale dojdzie za trzy tygodnie zaledwie do 24. pozycji.


  


 Data notowania: 1978-07-15  (Music Week) 
Numer 1: John Travolta + Olivia Newton-John - ''You're the One That I Want''(RSO) 006

   Stagnacja na liście: w pierwszej piątce te same utwory, co w ubiegłym tygodniu. Dwa pierwsze bez zmian: 1. Duet z Grease, 2. Tata Abraham i jego niebieskie stworki w piosence jasno określającej wykonawców - The Smurf Song. Na 3. miejscu z 5. - amerykański męsko-damski duet instrumentalno-wokalny Marshall Hain w piosence Dancing In the City, na 4. z 3., Annie's Song Jamesa Galvay'a, a na 5. z 4., Airport w wykonaniu panów z mało znanej u nas grupy angielskiej - the Motors. W Top 10 tylko dwa nowe utwory: na 7. No One Is Innocenty / My Way (z 18.) w prześmiewczym wykonaniu Sex Pistols, a właściwie Sida Viciousa, a na 8. A Little Bit of Soap wciąż popularnego zespołu Showaddywaddy.


  


 Data notowania: 1978-07-22  (Music Week) 
Numer 1: John Travolta + Olivia Newton-John - ''You're the One That I Want''(RSO) 006

   Przedziwną drogę na liście przebyła piosenka Shame w wykonaniu amerykańskiej wokalistki Evelyn "Champagne" King. Na liście jest już od 13 V, czyli 11 tygodni, ale dopiero teraz wchodzi do pierwszej czterdziestki i to tylko na ten jeden tydzień - na 39. miejsce. Następnie, przez kolejne 12 tygodni, znów będzie poniewierać się u samego dołu notowań. Ogółem Shame w zestawieniach "Music Week" znajdował się przez 23 tygodnie.


  


 Data notowania: 1978-07-29  (Music Week) 
Numer 1: John Travolta + Olivia Newton-John - ''You're the One That I Want''(RSO) 006

   Jedna nowość w Top 5: Boogie Oogie Oogie - A Taste of Honey (z 10. na 5.); jedna nowość w Top 10: Run for Home - Lindisfarne (z 14. na 10.); "aż" trzy nowości w Top 20: Stay - Jackson Browne (z 31. na 12.), From East to West / Scots Machine - Voyage (z 27. na 13.) i How Can This Be Love - Andrew Gold (z 37. na 19.).


  


 Data notowania: 1978-08-05  (Music Week) 
Numer 1: John Travolta + Olivia Newton-John - ''You're the One That I Want''(RSO) 006

   Od tego tygodnia SP Boney M - Rivers of Babylon jest płytą o dwóch stronach "A": Brown Girl In the Ring zyskuje status równorzędnego przeboju. Dzięki temu SP zaczyna ponownie iść do góry listy: w czterech ostatnich tygodniach znajdował się na 10., 18., 20. i 18. miejscu, obecnie znów wskoczył na 10. pozycję, a w pięciu kolejnych notowaniach jego popularność będzie zwyżkować - 6., 5., 4., 3. i 2. miejsce!
Dobra wiadomość! Zespół Roxy Music, który w czerwcu 1976 zawiesił działalność, oznajmia, że wznawia ją. Ostatnio na liście brytyjskiej był 26 XI 1977 z utworem Virginia Plain; teraz powróci na nią dopiero 3 III 1979 w utworze Trash.


  


 Data notowania: 1978-08-12  (Music Week) 
Numer 1: John Travolta + Olivia Newton-John - ''You're the One That I Want''(RSO) 006

   Najwyżej notowaną nowością listy z tego tygodnia jest Walk on by zespołu the Stranglers, słynny przebój Dionne Warwick sprzed czternastu lat. To standard wyjątkowo chętnie nagrywany przez różnych wykonawców; na liście brytyjskiej były jeszcze trzy wykonania tej piosenki: w przyszłym roku brytyjskiej grupy the Average White Band, w 1982 amerykańskiego duetu D Train, a w 1990 piosenkarki zza Oceanu - Sybir.


  


 Data notowania: 1978-09-30  (Music Week) 
Numer 1: John Travolta + Olivia Newton-John - ''Summer Nights''(RSO) 18

 

   'M. W.' chart: 16 IX '78-20 I '79 (19 tyg.), no. 1 30 IX-11 XI '78 (7 tyg.), UK golden disc; 'Billb.' chart: 5. m.;
John Travolta - no. 358. wśród wykonawców na liście brytyjskiej; Olivia Newton-John - no. 61. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Jim Jacobs, Warren Casey] Label: John Travolta, Olivia Newton-John & cast. Drugi ogromny sukces przeboju z filmu muzycznego - Grease i drugi w wykonaniu duetu John Travolta i Olivia Newton-John. Żadna inna para wokalna w dziejach listy brytyjskiej nie odniosła podobnego sukcesu - 16 tygodni na szczycie notowań, albo inaczej: średnio osiem tygodni na czele listy w każdym utworze. Summer Nights to świetna, dynamiczna i - jak wszystko w tym filmie - roztańczona piosenka Jima Jacobsa i Warrena Casey'a. Travolta i Newton-John wykonują ją w towarzystwie sporego, zróżnicowanego wiekowo chórku. Ścieżka dźwiękowa z tego filmu konkurowała z Saturday Night Fever do miana najpopularniejszego soundtracku roku.

   John Lydon (jako Sex Pistol - Johnny Rotten) prezentuje pierwszy SP swego nowego zespołu - Public Image Ltd. Piosenka, zatytułowana po prostu Public Image, na listę wejdzie 21 X, a 4 XI dojdzie do 9. pozycji.


  


 Data notowania: 1978-10-07  (Music Week) 
Numer 1: John Travolta + Olivia Newton-John - ''Summer Nights''(RSO) 18

   Piosenka Summer Night City zespołu Abba dochodzi w tym tygodniu do 5. miejsca. Od czasu S. O. S. (6. miejsce jesienią 1975) do Lay All Your Love on Me (7. miejsce latem 1981) jest to najniżej notowany utwór szwedzko-norweskiego kwartetu. To świadczy tylko o ogromnej popularności Abby w latach 70.
Drugi tydzień na 3. miejscu utrzymuje się tytułowy przebój Barry'ego Gibba z filmu Grease, tu w wykonaniu lidera the Four Seasons - Frankiego Valliego. To najwyżej notowany jego solowy utwór na liście brytyjskiej. W marcu 1991 pojawi się na niej remix tej piosenki, w którym Valliemu towarzyć będą John Travolta i Olivia Newton-John.
U samego dołu listy debiutuje Chris Rea piosenką Fool (If You Think It's over). Trudno uwierzyć, że w pierwszej dziesiątce ten popularny, bądź co bądź, artysta znajdzie się dopiero za 11 lat - jesienią 1989 [The Road to Hell (Part 2)].


  


 Data notowania: 1978-10-14  (Music Week) 
Numer 1: John Travolta + Olivia Newton-John - ''Summer Nights''(RSO) 18

   Wielkich muzyków rockowych na tego tygodniowej liście - jak na lekarstwo. W pierwszej dwudziestce nie znajduję nikogo. W drugiej dwudziestce widzę tylko czterech wykonawców: na 24. miejscu znajduje się słynna grupa Buzzcocks w piosence Ever Fallen in Love, na 30. - David Watts / 'A' Bomb in Wardour Street tria punkowego - the Jam, a tuż za nimi Rolling Stonesi w Respectable. I jeszcze na 39. miejscu Ramonesi śpiewają Don't Come Close. Jak stąd widać, zdecydowanie dominują punkowcy. Jeśli już jesteśmy przy Stonesach warto zaznaczyć, że na odbytym tournée po USA zespół zarobił 6 mln $.


  


 Data notowania: 1978-10-21  (Music Week) 
Numer 1: John Travolta + Olivia Newton-John - ''Summer Nights''(RSO) 18

   Do 6. miejsca dochodzi piosenka Electric Light Orchestra - Sweet Talkin' Woman. Zachodzi tu niecodzienny i zabawny hat-trick, gdyż dwa poprzednie utwory tej grupy na liście (oba z tego roku) też doszły tylko do 6. miejsca: Wild West Hero - 5 VIII i Mr. Blue Sky - 25 II. Natomiast pojawia się na liście słynny wykonawca muzyki reggae - Peter Tosh; jego największy przebój nie zrobi jednak dużej kariery - dojdzie zaledwie do 43. miejsca. Akurat w tym czasie, podczas zatrzymania w areszcie za posiadanie marihuany, policjanci podczas 'przesłuchań' łamią mu rękę i podczas bijatyki powodują liczne obrażenia głowy, wymagające założenia 20 szwów.
Public Image Ltd., lub - jak kto woli - P. I. L., wprowadza na listę pierwszy utwór - Public Image. Zespół powołał Johnny Roten, rezygnując po styczniowym koncercie Sex Pistols w San Francisco w styczniu tego roku ze współpracy z Pistolsami. W P. I. L. występował pod swym prawdziwym nazwiskiem - John Lydon.
Na liście brytyjskiej debiutuje brytyjski zespół the Undertones z piosenką Teenage Kicks. Był on mocno promowany przez słynnego angielskiego prezentera - Johna Peela. Peel przyznał się, że uważa Teenage Kicks za najlepszy utwór w całej historii pop-music.


  


 Data notowania: 1978-10-28  (Music Week) 
Numer 1: John Travolta + Olivia Newton-John - ''Summer Nights''(RSO) 18

   Donna Summer pokazuje pełnię swych możliwości, albo może swą drugą twarz. Jej wersja świetnej piosenki z repertuaru Richarda Harrisa z 1968 Macarthur Park to utwór soulowy, wyraźnie podkreślający swe korzenie gospel. W tym tygodniu znajduje się na najwyższej pozycji - 5. W tym roku zagrała też w "najgorszym filmie, jakiemu kiedykolwiek przyznano Oscara", jak pisali zgodnie krytycy -Thank God It's Friday (Dzięki Bogu, już piątek) Roberta Klane'a. Film nakręcono chyba tylko dla niej i dla jednego wielkiego przeboju - Last Dance Paula Jabary. W filmie wystąpił też zespół popowo-soulowy - the Commodores.


  


 Data notowania: 1978-11-04  (Music Week) 
Numer 1: John Travolta + Olivia Newton-John - ''Summer Nights''(RSO) 18

   John Travolta w solowym wydaniu w całej swej karierze na liście brytyjskiej dochodzi tylko do 2. pozycji, właśnie w tym tygodniu. Na przeszkodzie stanął... on sam w duecie z Olivią Newton-John. Piosenka Sandy pochodzi oczywiście również z musicalu Grease.
Po raz ostatni na liście słyszymy pierwszy przebój nowego zespołu anglo-amerykańskiego - the Police. Nic na razie nie wskazuje na wielki sukces, jaki i zespół i jego piosenka Can't Stand Losing You, odniosą: pięć utworów na 1. miejscu listy brytyjskiej w okresie od 29 IX 1979 do 25 VI 1983 oraz 2. pozycja debiutanckiej piosenki w lipcu 1979. 'Policjantów' utworzyło trzech muzyków o dużym stażu w renomowanych grupach: gitarzysta Andy Summer w Zoot Money's Big Roll Band, u Erica Burdona, Kevina Ayersa i Kevina Coyne'a, basista Sting w jazz-rockowym zespole z Newcastle - Last Exit i perkusista Stewart Copeland w zespole Curved Air.


  


 Data notowania: 1978-11-11  (Music Week) 
Numer 1: John Travolta + Olivia Newton-John - ''Summer Nights''(RSO) 18

   Bob Dylan żegna się z listą na blisko 17 lat. W tym tygodniu jego piosenka Is Your Love in Vain jest trzeci i ostatni tydzień w notowaniach; zresztą doszła zaledwie do 56. pozycji.
Top 10 szturmem zdobyta przez dwoje wykonawców: Olivia Newton-John wykonuje sus o 20 pozycji, a zespół the Cars wchodzi od razu na 10. miejsce. Jednak żaden z tych utworów nie dojdzie do szczytu listy: piosenka Olivii Hopelessly Devoted to You za tydzień znajdzie się na 2. pozycji, a My Best Friend's Girl Carsów za dwa tygodnie - na 3. Płyta Carsów to pierwszy w historii tzw. picture disc - rozpoczyna się szał na kolorowe płyty analogowe. Zespół rozpoczął w tym czasie tournée po Europie w glorii najlepszego - wg plebiscytu "Rolling Stone" - nowego zespołu amerykańskiego.


  


 Data notowania: 1980-07-12  (Music Week) 
Numer 1: Olivia Newton-John + Electric Light Orchestra - ''Xanadu''(Jet) 185

 

   'M. W.' chart: 21 VI-30 VIII '80 (11 tyg.), no. 1 12-19 VII '80 (2 tyg.); 'Billb.' chart: 8. m.;
Olivia Newton-John - no. 61. wśród wykonawców na liście brytyjskiej, Electric Light Orchestra - no. 46. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Jeff Lynne] Label: Olivia Newton-John / Electric Light Orchestra. Utwór Xanadu pochodzi z filmu Roberta Greenwalda pod tym samym tytułem z Olivią, Genem Kellym i amerykańskim zespołem the Tubes. Miał on nawiązywać do tradycji ekranowych musicali lat 40., zwłaszcza - wydaje się - do Modelki z 1944 z Ritą Hayworth. Film poniósł jednak całkowitą klapę ze względu na nudny i naiwny scenariusz, co nie przeszkodziło tytułowej piosence odnieść wielki sukces w UK. Newton-John gra tu dziewczynę z plakatu, bedącą w istocie... muzą z Olimpu. A tytułowy Xanadu to nazwa wspaniałego nocnego klubu. Zespół Electric Light Orchestra, który nb. w ogóle na ekranie w tym filmie się nie pojawia, dobiega właśnie do dziesiątej rocznicy swego istnienia. Tym utworem definitywnie zwrócił się w stronę muzyki tanecznej, żeby nie powiedzieć - dyskotekowej. Niemal wszystkie utwory, wykonywane w tym filmie przez grupę Jeffa Lynne'a, znalazły się w 1980 na liście brytyjskiej: I'm Alive (w maju), Xanadu (w czerwcu), All over the World (w sierpniu) i Don't Walk away (w listopadzie).

   Do pierwszej trójki wchodzi piosenka Jump to the Beat w wykonaniu jednej z najmłodszych piosenkarek na tak wysokiej pozycji w dziejach listy brytyjskiej, amerykańskiej trzynastolatki - Stacy Lattisaw.


  


 Data notowania: 1980-07-19  (Music Week) 
Numer 1: Olivia Newton-John + Electric Light Orchestra - ''Xanadu''(Jet) 185

   Z jednym wyjątkiem żaden utwór z pierwszej szóstki tego tygodniowego notowania nie pójdzie już wyżej: prowadzący Xanadu - to oczywiste, 3. Jump to the Beat - Stacy Lattisaw, 4. Cupid - I've Loved You for a Long Time - Detroit Spinners, 5. Could You Be Loved - Bob Marley & the Wailers, 6. My Way of Thinking / I Think It's Gonna to Rain - UB40. Tylko dyskotekowa piosenka Use It up & Wear It out z 2. przesunie się za tydzień na 1. miejsce.