Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Michael Jackson


 Data notowania: 1981-06-27  (Musick Week) 
Numer 1: Michael Jackson - ''One Day in Your Life''(Motown) TMG 976

 

   'M. W.' chart: 23 V-22 VIII '81 (14 tyg.), no. 1 27 VI-4 VII '81 (2 tyg.); 'Billb.' chart: 55. m.;
no. 7 wśród wykonawców na liście brytyjskiej   [Sam Brown III, Renee Armand] Wytwórnia Motown (Michael Jackson) zmienia na 1. miejscu wytwórnię... Motown (Smokey Robinson). Pierwszy i ostatni raz doszło na liście brytyjskiej do takiej sytuacji. Jackson miał wówczas 23 lata (ur. 29 VIII 1958 w Indiana), gdy po raz pierwszy dotarł jako solista na szczyt listy brytyjskiej, choć przywitał się z nią już dawno, bo w lutym 1971. W tym czasie miał na liście dziesięć utworów, spośród których trzy doszły do 3. miejsca: Rockin' Robin (latem 1972), Don't Stop 'til You Get Enough (jesienią 1979), jednocześnie no. 1 w USA i nagroda Grammy oraz She's out of My Life (wiosną 1980). Zagrał w tym czasie (1977) rolę Stracha na wróble w filmie muzycznym Sidney'a Lumeta - The Wiz, opartego na książce Franka Bauma - Czarnoksiężnik ze Szmaragdowego Grodu. Śpiewał tam piosenkę Ease on down the Road (w duecie z Dianą Ross). Wówczas też zetknął się z wybitnym kompozytorem i aranżerem - Quincym Jonesem, który w zasadniczy sposób wpłynął na jego karierę, tworząc z niego dojrzałego twórcę i wykonawcę muzyki rozrywkowej. One Day in Your Life, wyciągnięty z lamusa dawny SP Jacksona (kompletne fiasko w USA), wydany po raz pierwszy w 1975, miał przypominać młodziutkiego Michaela z czasów Jackson Five. I rzeczywiście, niespodziewanie to ten utwór stał się jego pierwszym no. 1 w UK. W tym czasie wojażował on z rodzeństwem, a tabloidy i pisemka młodzieżowe prześcigały się w ukazywaniu jego życie intymnego, toczącego się w świecie zabawek i zwierzątek. Płyta została wkrótce wycofana z rynku z powodu nieporozumień autorskich, ale Jackson otrzymał za nią kolejną nagrodę Grammy. Był najmłodszym wokalistą, który dotarł na szczyt amerykańskiej listy "Billboardu" - w wieku 11 lat w zespole Jackson Five. Był autorem największego komercyjnego sukcesu albumowego: Thriller sprzedano w liczbie ponad 47 mln egzemplarzy (w samych USA - 26 mln i 37 tygodni na czele listy albumów). Inny album - History, został sprzedany w największej liczbie w pierwszym tygodniu od chwili wydania spośród wszystkich albumów podwójnych, w pierwszym miesiącu sprzedaży albumu Dangerous kupiono 10 mln jego kopii; ogromnym sukcesem był też LP Invincible, którym ponownie wszedł na czoło listy albumów w 2001. Był pierwszym w historii artystą amerykańskim, który zarobił 100 mln $ w ciągu jednego roku i wydał ponad 100 mln płyt poza USA. Otrzymał 12 nagród Grammy. W latach 90. Jackson sam ogłosił się "Królem muzyki pop". Dziś jest niechlubną "gwiazdą" skandali obyczajowych!


  


 Data notowania: 1981-07-04  (Music Week) 
Numer 1: Michael Jackson - ''One Day in Your Life''(Motown) TMG 976

   Wspaniała pieśń starej kotki z ekstrawaganckiego musicalu Cats Andrewa Lloyda Webera - Memory, osiąga w tym tygodniu 6. miejsce. Śpiewa ją Elaine Paige. Tak wysokiej pozycji nie uzyskał nigdy żaden utwór nagrany przez artystę, który jednocześnie wykonywał go na przedstawieniu; aż do czasu, gdy w 1991 Jason Donovan wykonał inną piosenkę Lloyda Webera - Any Dream Will Do.


  


 Data notowania: 1983-03-05  (Music Week) 
Numer 1: Michael Jackson - ''Billie Jean''(Epic) EPC A 3084

 

   'M. W.' chart: 29 I-7 V '83 (15 tyg.), no. 1 5 V '83 (1 tydz.); 'Billb.' chart: 1. m.;

inne wersje: the Bates (67. m. '97);

no. 7 wśród wykonawców na liście brytyjskiej   [Michael Jackson] Piosenka Billie Jean to drugi SP z płyty Thriller. Tak więc najpopularniejszy przebój Jacksona na liście 'Billboardu' znalazł się na 2. co do popularności albumie w historii listy LPs w USA: 37 tygodni na 1. miejscu i 78 tygodni w Top 10, no i 42 mln sprzedanych krążków (najpopularniejszą płytą długogrającą w dziejach przemysłu rozrywkowego w Ameryce jest wciąż soundtrack West Side Story z 1962: 54 tygodnie na 1. miejscu i 106 tygodni w Top 10). Wspaniała aranżacja, zwłaszcza instrumentów smyczkowych, a w wersji wideoklipowej taneczne mistrzostwo Jacksona, przedstawionego jako tajemniczego czarnoksiężnika z innej planety, odmieniającego egzystencję człowieka, pozwala określić Billie Jean mianem jednego z najlepszych utworów w całej dyskografii piosenkarza. Odmienił on losy i albumu, z którego pochodził, i karierę Jacksona, i sytuację finansową wytwórni Epic, wreszcie w dużym stopniu współczesną muzykę popularną. Ta właściwie od ręki nagrana mieszanka disco, popu i soulu doczekała się setek innych wersji. To pierwszy hit Jacksona na 1. miejscu w UK po odejściu z wytwórni Motown. Na amerykańskiej liście 'Billboardu' piosenkarz umieścił w tym roku dziesięć swych utworów w Top 10, osiągnięcie nieznane od czasów Beatlesów w 1964. Billie Jean został wyróżniony nagrodą Grammy za najlepsze wykonanie piosenki rhythm'n'bluesowej (luty 1984). Jackson otrzymał w 1983 również pierwsze platynowe video muzyczne - The Making of Thriller. Ostatnio, na przełomie listopada i grudnia 2002, na brytyjskiej liście przebojów na 32. miejscu znalazł się cover utworu Billie Jean producencko-wokalnej grupy niemieckiej Sound Bluntz.