Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Marvin Gaye


 Data notowania: 1969-03-26  (Record Retailer) 
Numer 1: Marvin Gaye - ''I Heard It through the Grapevine''(Tamla Motown) TMG 686

 

   

'Rec. Ret.' chart: 12 II-21 V '69 (15 tyg.), 'M. W.' chart: (Tamla Motown ZB 40701) 26 IV-14 VI '86 (8 tyg.), no. 1 26 III-9 IV '69 (3 tyg.); 'Billb.' chart: 1. m.;
inne wersje: Gladys Knight & the Pips (47. m. '67), Slits (60. m. '79);
no. 88. wśród wykonawców na liście brytyjskiej   [Norman Whitfield, Barrett Strong] Marvin Gaye (właśc. M. Pentz Gay Jr.), jeden z najwybitniejszych wokalistów i kompozytorów soulowych, swą karierę rozpoczynał jako członek zespołu doo-woopowego i sesyjny perkusista. Na 1. miejsca list zarówno 'Record Retailer', jak i 'Billboardu', wszedł tylko z jedną piosenką - niezapomnianym soulowym klasykiem Normana Whitfielda (przez niego też zrealizowanym) I Heard It through the Grapevine. Rok wcześniej utwór ten znalazł się w Top 3 listy amerykańskiej i w Top 20 listy brytyjskiej w wykonaniu Gladys Knight & the Pips; oryginalnego nagrania tego utworu dokonali wszakże Smokey Robinson & the Miracles. Dla Gaye'a był to osiemnasty solowy przebój w Top 40 rhythm'n'bluesowej listy 'Billboardu' i dopiero pierwszy w pierwszej czterdziestce listy brytyjskiej (wcześniej znalazł się na niej w duetach z Kim Weston i Tammi Terrell). Uważa się, że utwór ten stał się kamieniem milowym w historii wytwórni Tamla Motown. Cechuje się on rewelacyjnym wokalem, trafioną w dziesiątkę rytmiczną aranżacją, a zwłaszcza całkowicie nowatorsklim brzmieniem. Częsty 'pobyt' gaye'owskiej wersji tego utworu w programach TV komercjalnej w 1986 przyczynił się do powrotu jego popularności. Niestety, od dwóch lat Gaye już nie żył - zginął w Los Angeles 1 IV 1984 w wieku 45 lat (urodził się 2 IV 1939 w stanie Washington), zastrzelony przez ojca, który nie mógł pogodzić się z ciężkim uzależnieniem syna od narkotyków. Pośmiertnie, w 1996, został uhonorowany nagrodą Grammy za całokształt twórczości. Marvin Gaye należał do grupy wykonawców, którzy połączyli ogromny sukces komercyjny z legendą wielkiego artysty.

   W marcu pojawia się pożegnalny album Creamów, o tytule - a jakże by inaczej - Goodbye. Na brytyjską listę albumów wchodzi od razu do pierwszej trójki, choć film o tym samym tytule zrobił klapę. Utwór z tej płyty - Badge, za dwa tygodnie wejdzie na listę; był to jeden z trzech utworów Creamów, które weszły do pierwszej dwudziestki. Dwóch członków kończącego swój żywot zespołu - Eric Clapton i Ginger Baker, nosi się z zamiarem utworzenia wraz z niegdysiejszym członkiem the Spencer Davis Group - Steviem Winwoodem, kolejnej super-grupy. Początkowo przygotowują się w trójkę na farmie Winwooda w Berkshire, jednak wkrótce tworzą kwartet - Blind Faith; tym czwartym będzie gitarzysta basowy grupy Family - Rick Grech. 11 V rozpoczną tournée po USA, a pierwszy koncert w Anglii dadzą za ok. 3 miesiące; do londyńskiego Hyde Parku przyjdzie 150 tys. widzów.


  


 Data notowania: 1969-04-02  (Record Retailer) 
Numer 1: Marvin Gaye - ''I Heard It through the Grapevine''(Tamla Motown) TMG 686

   W zestawieniu odnotowujemy kilkoro wykonawców, którzy na naszej liście debiutowali jeszcze w latach 50.: 2. miejsce - Dean Martin (Gentle on My Mind), 12. - Cliff Richard [Good Times (Better Times)], 15. - Elvis Presley (If I Can Dream) i 27. - duet Billy Eckstine & Sarah Vaughan (reedycja piosenki z 1957 Passing Strangers). Dla Deana Martina to ostatni tak wielki i spektakularny sukces w UK. Balladę Gentle on My Mind skomponował pieśniarz folkowy John Hartford, a z dużym powodzeniem wykonywał też Glen Campbell. Policzono, że w amerykańskich rozgłośniach radiowych utwór ten emitowano ponad 5 mln razy!
Po raz pierwszy raz na liście znajduje się jeden z największych przebojów wszech czasów w UK: My Way w wykonaniu z kolei jednego z najczęściej nagradzanych artystów w dziejach przemysłu rozrywkowego - Franka Sinatry (Reprise RS 20817). Utwór, uważany przez wielu Amerykanów niemal za hymn narodowy II połowy XX wieku, swój żywot rozpoczął jako... francuska piosenka Claude'a Françoisa - Comme d'habitude. Prawdziwą sławę My Way zyskał dopiero po napisaniu angielskiego tekstu przez... Paula Ankę, oczywiście z przeznaczeniem dla Sinatry. Ta słynna piosenka znalazła dosłownie tysiące wykonawców, ale wszystkie wersje bije na głowę wersja 'Voice'a'. Na listach 'Record Retailer' i 'Music Week' spędziła 124 tygodnie (!), a dołączając inne wykonania - aż 167 tygodni!! Te pozostałe to wersje Dorothy Squires z 1970, Elvisa Presley'a z 1977, prześmiewcza Sex Pistols (śpiewał Sid Vicious) z 1978 i Shane MacGowan z 1996. Prześledźmy karierę wersji Sinatry: od tego tygodnia będzie nieprzerwanie przebywał na liście przez 42 tygodnie, czyli do 17 I 1970 (w tym czasie, 28 V i 4 VI, dojdzie do 5. pozycji); dwa tygodnie później pojawi się na 49. miejscu, a następnie od 28 II do 28 III (5 tygodni) i od 11 IV do 6 VI (9 tygodni). Z przerwami jeszcze sześciokrotnie znajdzie się na liście: 27 VI-14 XI (21 tygodni), 28 XI 1970-13 III 1971 (16 tygodni), wtedy dochodząc do 18. pozycji, 27 III-31 VII (19 tygodni), 4 IX-30 X (8 tygodni) i 1 I 1972 na 50. miejscu. Dodać jeszcze należy reedycję (Reprise W 0163CD), która znajdowała się przez dwa tygodnie w zestawieniu 'Music Week' 16 i 23 IV 1994.


  


 Data notowania: 1969-04-09  (Record Retailer) 
Numer 1: Marvin Gaye - ''I Heard It through the Grapevine''(Tamla Motown) TMG 686

   Po raz ostatni na liście znajduje się niedawny no. 1, z lutego, (If Paradise Is) Half As Nice grupy the Amen Corner. To prawda, ale jednak nie do końca. Na początku 1976 ukaże się reedycja tej wersji, która w połowie lutego wejdzie na listę, dojdzie do 34. pozycji i spadnie po pięciu tygodniach.