Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Monkees (the)


 Data notowania: 1967-01-19  (Record Retailer) 
Numer 1: Monkees (the) - ''I'm a Believer''(RCA) 1560

 

   'Rec. Ret.' chart: 5 I-27 IV '67 (17 tyg.), no. 1 19 I-9 II '67 (4 tyg.); 'Billb.' chart: 1. m.;
inne wersje: Robert Wyatt (29. m. '74), EMF & Reeves & Mortimer (3. m. '95);
no. 308. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Neil Diamond] Rewelacja roku 1967, anglo-amerykański kwartet the Monkees powstał w wyniku zgłoszenia się do stacji telewizyjnej czterech 'zdolnych, wesołych, umiejących śpiewać chłopców', poszukiwanych przez producentów telewizyjnych Boba Rafelsona i Berta Schneidera w celu stworzenia zespołu beatowego na potrzeby programu młodzieżowego, a także jako amerykańską alternatywę na Beatlesów. Ze zgłoszonych 437 kandydatów ostatecznie pozostali dwaj profesjonalni muzycy - Teksańczyk Mike Nesmith, gitarzysta i Peter Tork (właśc. Peter Halsten Thorkelson) z Washington, keyboardzista oraz dwaj początkujący aktorzy - Kalifornijczyk Micky Dolenz, który w nowym zespole grał na perkusji i Davy Jones z Manchesteru, któremu wręczono gitarę. Plotka głosi, że wybrana czwórka trochę fałszowała, śpiewając, a i z gitarami też miała trudności. Fakt, że w pierwszym nagraniu - Last Train to Clarksville główne partie wokalne wykonywali autorzy piosenki - Tommy Boyce i Bobby Hart, a fragmenty instrumentalne grali Candy Store Prophets. Przy wszystkich tych zastrzeżeniach trzeba uznać the Monkees za jedną z najciekawszych grup popowych grup amerykańskich drugiej połowy lat 60. Nazwa zespołu wzięła się z beatlesowskiego pomysłu 'wyrazu z błędem': 'beatle' zamiast 'beetle', 'monkee' zamiast 'monkey'. Ich drugi SP - I'm a Believer w USA został sprzedany w liczbie ponad miliona egzemplarzy. Dzięki sukcesowi popularnego serialu telewizyjnego w UK, miesiąc później I'm Believer, kompozycja nie byle kogo, bo samego Neila Diamonda (pierwszy wykonawca tej piosenki), przebojem wskoczyła na najwyższe miejsce listy "Record Retailer". Ciekawe były dalsze dzieje tej piosenki na liście brytyjskiej. W 1974 nagrał ją Robert Wyatt, były perkusista słynnej jazz-rockowej grupy Soft Machine, a więc wykonawca daleki od stylu "amerykańskich Beatlesów". Po raz drugi nagranie Monkeesów pojawiło się na liście w marcu 1980, ale jako jeden z utworów "czwórki" The Monkees. Wreszcie spory sukces latem 1995 odniosła tym utworem brytyjska męska grupa wokalno-instrumentalna EMF, wykonując go wspólnie z wielce popularnym w pierwszej połowie lat 90. piosenkarzem angielskim Vicem Reevesem i niejakim Mortimerem.

   W tym tygodniu mamy "geograficzne" zestawienie listy, znajdują się bowiem na niej trzy miasta (Morning Town Seekersów na 4. miejscu, koty z Nashville Lovin' Spoonful na 30. i Sugar Town Nancy Sinatry na 40.), a ponadto zabawy na wsi Cliffa Richarda - In the Country na 6., park, w którym siedzi Georgie Fame wraz z Błękitnymi płomieniami na 12., ślepa uliczka Kinksów na 15. oraz miejsce w słońcu, czyli A Place in the Sun Steviego Wondera na 20.


  


 Data notowania: 1967-01-26  (Record Retailer) 
Numer 1: Monkees (the) - ''I'm a Believer''(RCA) 1560

   To ostatni tydzień na liście dwóch wspaniałych utworów: Good Vibrations Beach Boysów i Reach out (I'll Be There) the Four Tops (wszakże remix tego ostatniego znajdzie się na liście w końcu lipca 1988). Jednocześnie w tym tygodniu, od 39. miejsca rozpoczyna swój triumfalny, trwający 56 tygodni, marsz na liście utwór roku - Release Me Engelberta Humperdincka.


  


 Data notowania: 1967-02-02  (Record Retailer) 
Numer 1: Monkees (the) - ''I'm a Believer''(RCA) 1560

   Debiutuje na liście brytyjskiej angielski zespół the Tremeloes, oczywiście znajdował się on już wcześniej w zestawieniach i to w ośmiu piosenkach, ale jako grupa towarzysząca piosenkarzowi Brianowi Poole'owi. Po rozpoczęciu przez tego wokalistę solowej kariery sądzono, że to on będzie odnosił większe sukcesy, jednak zniknął niemal natychmiast bezpowrotnie ze sceny muzycznej, a prawdziwe sukcesy zaczęli odnosić Tremeloesi. O ich pierwszych SPs zapomniano prawie od razu, natomiast kolejny - kompozycja Cata Stevensa Here Comes My Baby, stał się niespodziewanie dużym przebojem.
W 8. rocznicę śmierci Buddy'ego Holly'ego, 8 II 1967 w swym mieszkaniu 'the Bathroom' przy londyńskiej Holloway Road, zginął od samobójczego strzału w głowę Joe Meek. Był twórcą jednego z największych przebojów dziejach brytyjskiej listy przebojów - Telstar zespołu the Tornados, autorem piosenek m. in. dla Johna Leytona, Mike'a Berry'ego, Heinza i the Honeycombs.


  


 Data notowania: 1967-02-09  (Record Retailer) 
Numer 1: Monkees (the) - ''I'm a Believer''(RCA) 1560

   Kilka wielkich skoków w górę listy. Przede wszystkim z samego dołu aż na 8. miejsce przenosi się This Is My Song w wykonaniu Petuli Clark, Release Me Humperdincka przesuwa się z 23. na 12. miejsce, a kolejna żartobliwa piosenka w stylu retro zespołu the New Vaudeville Band featuring Tristram - Peek-A-Boo przenosi się aż o 15 pozycji: z 32. na 17.