Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Norman Greenbaum


 Data notowania: 1970-05-02  (Record Retailer) 
Numer 1: Norman Greenbaum - ''Spirit in the Sky''(Reprise) RS 20885

 

   

'Rec. Ret.' chart: 21 III-1 VIII '70 (20 tyg.), no. 1 2-9 V '70 (2 tyg.); 'Billb.' chart: 3. m.;
inne wersje: Doctor & the Medics (1. m. '86)   [Norman Greenbaum] Prawdziwie rockowy przebój znalazł się na szczycie listy (sytuacja wcale nie częsta), z klasycznym dla tego rodzaju muzyki riffem i solem gitarowym, do tego świetnie zaśpiewany przez prawdziwego hippisa, 28-letniego wokalistę i gitarzystę z Massachusetts - Normana Greenbauma. To jego kompozycja, pierwotnie zatytułowana "Wysławiając Jezusa". Świetnie zwłaszcza brzmiały dziewczęce chórki, wybijany klaskaniem w dłonie rytm i grane z fuzzem gitary. To jedyny utwór Greenbauma w całych dziejach listy brytyjskiej! Zresztą nagrał go trzy lata po zakończenie głównej kariery muzycznej, gdyż po przeminięciu epoki hippisowskiej pod koniec 1967 zajął się profesjonalnie prowadzeniem farmy mlecznej. Za 26 lat ten sam utwór znów dojdzie do szczytu listy; wersja zespołu Doctor & the Medics w zasadzie tak aranżacyjnie, jak i w warstwie melodycznej nie odbiegnie daleko od pierwowzoru, pomijając - rzecz jasna - udaną próbę większego zdynamizowania utworu.

   Kolejne trzy utwory - na 27., 28. i 29. miejscu opiewają uroki bardzo różnorodnych zwierząt. Najpierw zespół the Move walczy z przedpotopowym gadem w numerze Brontosaur; a o miejsce niżej Julie Felix przemierza peruwiańskie szczyty w poszukiwaniu wspaniałego kondora [If I Could (El condor pasa) to przepiękna pieśń Jorgego Milchberga i Daniela A. Roblesa, oparta na indiańskiej piosence ludowej, lansowana w tymże roku przez duet Simon & Garfunkel]. Wreszcie na 29. pozycji znany wokalista soulowy Rufus Thomas wydaje zasadnicze żądanie odnośnie do... kurczaków: Do the Funky Chicken.


  


 Data notowania: 1970-05-09  (Record Retailer) 
Numer 1: Norman Greenbaum - ''Spirit in the Sky''(Reprise) RS 20885

   Listę w tym tygodniu zdominowały kwestie odnoszące się do dwóch zagadnień: religii i polityki. Do spraw religijnych odnoszą się Norman Greenbaum na 1. miejscu - Spirit in the Sky, Simon & Garfunkel na 4. - Bridge over Troubled Water i Radha Krishna Temple na 30. - Govinda. Politykują, a raczej podnoszą kwestie społeczne, zespół Blue Mink na 13. miejscu - Good Morning Freedom, wokalny duet reggae Bob & Marcia na 18. w utworze Niny Simone - Young, Gifted & Black i Marvin Gaye na 35. - Abraham, Martin & John. Poprzedni przebój Blue Mink - Melting Pot również dotyczył tej tematyki: to antyrasistowski temat, wzywający do wymieszania ras w 'tyglu miłości'. A co z kwestiami odnoszącymi się do seksu, prochów i rock'n'rolla?