Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: New Seekers (the)


 Data notowania: 1972-01-08  (Record Retailer) 
Numer 1: New Seekers (the) - ''I'd Like to Teach the World to Sing (in Perfect Harmony)''(Polydor) 2058 184

 

   'Rec. Ret.' chart: 18 XII '71-6 V '72 (21 tyg.), no. 1 8-29 I '72 (4 tyg.); 'Billb.' chart: 7. m.;
inne wersje: No Way Sis - I'd Like to Teach the World to Sing (27 m. '96);
no. 170. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [William Becker, Roquel Davis, Roger Cook, Roger Greenaway] Jedynym członkiem the New Seekers spośród dawnych Seekersów był Keith Potger; the New Seekers utworzył on z Eve Graham, Lyn Paul, Petera Doyle'a, Paula Leytona i Marty'ego Kristiana. I nie tylko dlatego nowy zespół zupełnie nie przypominał tamtego. Z folkowych aranżacji nie pozostało ani śladu, a nowa formacja prezentowała dość błahy repertuar popowy. Największym jej atutem były trochę więcej niż poprawne harmonie wokalne, umiejętności taneczne, odgrywane niekiedy krótkie scenki komediowe i - co tu ukrywać - uroda obu wokalistek. I'd Like to Teach the World to Sing (in Perfect Harmony) to pierwszy utwór na samym szczycie listy brytyjskiej, który pierwotnie był krótką piosenką reklamujacą w TV coca-colę: I'd Like to Buy the World a Coke. Na całym świecie sprzedano ponad 25 mln egzemplarzy tego SP, w UK - 990 tys. Do pierwszej dwudziestki zespół zdołał wprowadzić osiem utworów, w więc tyle samo, co starzy Seekersi. Pierwotna wersja tego utworu amerykańskiego zespołu Hillside Singers doznała kompletnej porażki z "Nowymi" Seekersami. W lipcu 2002 na listę brytyjską wprowadziła tę piosenkę po raz trzeci angielska wokalistka - Demi Holborn.

   Na listę powraca piosenka Horse with No Name zespołu America (była na samym dole listy 18 i 25 XII 1971). To pierwsza większa i popularna grupa od czasu Beatlesów, której producentem został George Martin.


  


 Data notowania: 1972-01-15  (Record Retailer) 
Numer 1: New Seekers (the) - ''I'd Like to Teach the World to Sing (in Perfect Harmony)''(Polydor) 2058 184

 

   UWAGA - notka do 4. utworu 1972: [Mother of Mine - Neil Reid (Decca F 13264), "Rec. Ret." chart: 1 I-13 V '72 (20 tyg.), no. 1 -, najw. poz. 2.].   UWAGA - komentarz do 4. utworu 1972: [Bill Parkinson] Skok do pierwszej piątki spoza Top 10: Mother of Mine - Neil Reid (z 12. na 2.), skok do pierwszej dziesiątki spoza Top 20: Brand New Key - Melanie (z 24. na 8.). Brytyjski wokalista Reid to 12-letni chłopiec śpiewający sopranem wyjątkowo sentymentalną piosenkę Billa Parkinsona do matki. Występy rozpoczął w wieku ośmiu lat w domach opiekuńczych dla starców i w szkockich klubach robotniczych. Mother of Mine będzie zajmował 2. pozycję przez trzy tygodnie, do 29 I. Sam piosenkarz niczym szczególnym już się nie wyróżni; na naszej liście będzie miał jeszcze tylko jeden utwór, zresztą średnio popularny - That's What I Want to Be (w kwietniu tego roku dojdzie zaledwie do 45. miejsca). Wkrótce zerwał ze światem biznesu i rozpoczął pracę w barze samoobsługowym; dziś jest agentem ubezpieczeniowym w Blackpool.


  


 Data notowania: 1972-01-22  (Record Retailer) 
Numer 1: New Seekers (the) - ''I'd Like to Teach the World to Sing (in Perfect Harmony)''(Polydor) 2058 184

   Przez trzy tygodnie - od 8 I - każdy utwór z 26. pozycji spada o 10 oczek, na 36. miejsce: 8 I - I Will Return (Springwater), 15 I - You Gotta Have Love in Your Hart (the Supremes & the Four Tops) i w tym tygodniu - Sing a Song of Freedom (Cliff Richard). Wspaniała Melanie zajmuje swe najwyższe miejsce na liście brytyjskiej: do 4. miejsca dochodzi jej wersja piosenki Brand New Key. Jednak za cztery lata ten sam utwór osiągnie szczyt listy: zabawna wersja Combine Harvester (Brand New Key) klasycznie pubowej grupy the Wurzels z zupełnie nowym tekstem znajdzie się 12 VI 1976 na 1. miejscu listy "Music Week". Na listę "Record Retailer" wchodzi jeden z najsłynniejszych utworów w historii muzyki rockowej - American Pie amerykańskiego piosenkarza Dona McLeana. McLean był do tej pory typem artysty wędrownego, który od czasu do czasu występował w klubach nowojorskich. American Pie to ośmiominutowa piosenka, napisana w hołdzie Buddy'emu Holly'emu i całej wczesnej epoce rock'n'rolla, z odniesieniami do innych wielkich artystów, jak Elvis Presley i Bob Dylan. W UK ten utwór doszedł do 2. pozycji, podczas gdy w USA znalazł się na szczycie listy "Billboardu". Renesans popularności tego utworu w UK nastąpił niespodziewanie w 1991, czego efektem było ponowne jego wejście do Top 20 notowań "Music Week". Mniej więcej dziesięć lat później American Pie zatriumfował ponownie w USA, ale już w wykonaniu Madonny.


  


 Data notowania: 1972-01-29  (Record Retailer) 
Numer 1: New Seekers (the) - ''I'd Like to Teach the World to Sing (in Perfect Harmony)''(Polydor) 2058 184

   Na liście brytyjskiej pojawia się słynny włoski instrumentalista, posługujący się przede wszystkim syntezatorem - Georgio Moroder; co prawda nie osobiście - z jego utworem Son of My Father debiutuje brytyjski zespół Chicory Tip.


  


 Data notowania: 1974-01-19  (Music Week) 
Numer 1: New Seekers (the) - ''You Won't Find Another Fool Like Me''(Polydor) 2058 421

 

   'M. W.' chart: 24 XI '73-9 III '74 (16 tyg.), no. 1 19 I '74 (1 tydz.);
no. 170. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Tony Macauley, Geoff Stevens] Label: the New Seekers featuring Lyn Paul. Po dość kiepskim dla the New Seekers roku 1973 (ani jednego utworu w Top 10 przy wszystkich w Top 4 w poprzednim) niepowodzenia wynagrodził zespołowi wielki sukces kompozycji Stevensa - You Won't Find Another Fool Like Me. Wiodąca rola wokalna przypadła uroczej blondynce Lyn Paul (właśc. Lynda Belcher), która przed utworzeniem 'Nowych Seekersów' śpiewała w zespole Nocturnes. Tak jak we wszystkich poprzednich piosenkach, wyróżniającą się cechą tego przeboju były znakomite harmonie wokalne damsko-męskie. W połowie tego roku the New Seekers przyjęli bardzo intratną propozycję od wytwórni CBS, dla której porzucili Polydor. Od tej pory śpiewali już bez Lyn Paul, która rozpoczęła karierę solową. Nie zdołali jednak choćby w części powtórzyć niedawnych sukcesów (jeszcze tylko jeden utwór w Top 10, a następnie pojedyncze piosenki w 1976, 1977 i 1978 poza pierwszą dwudziestką) i rozwiązali zespół w 1978.

   2. pozycję na liście osiąga Leo Sayer w piosence The Show Must Go on. Jego działalnością kierował wówczas, zresztą bardzo sprawnie, sławny na przełomie lat 50. i 60. angielski piosenkarz - Adam Faith. The Show Must Go on wydano również w USA; przyczyną kompletnego fiaska wersji Sayera było nagranie tej piosenki w tym czasie przez amerykański zespół Three Dog Night.