Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: New Edition


 Data notowania: 1983-05-28  (Music Week) 
Numer 1: New Edition - ''Candy Girl''(London) LON 21

 

   'M. W.' chart: 16 IV-9 VII '83 (13 tyg.), no. 1 28 V '83 (1 tydz.); 'Billb.' chart: 46. m.

   [Maurice Starr, Michael Jonzun] New Edition to amerykański kwintet wokalny chłopców w wieku od 13 do 15 lat, wzorujący się całkowicie na kilkanaście lat starszych Jacksonach. Powstał rok wcześniej w Bostonie. Jego największy sukces płytowy - Candy Girl, najlepiej o tym świadczy! Prezentowany styl, charakter piosenki, a nawet głos głównego wokalisty do złudzenia przypominają swych starszych o kilkanaście lat kolegów. Sama piosenka ma w sobie wiele, nawet zbyt wiele z utworu Jackson Five sprzed 13 lat - ABC. Jednak poziomem artystycznym nie dorastali do Jacksonów. Było to połączenie bubblegum z rhythm'n'bluesem i hip-hopem.W 1986 chłopcy postanowili pójść każdy własną drogą artystyczną. Prawie każdy członek zespołu odniósł - różnego stopnia - sukces na listach przebojów. Bell Biv Devoe (właśc. Ronnie De Voe), jako BBD, wraz Lutherem Vandrossem, Janet Jackson i z innym kolegą z zespołu - Ralphem Tresvantem, w 1992 doszedł na liście brytyjskiej do 2. miejsca w piosence The Best Things in Life Are Free. W tymże roku Johnny Gill w duecie z Shabą Ranksem doprowadził utwór Slow Sexy do 17. miejsca. Największe sukcesy (od 1988) odnosił Bobby Brown, prywatnie mąż Whitney Houston, którego tygodnik 'Music Week' ogłosił wykonawcą roku 1989. Największym jego przebojem była piosenka Two Can Play That Game z 1994. New Edition reaktywowali się w 1996 i znów wprowadzili na listę brytyjską dwa utwory; Someting about You doszło w czerwcu następnego roku nawet do 16. pozycji.

   Wersja piosenki Can't Get Used to Losing You zespołu the Beat dochodzi do 3. pozycji, o jedną pozycję niżej, niż oryginalna wersja Andy'ego Williamsa w maju 1963. The Beat to powstały w 1978 kwartet z Birmingham, który w swej muzyce umiejętnie pogodził muzykę ska z gatunkiem new wave. Grał on w składzie: Dave Wakeling (voc, g), Ranking Roger (voc), Andy Cox (g) i David Steele (b). Po 1983 zespół się rozpadł, a Cox i Steele utworzyli General Public, a następnie słynne trio Fine Young Cannibals.
Na 19. miejscu debiutuje amerykański piosenkarz Booker Newberry III; jego wykonanie Love Town za dwa tygodnie zawędruje na 6. miejsce. To czwarty i ostatni wykonawca z rzymską cyfrą w nazwisku; jego poprzednicy to George Hamilton IV (Why Don't They Understand i I Know Where I'm Goin' z 1958), Lord Rockingham's XI (Hoots Mon, czyli wielki przebój z 1958) i Napoleon XIV (They're Coming to Take Me away, Ha-Haaa! z lata 1966).
Podczas festiwalu US '83 tego wieczoru wystąpiły dwie gwiazdy: David Bowie i zespół Van Halen. Wypłacono im rekordową na owe czasy sumę - po 1,5 mln dolarów.