Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Men At Work


 Data notowania: 1983-01-29  (Music Week) 
Numer 1: Men At Work - ''Down under''(Epic) EPC A 1980

 

   'M. W.' chart: 8 I-26 III '83 (12 tyg.), no.1 29 I-12 II '83 (3 tyg.), 'Billb.' chart: 1. m.   [Colin Hay, Ron Strykert] Założona w Melbourne australijsko-brytyjska grupa wokalno-instrumentalna niespodziewanie odnosi tą piosenką światowy mega-sukces. Krytyków, którzy - zresztą w większości - uważali Men At Work za mało interesujący zespół, wtórny i banalny, mocno ten sukces zirytował, co dało się zauważyć, czytając ironiczne, uszczypliwe i najczęściej niesprawiedliwe recenzje i felietony. Jednak, ku ich zdumieniu i zgorszeniu, swój sukces w rodzinnej Australii kwintet powtórzył wśród dużo trudniejszych konkurentów w UK, a zwłaszcza w USA (1. miejsca na obu listach). Również album, z którego pochodzi ta piosenka - Business As Usual, znalazł się na szczycie obu list - zarówno angielskiej, jak i amerykańskiej. To powtórzenie bezprecedensowego sukcesu Roda Stewarta z 1971! Czemu utwór zawdzięczał ten spektakularny triumf? Po pierwsze dobrymi własnymi kompozycjami, ponadto błyskotliwymi teledyskami prezentującymi specyficzny 'angielski' humor muzyków, a zwłaszcza naznaczoną sukcesami wspólną z Fleetwood Mac trasą koncertową. Sam utwór Down under autorzy - główny wokalista Colin James Hay i Ron Strykert, oparli na rytmach reggae. To jedyna znana piosenka z 'kanapką z vegemitem', charakterystycznym przysmakiem australijskim. Zespół zakończył działalność w 1985 wśród niesnasek muzyczno-prawnych.

   Rozłam w zespole the Jam i zakończenie działalności grupy. Na tę wieść wytwórnia Polydor wypuszcza reedycje praktycznie wszystkich SPs tria z Surrey. W tym tygodniu mamy na liście takie cztery z rzędu (od 36. do 39. miejsca) - kolejno: Down in the Tube Station at Midnight, Going Underground / Dreams of Children, All around the World i News of the World. Lider zespołu Paul Weller w krótkim czasie zakłada nowy team - Style Council. Wszystkie zabiegi wokół nowego przedsięwzięcia artystycznego kosztowały go 250 tys. funtów. Pierwszy koncert nowej grupy miał miejsce podczas charytatywnego koncertu na rzecz rozbrojenia jądrowego w londyńskim Brockwell Park; zespół zagrał wówczas dwa utwory: Speak Like a Child i Money Go round. Na przełomie stycznia i lutego na liście brytyjskiej pojawiają się pierwsze utwory z Top 10 trzech zespołów, w przyszłości - wielkich gwiazd brytyjskiego show biznesu: A New Year's Day U2, Sweet Dreams (Are Made of This) the Eurythmics i Love of Your Side the Thompson Twins.
28 stycznia w swym londyńskim mieszkaniu zmarł Billy Fury (właśc. Ronald Wycherley), jeden z największych piosenkarskich idoli młodzieży końca lat 50. i I połowy 60. Przyczyną śmierci była długoletnia choroba serca (przeszedł trzy ciężkie operacje serca). W latach 1959-65 wprowadził na brytyjską listę 19 piosenek, ale nigdy nie dotarł na jej szczyt. Jego największym przebojem był Halfway to Paradise z 1961.
Spojrzenie na amerykańską listę 'Billboardu': w tym tygodniu po raz ostatni znajduje się na niej jeden z najsłynniejszych zespołów brytyjskich - the Who, w utworze, który doszedł zresztą tylko do 68. miejsca, Eminence Front.


  


 Data notowania: 1983-02-05  (Music Week) 
Numer 1: Men At Work - ''Down under''(Epic) EPC A 1980

   Wytwórnia Parlophone rozpoczęła jakiś czas temu jubileuszowe wydawanie kolejnych SPs the Beatles z okazji 20 lat od ich premierowego ukazania się. Pierwszym był w październiku ubiegłego roku SP z piosenką Love Me Do, który doszedł aż do 4. miejsca (w 1962 był na 17. miejscu), a obecnie na 31. miejscu mamy kolejną płytę - Please Please Me. Tu sukces był już dużo mniejszy: tylko 29. pozycja tydzień temu.


  


 Data notowania: 1983-02-12  (Music Week) 
Numer 1: Men At Work - ''Down under''(Epic) EPC A 1980

   Debiut w Top 40 notuje jeden z najpłodniejszych twórców, artysta mający wyjątkowe znaczenie w rozwoju współczesnej muzyki rozrywkowej - Prince Rogers Nelson, znany jako Prince lub jako The Artist. W drugim tygodniu pobytu na liście wspina się na 33. miejsce w tytułowym utworze z albumu 1999 (piosenka ta za tydzień dojdzie do najwyższej pozycji - 25.). Dokładnie za dwa lata, jego reedycja, umieszczona na podwójnym SP z Little Red Corvette, dotrze do 2. miejsca. Pierwszym w ogóle utworem tego artysty w notowaniach brytyjskich był I Wanna Be Your Lover, który w styczniu 1980 znalazł się na 41. pozycji.