Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Marmalade (the)


 Data notowania: 1969-01-01  (Record Retailer) 
Numer 1: Marmalade (the) - ''Ob-La-Di Ob-Ob-Da''(CBS) 3892

 

   'Rec. Ret.' chart: 4 XII '68-16 IV '69 (20 tyg.), no. 1 1 I '69, 15-22 I '69 (3 tyg.);
inne wersje: the Bedrocks (20. m. '69);
no. 207. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [John Lennon, Paul McCartney] The Marmalade swoje pierwsze płyty nagrywali jako Dean Ford & the Gaylords. To pierwszy szkocki zespół, który doszedł do 1. miejsca brytyjskiej listy przebojów. 'Pomogli' mu w tym the Beatles (nie im jedynym), gdyż ich - jedynym zresztą - utworem prowadzącym była znana piosenka Lennona i McCartney'a z podwójnego 'Białego albumu' - Ob-La-Di Ob-La-Da. Producentem nagrania the Marmalade był Mike Smith, realizator dalszych sześciu piosenek zespołu, które znalazły się w pierwszej dziesiątce w UK. Marmaledesi wyróżniali się delikatnym, nastrojowym brzmieniem, co zawdzięczali swemu wokaliście - Deanowi Fordowi. Zapatrzeni w Beatlesów, zbyt często ich po prostu kopiowali. Świadczy o tym kalkowa wersja Ob-La-Di Ob-La-Da, jak i przebój z początku 1970 Reflection of My Life - melodyczne, aranżacyjne i brzmieniowe odbicie beatlesowskiego A Day in the Life. Oprócz Forda trzon tego kwintetu stanowili gitarzysta i pianista Junior Campbell oraz perkusista Alan Whitehead.

   Na 33. miejsce pikuje Danny La Rue z piosenką On Mother Kelly's Doorstep. To jedyny jego utwór na liście 'Record Retailer'. Ten Brytyjczyk przyjął całkowicie żeński image - jako pierwszy, ale nie jako ostatni wykonawca w brytyjskim Top 40.
Badania ankietowe w USA wykazały, że w ubiegłym roku 120 płyt osiągnęło tam milionowe nakłady, o 25 więcej niż w 1967.


  


 Data notowania: 1969-01-15  (Record Retailer) 
Numer 1: Marmalade (the) - ''Ob-La-Di Ob-La-Da''(CBS) 3892

   Walka między the Marmalade i the Scaffold trwa: już po raz drugi twardzi Szkoci zamieniają zabawnych Anglików na 1. miejscu. Przypomina się identyczna sytuacja ze szczytu listy w okresie 17 VI-8 VII 1965, gdy I'm Alive Holliesów dwukrotnie zastępowało na 1. pozycji Crying in the Chapel Presley'a. Podobna historia pojawi się dopiero za równe ćwierć wieku: w grudniu 1993 piosenka Mr. Blobby pewnego angielskiego "wokalisty"... Mr. Blobby'ego, powróci po tygodniu znów na czoło listy 'Music Week'. Wyłączam z tych wspominek Queenów, których utwór Bohemian Rhapsody w 1991 po 16 latach znalazł się ponownie na 1. miejscu, ale była to reedycja tamtego SP z 1975.


  


 Data notowania: 1969-01-22  (Record Retailer) 
Numer 1: Marmalade (the) - ''Ob-La-Di Ob-La-Da''(CBS) 3892

   Tylko jedna nowość w Top 20: utwór You Got Soul, śpiewany przez Johnny'ego Nasha, z 23. miejsca wchodzi na 15., zastępując Race with the Devil zespołu Gun, który wypada na 26. z 19. pozycji. You Got Soul nagrał jako pierwszy w 1968 w stylu pop-soulowym Bill Johnson (z duetu Sam & Bill) we własnej wytwórni płytowej Jocida, jednak wówczas utwór nie zyskał najmniejszej choćby popularności. Teraz firma Major Minor wypuściła drugą - autorską (właśnie Nasha) wersję tej piosenki, z ewidentnymi wpływami muzyki reggae; sukces był pełny: You Got Soul dotarła do 6. miejsca listy brytyjskiej.