Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Mary Hopkin


 Data notowania: 1968-09-25  (Record Retailer) 
Numer 1: Mary Hopkin - ''Those Were the Days''(Apple) 2

 

   'Rec. Ret.' chart: 4 IX '68-22 I '69 (21 tyg.), no. 1 25 IX-30 X '68 (6 tyg.), 'Billb.' chart: 2. m.;
no. 488. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Gene Raskin, Alexander Vertinski] Mary Hopkin (urodzona 3 V 1950) była odkryciem Paula McCartney'a: gdy pierwszy raz ujrzał tę walijską wokalistkę folkową podczas TV programu 'Opportunity Knocks', śpiewającą Turn! Turn! Turn!, przypomniała mu najsłynniejszą modelkę tamtych lat - Twiggy. On też oczywiście zrealizował jej pierwszy SP, wydany przez Apple, Those Were the Days. Paradoksalnie, to ten właśnie utwór zmienił na 1. miejscu wielki przebój Beatlesów, kompozycję McCartney'a i Lennona Hey Jude. Piosenka oparta była na melodii znanego rosyjskiego romansu Aleksandra Wertyńskiego - Dołgaja doroga (pachniało plagiatem!), do której angielski tekst napisał Gene Raskin dla swego zespołu - the Limeliters, ale - co gorsze - przypisał sobie również autorstwo muzyki. Oryginał ukazał się w 1962 na albumie tego zespołu - Folk Matinee. Niestety, aż przez następne siedem i pół roku żadna brytyjska wykonawczyni nie powtórzy sukcesu Mary Hopkin i nie znajdzie się na szczycie listy brytyjskiej (oczywiście pomijając Danę, która była po trosze Angielką, po trosze Irlandką). Tą kolejną będzie popularna piosenkarka disco - Tina Charles, która 6 III 1976 znalazła się na 1. miejscu z utworem I Love to Love (But My Baby Loves to Dance).

   Dużo słońca i nieba na tego tygodniowej liście. Cztery nagrania ze słońcem w tytule to: Ice in the Sun - Status Quo (17. miejsce), I Live for the Sun - Vanity Fare (20.), Sunshine Girl - Herman's Hermits (25.) i When the Sun Comes Shinin' thru - Long John Baldry (39.); z kolei dwa nagrania z niebem w tytule to: High in the Sky - the Amen Corner (11.) i Voices in the Sky - the Moody Blues (33.). Żeby było jeszcze cieplej, na liście są dodatkowo dwa 'ogniste' utwory: Light My Fire - José Feliciano (30. miejsce) i Fire - Crazy World of Arthur Brown (35.).
Jimmy Page i jego menadżer Peter Grant powiadomili o założeniu przez nich nowej kompanii muzycznej Super-Hyp Recording, odpowiedzialnej za nagrania i produkcję płyt zespołu the Yardbirds. Tymczasem powstali "Nowi Yardbirdsi" w znajomym skądinąd składzie: Jimmy Page (g, steel g), John Paul Jones (bg, org), John Bonham (dr) i Robert Plant (voc).


  


 Data notowania: 1968-10-02  (Record Retailer) 
Numer 1: Mary Hopkin - ''Those Were the Days''(Apple) 2

   Jimmy James & the Vagabonds przedstawia swój jedyny notowany na listach w latach 60. przebój, piosenkę Neila Diamonda - Red Red Wine. W tym tygodniu znajduje się on na najwyższej, 36 pozycji. Tę piosenkę zespół UB40 wprowadził na 1. miejsce listy w 1983. Jamajczyk Jimmy James przybył do Anglii w 1964 i dołączył do wieloetnicznej grupy the Vagabonds. Mimo, iż nie zdołał wprowadzić choćby dwóch utworów na listy przebojów, zyskał wielbicieli wśród brytyjskich fanów muzyki soulowej, przedstawiając własne wersje piosenek the Impressions, the Miracles i Bobby'ego Blanda. Gdy wydawało się, że brzmienie zespołu jest już cokolwiek anachroniczne, w 1976 wprowadził na listę brytyjską dwa utwory, z których Now Is the Time dotarł 14 VIII 1976 do 5. miejsca.


  


 Data notowania: 1968-10-09  (Record Retailer) 
Numer 1: Mary Hopkin - ''Those Were the Days''(Apple) 2

   W pierwszej dziesiątce aż siedem utworów zajmuje swe najwyższe pozycje na liście: prowadzący, Little Arrows - Leapy Lee (2. miejsce), Lady Willpower - Union Gap featuring Gary Puckett (5.), My Little Lady - the Tremeloes (6.), Red Balloon - the Dave Clark Five (7.), Ice in the Sun - Status Quo (8.) i Classical Gas - Mason Williams (9.). Najmniej dziś znany, zarówno utwór, jak i wykonawca, to ten ostatni. Teksańczyk Williams zasłynął przede wszystkim jako kompozytor wielkiego przeboju Cinderella Rockefella, który duet Esther & Abi Ofarim wyniósł na szczyt listy brytyjskiej wiosną tego roku. To przede wszystkim świetny gitarzysta, ale potrafiący również śpiewać, czego niekiedy dowodził. Classical Gas to jego własna kompozycja, po części klasyczna, po części rockowa, ale oparta na tradycji muzyki country; otrzymał za nią nagrodę Grammy w kategorii utworów instrumentalnych. Realizatorem tego SP był Mike Post, podobnie jak albumu, na którym utwór się znalazł: The Mason Williams Phonograph Record. Chociaż już nigdy nie trafił na listy przebojów, to jeszcze w latach 90. osiągał sukcesy jako kompozytor, autor tekstów, poeta i wykonawca kabaretowy.


  


 Data notowania: 1968-10-16  (Record Retailer) 
Numer 1: Mary Hopkin - ''Those Were the Days''(Apple) 2

   Do Top 20 wchodzi trzecia już wersja With a Little Help from My Friend Lennona i McCartney'a; poprzednie wykonywali latem 1967 Joe Brown (32. miejsce na liście) i brytyjski męski duet wokalny the Young Idea (10. miejsce). Obecne wykonanie - Joego Cockera, będzie natomiast pierwszym z dwóch, które znajdą się na szczycie listy.
W październiku dochodzi do kilku ważnych odejść z zespołów: John Sebastian opuszcza the Lovin' Spoonful, Eric Burdon - Animalsów, Graham Nash - Holliesów, Mama Cass - the Mama's & Papa's, a Peter Tork - Monkeesów.


  


 Data notowania: 1968-10-23  (Record Retailer) 
Numer 1: Mary Hopkin - ''Those Were the Days''(Apple) 2

   Na listę wchodzi jeden z najsłynniejszych utworów w dziejach rocka: kompozycja Boba Dylana All along the Watchtower w ekscytującym wykonaniu the Jimi Hendrix Experience. Trudno uwierzyć, ale ten utwór był jedynym tego niezwykłego muzyka, który wszedł do pierwszej dwudziestki w USA! Natomiast na 1. miejscu amerykańskiej listy longplay'ów znalazł się album Electric Ladyland (Track), arcydzieło muzyki rockowej, z którego All along the Watchtower pochodził. Tym wykonaniem ten najwybitniejszy gitarzysta rockowy wszech czasów ukazał wszystkim przyszłym muzykom drogę do heavy-metalu. W pierwszej dwudziestce notowań brytyjskich znalazły się trzy utwory: przede wszystkim Voodoo Chile (1. miejsce), Burning of the Midnight Lamp (18. miejsce 27 XI 1967) i wspomniany All along the Watchtower (5. miejsce 23 X 1968).


  


 Data notowania: 1968-10-30  (Record Retailer) 
Numer 1: Mary Hopkin - ''Those Were the Days''(Apple) 2

   Od trzech tygodni w Top 20 znajduje się pięciu wykonawców, którzy właśnie z tym tylko utworem znaleźli się w pierwszej dwudziestce listy brytyjskiej: na 3. miejscu orkiestra Hugo Montenegro - The Good the Bad & the Ugly (w ubiegłym tygodniu 7. miejsce, dwa tygodnie temu - 12.), na 4. Leapy Lee - Little Arrows (poprzednie dwa tygodnie na 4. miejscu), na 5. the Marbles - Only One Woman (odpowiednio 12. i 17. miejsce), na 6. José Feliciano - Light My Fire (poprzednie dwa tygodnie na 10. miejscu) i na 8. the Casuals - Jesamine (16 X - 2., 23 X - 3.). W tym tygodniu na 16. miejscu pojawił się jeszcze jeden wykonawca z tej kategorii: Barry Ryan z piosenką Eloise.